شرایط دریافت ارز مسافرتی اربعین از بانک‌ها

ارز مسافرتی اربعین

کم کم به مراسم پیاده‌روی اربعین نزدیک می‌شویم. مراسمی که طی آن هر ساله هزاران نفر با پای پیاده به کربلای معلی سفر می‌کنند. شنیده‌ها حاکی از آن است که زائران اربعین در صورت داشتن ویزای اربعین و بلیط، یا قرار گرفتن در لیست سازمان حج و زیارت، ۲۰۰ دلار ارز زیارتی با قیمت ارز مبادله‌ای دریافت خواهند کرد. در ادامه با روزچین همراه باشید تا در مورد ارز مسافرتی اربعین بیشتر بدانید.

آنچه باید درباره ارز مسافرتی اربعین بدانیم

پانزده شهریورماه امسال، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد که تخصیص ارز به نرخ مبادله‌ای برای سفرهای خارجی را متوقف خواهد کرد. تا پیش از آن، هر مسافر برای هر سفر خارجی، تنها یک بار در سال می‌توانست ۳۰۰ دلار به نرخ روز تعیین شده از سوی بانک مرکزی، ارز دریافت کند، اما طی بخشنامه اخیر بانک مرکزی که خود یک گام در جهت یکسان‌سازی نرخ ارز و مدیریت بازار به شمار می‌رفت، دریافت آن ملغی شد.

بسیاری از زائران اربعین حسینی هم با توجه به صدور این بخشنامه، تصورشان بر این بود که امسال دیگر نمی‌توانند ارز مبادلاتی برای سفر زیارتی خود دریافت نمایند، در حالیکه بانک مرکزی همان زمان هم تصمیم گرفته بود، امسال هم به متقاضیان ارز با نرخ رسمی را تخصیص دهد.

بر این اساس، هر مسافر اربعین حسینی امسال می‌تواند حداکثر ۲۰۰ دلار ارز با نرخ مبادلاتی دریافت نماید که در این میان، بانک‌های عامل برای این کار، همچون گذشته آماده خدمات‌رسانی به متقاضیان هستند.

در بخشنامه بانک مرکزی بر این نکته تاکید شده بود که با اصلاح مقررات ارزی ناظر بر ارز مسافرتی، بانک‌ها می‌توانند ضمن تسهیل فرآیندهای مرتبط با فروش ارز مسافرتی اعم از سیاحتی و زیارتی، از بیستم شهریورماه سال جاری، به فروش این ارز به نرخ بازار (آزاد) در مقابل ارائه گذرنامه، بلیط و ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) اقدام کنند.

از دست ندهید:  تصاویر پیاده روی اربعین حسینی

کدام بانک‌ها ارز مسافرتی اربعین را ارائه می‌دهند؟

طبق اعلام بانک مرکزی زائرانی که از راه‌های هوایی و زمینی قصد عزیمت به کربلا را دارند می‌توانند حداکثر ۲۰۰ دلار، با ارائه گذرنامه معتبر و بلیت مسافرت از طریق بانک‌های ملی ایران، ملت و سامان، ارز مسافرتی با نرخ مبادله‌ای تهیه کنند.

این در حالی است که تا این لحظه فقط بانک ملی نسبت به پرداخت ارز زیارتی چراغ سبز نشان داده است. کارشناسان بانک سامان اعلام کرده‌اند که این بانک هیچ بخشنامه‌ای برای پرداخت ارز زیارتی ندارد و فقط اقدام به فروش ارز آزاد می‌کند. بانک ملت نیز اعلام کرد که اگرچه فروش ارز زیارتی در دستور کار این بانک است، اما هنوز بخشنامه اجرایی در این خصوص صادر نشده است.

چطور برای دریافت ارز مسافرتی اربعین اقدام کنیم؟

زائران اربعین که خواستار دریافت ارز زیارتی هستند باید با در دست داشتن تأییدیه ثبت‌نام در سامانه سماح (سامانه ثبت‌نام دریافت ویزای اربعین)، کارت ملی و گذرنامه به یکی از شعب ارزی بانک ملی مراجعه کنند. اسامی زائرانی که از سوی سازمان حج و زیارت عازم کربلا می‌شوند نیز از طریق لیست سازمان حج و زیارت به شعب بانک ملی معرفی می‌شوند و می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی و گذرنامه به شعب ارزی این بانک مراجعه کنند.

قرار بود در راستای تسهیل بیشتر برای زائرین، امکان پرداخت معادل دینار عراق مبلغ ۲۰۰ دلار ارز مبادله‌ای اختصاص‌یافته به زائران از سوی بانک فراهم شود که فعلاً منتفی است. هرگونه اعلام شرایط جدید برای فروش ارز زیارتی و یا ارائه خدمات جدید بانکی به زائران اربعین، اطلاع رسانی خواهد شد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

2 ديدگاه

  1. بنده زمینی قرار هست به خاطر ارزون تر شدن برم پس این رو فقط به اونهایی می دن که وضع مالیشون خوبه و با هواپیما برن یک وقت دوستان مایه دار ناراحت نشن

  2. اسامی زائرانی که از سوی سازمان حج و زیارت عازم کربلا می‌شوند نیز از طریق لیست سازمان حج و زیارت به شعب بانک ملی معرفی می‌شوند و می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی و گذرنامه به شعب ارزی این بانک مراجعه کنند.
    شما نوشتید بانک ملی ارز میده بانک میگه نه مردمو سر کار گذاشتید خدا خیرتون بده

افزودن دیدگاه