آشنایی با نمادهای جام جهانی فوتبال

نمادهای جام جهانی
نمادهای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

اگر خاطرتان باشد چند روز پیش با هم تاریخچه مسابقات جام جهانی را بررسی کردیم. از سال ۱۹۶۶ به بعد در هر یک از ادوار جام جهانی فوتبال شاهد وجود یک سمبل خوش‌یمنی هستیم. این باور که این سمبل می‌تواند موجب موفقیت تیم‌ها شود باعث شده تا هر یک از ادوار جام جهانی نماد خاص خود را داشته باشد و بهتر به ذهن علاقه مندان به فوتبال بنشیند. در این مقاله روزچین می‌خواهیم شما را با نمادهای جام جهانی آشنا کنیم.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

ویلی جام جهانی (World Cup Willie) نخستین سمبل خوش‌یمنی مسابقات جام جهانی بود. این نماد نه تنها برای نخستین بار بود که در جام جهانی فوتبال مورد استفاده قرار می‌گرفت که این اقدام در بین دیگر رقابت‌های مهم ورزشی هم تازگی داشت؛ هر چند قبل از آن در ۱۹۵۸ در مسابقات جام جهانی سوئد طرح‌هایی برای این منظور زده شد، اما به طور رسمی از جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس بود که استفاده از نمادهای فرهنگی، جغرافیایی، گیاهی یا جانوری کشور میزبان مورد استفاده عمومی و بازاریابی قرار گرفت.

معمولا نمادهای جام جهانی را به صورت انسان‌واره طراحی می‌کنند که سعی می‌کند نظر افراد به این رقابت‌ها جلب کند. از این نمادها در کارهای تبلیغاتی و نیز تولید اسباب‌بازی، یادگاری و سوغاتی مسابقات هم استفاده می‌شود که در مجموع می‌تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم یکی از شیوه‌های کسب درآمد برای رقابت‌های ورزشی باشد.

نمادهای جام جهانی را بهتر بشناسیم

۱۹۶۶ – ویلی جام جهانی

در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس برای نخستین بار از سمیل بخت‌آور مسابقات ورزشی رونمایی شد. این نماد که ویلی جام جهانی نام داشت؛ عبارت بود از یک شیر کارتونی که لباسی از پرچم انگلستان به تن داشت و مشغول بازی کردن با توپ فوتبال بود. ویلی را یک طراح آزادکار با نام «رج هوی» (Reg Hoye) که در زمینه کتاب‌های کودکان فعالیت می‌کرد، طراحی نمود. جالب است بدانید بیل تیت‌کومب (Bill Titcombe) با استفاده از این کاراکتر، مجموعه‌ای از کمیک استریپ‌های ورزشی را تهیه کرد.

۱۹۷۰ – خوانیتو

میزبان دور بعدی مسابقات در امریکای لاتین بود. این بار جام جهانی در کشور مکزیک برگزار شد. در این دوره نشان خوانیتو معرفی گردید. پسرک تپل مپل و خندانی که یک سمبررو، یا همان کلاه مکزیکی، به سر داشت و عبارت «مکزیک ۷۰» روی آن نقش بسته بود. جالب است بدانید، نام خوانیتو، این نماد بازی‌های جام جهانی از اسم «خوان» که نامی محبوب و عمومی در کشور مکزیک است گرفته شده است.

۱۹۷۴ – تیپ و تپ

آلمان غربی میزبان بعدی جام بود. برای این دوره از بازی‌ها نماد جالب توجهی انتخاب شده بود، دو پسر بچه آلمانی به نام‌های تیپ و تپ که عبارت WM 74 را روی سینه‌شان داشتند. WM مخفف Weltmeisterschaft است که به آلمانی به معنی جام جهانی است. عدد ۷۴ هم نشانگر سال برگزاری این دوره است. شاید هدف ضمنی از طراحی این نماد بازی‌های جام جهانی نشان دادن همبستگی است که بین تمامی مردم آلمان وجود داشت و فارغ از مسائل سیاسی و جدایی شرقی – غربی، همه آلمانی به حساب می‌آمدند.

۱۹۷۸ – گاچیتو

نماد بازی‌های جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، پسرکی سرخ پوست به نام گاچیتو است. این پسر که لباس تیم ملی آرژانتین را به تن کرده است، کلاهی آبی رنگ هم به سر دارد که عنوان «آرژانتین ۷۸» هم روی آن نوشته شده است. گاچیتو یک دستمال گردن زرد رنگ و شلاقی هم به دست دارد؛ این وسایل را معمولا گاچوها یا همان اسب سوارهای ماهر به همراه دارند. این اسب سواران محلی به شجاعت معروفند و نمادی ملی برای آرژانتین به حساب می‌آیند.

۱۹۸۲ – نارانجیتو

نارانجیتو یک پرتقال تپلو است که میوه‌ای عمومی در کشور اسپانیا به حساب می‌آید؛ به همین خاطر است که آن را به عنوان نماد بازی‌های جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا انتخاب کردند. نارانجیتو لباس تیم ملی اسپانیا را به تن دارد و نامش هم از گویش اسپانیولی به پرتقال نشات گرفته شده است. راستش را بخواهید، این یکی از نمادهای جام جهانی فوتبال یکی از نمکی‌ترین و بامزه‌ترین طراحی‌هایی است که زده شده است.

۱۹۸۶ – پیکه

پیکه نام بازیکن فوتبال نیست و یک فلفل تند هالاپینو است که در قالب نماد جام جهانی ۱۹۸۶ معرفی شد. این فلفل سیبیلو نمادی بامزه از غذایی است که مردم مکزیک در اغلب روزهای سال نوش جان می‌کنند. پیکه یک کلاه مکزیکی هم به سر دارد که در زبان محلی به آن سمبررو می‌گویند. سمبررو نوعی کلاه پهن و آفتابگیری سنتی است که در مکزیک استفاده می‌شود. این کلاه نه تنها در مکزیک که در ایالات جنوبی امریکا به خصوص تگزاس هم طرفداران خاص خود را دارد.

از دست ندهید:  لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ حذف ایتالیا به دست کره‌جنوبی (۲)

۱۹۹۰ – چائو

جام جهانی ۱۹۹۰ در اروپا و کشور ایتالیا برگزار شد. نماد این دوره از رقابت‌ها یک آدمک سه رنگ است که سری از توپ فوتبال دارد و مشغول بازی است. بدنه نماد این دوره به رنگ‌های سبز و سفید و قرمز درآمده که رنگ‌های تشکیل دهنده پرچم ایتالیاست. «چائو» که به زبان محلی ایتالیایی به معنی سلام و احوالپرسی است، یکی از بهترین نام‌هایی است که برای نمادهای جام جهانی انتخاب شده است؛ به راستی چه اسمی بهتر از سلام؟!

۱۹۹۴ – مهاجم

مورد بعدی از نمادهای جام جهانی یک سگ خندان است! سگ یکی از حیوانات خانگی معمول در ایالات متحده است به همین خاطر جانوری که برای نماد این دوره از بازی‌ها انتخاب شد یک سگ کارتونی بود. نماد مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ امریکا «مهاجم» نام داشت که لباسی به رنگ قرمز، سفید و آبی به تن کرده بود که این رنگ‌بندی الهام گرفته از پرچم این کشور و لباس تیم ملی فوتبال امریکا است. روی لباس مهاجم نوشته بود «USA 94».

۱۹۹۸ – فُوتیکس

برای مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه از خروس که یکی از نمادهای ملی این کشور اروپایی است، استفاده شد. روی فوتیکس (Footix) سرمه‌ای رنگ عبارت «فرانسه ۹۸» با رنگ سفید نقش بسته است. رنگ‌بندی نماد بازی‌های ۹۸ از پرچم کشور میزبان و لباس تیم ملی فرانسه الهام گرفته شده است. نام‌های دیگری برای این خروس بامزه پیشنهاد شده بود که عبارتند از «رافی»، «هوپی» و «گالیک».

۲۰۰۲ – آتو، کازو و نیک

جام جهانی ۲۰۰۲ به طور مشترک در دو کشور کره جنوبی و ژاپن در شرق دنیا برگزار شد. عجیب نیست که برای این مسابقات نمادی سه‌گانه انتخاب شده است. نماد این دوره به رنگ‌های نارنجی، بنفش و آبی بود که هر سه موجوداتی رایانه‌ای هستند. این سه همگی عضو تیم خیالی «اتم بال» (ورزشی شبیه فوتبال) هستند. آتو نقش مربی تیم را بر عهده دارد، کازو و نیک هم بازیکن هستند. نامگذاری این سه موجود بامزه با انتخاب مردمی در اینترنت و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد در این دو کشور صورت گرفته است.

۲۰۰۶ – گُلئو

در سال ۲۰۰۶ جام جهانی در آلمان برگزار شد. برای نماد این مسابقات از یک شیر استفاده شد که گلئو (Goleo) نام داشت. سلطان جنگلی که لباس تیم ملی آلمان را با شماره ۰۶ به تن دارد و یک توپ فوتبال سخنگو با نام پیله (Pille) همراهی‌ش می‌کند. گلئو از ترکیب کلمات «گل» و «لئو» که کلمه‌ای لاتین به معنی شیر است، بدست آمده. جالب اینکه در زبان آلمانی پیله عبارتی محاوره‌ای است که به فوتبال اطلاق می‌شود.

۲۰۱۰ – زاکومی

زاکومی (Zakumi) پلنکی است زرد رنگ با موها و شورت ورزشی سبز رنگ و تی‌شرتی که عنوان «افریقای جنوبی ۲۰۱۰» روی آن نقش بسته است. پلنگ حیوانی معمول در این کشور افریقایی است، به همین خاطر زاکومی نماد مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ افریقای جنوبی شد. رنگ‌هایی که در طراحی این نماد استفاده شده است، از لباس تیم ملی فوتبال این کشور الهام گرفته شده است. زاکومی از ZA به معنی «افریقای جنوبی» و kumi که در اغلب زبان‌های قاره افریقا به معنی عدد «ده» است؛ ساخته شده.

۲۰۱۴ – فولکو

نماد بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از آرمادیلوی سه‌نواره برزیلی الهام گرفته شده است؛ که تی‌شرتی با عنوان «برزیل ۲۰۱۴» به تن دارد. فولکو (Fuleco) جانوریست بومی برزیل است، از گونه‌های آسیب‌پذیر است که اگر شرایط زندگی آن بهبود پیدا نکند، در آینده در معرض خطر خواهد بود. هدف از طراحی این نماد همانا جلب توجه عمومی به تنوع زیستی این کشور امریکای لاتین بوده است. جالب اینکه رنگ‌بندی این نماد هم از پرچم برزیل برداشته شده است.

۲۰۱۸ – زابیواکا

نماد اصلی برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گرگی است که زابیواکا نامیده می‌شود. نام این گرگ در زبان روسی به معنی زننده گل است. این گرگ انسان‌نما بدنی پشمی به رنگ قهوه‌ای و سفید دارد که یک تی‌شرت با عنوان «روسیه ۲۰۱۸» به تن و عینکی نارنجی روی سر دارد. رنگ‌بندی لباس و شورت ورشی زابیواکا از رنگ‌های پرچم روسیه الهام گرفته شده است. این نماد را شخصی به نام اکاترینا بوچارووا (Ekaterina Bocharova) طراحی کرده است.

انتخاب زابیواکا آخرین مورد از نمادهای جام جهانی از طریق رای‌گیری عمومی در اینترنت صورت گرفت و این گرگ بامزه توانست ۵۳ درصد آرای مردمی را به خود جلب کند. بعد از آن ببر نارنجی با ۲۷ درصد و گربه قرمز با ۲۰ درصد موفق شدند در رتبه‌های بعدی، نظر مردم روسیه را به خود جلب کنند. نتایج این رای‌گیری در اواخر سال قبل میلادی و از طریق شبکه یک تلویزیون روسیه اعلام شد؛ که در آن بیش از یک میلیون نفر مشارکت داشتند.

منبع: ویکی‌پدیا انگلیسی

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه