چگونه کراتینه طبیعی مو را انجام دهیم؟

کراتینه طبیعی مو

در سلسله متن‌هایی ادامه‌دار، از موادی می‌نویسیم که بر سلامت مو تأثیر‌گذارند. مثلاً فواید آب سیب‌زمینی برای مو نوشتیم و در متنی دیگر، از خواص ماءالشعیر برای مو گزارشی مختصر تهیه کردیم. در این متن به اختصار از ضرر کراتینه‌کردن موها خواهیم نوشت و راهکارهایی برای کراتینه طبیعی مو پیشنهاد خواهیم کرد.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخن‌ها‌ست و باعث صاف‌شدن و درخشندگی موها می‌شود. در افرادی که موهای فر دارند، این پروتئین به میزان کافی برای صاف‌‌ماندن ساختمان مو وجود ندارد. به‌همین‌دلیل، معمولاً افراد برای برطرف‌کردن این کمبود، به کراتینه‌کردن موهای خود می‌پردازند. البته این امر با مشکلاتی همراه است و می‌توان برای پرهیز از این مشکلات، به راهکارهایی همچون کراتینه طبیعی مو متوسل شد. در ادامه به اختصار به این راهکارها اشاره می‌کنیم.

درباره سلامت مو

سلامت مو به مجموعه‌ای از عوامل مختلف وابسته است. یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که ساختار مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کراتین است. کراتین پروتیئن طبیعی است که منجر به درخشان‌شدن و نرم و لطیف‌تر دیده‌شدن موها می‌شود. علاوه‌بر‌این، کراتین حاوی آمینو‌اسیدهایی است که وظیفه‌ محافظت از ساختار مو را برعهده دارند.

کراتین پروتیئن طبیعی است که منجر به درخشان‌شدن و نرم و لطیف‌تر دیده‌شدن موها می‌شود.

از‌آنجایی‌که ساختار مو به‌شدت وابسته به کراتین است، صاف یا فر‌بودن، نازک یا ضخیم‌بودن تارهای مو و نرمی آن براساس میزان کراتین موجود در ساختار مو تغییر می‌‌کند. طی فرآیند کراتینه‌کردن مو، کراتین به عمیق‌ترین لایه‌ مو نفوذ می‌کند و منجر به ذخیره‌ آن در کوتیکول مو می‌‌شود و بدین ترتیب تارهای مو بهبود یافته و ظاهری درخشان و سالم خواهند داشت. با‌این‌حال، اغلب اوقات از فرآیند کراتینه‌کردن به‌منظور صاف‌کردن موهای وز و فر استفاده می‌‌شود؛ چرا‌که دلیل وز و فر‌بودن موها ناشی از کمبود این پروتیئن در ساختار مو است.

از دست ندهید:  فوت و فن‌های یک آرایش چشم حرفه‌ای

کراتینه کردن مو در منزل

اگر بنابر هر دلیلی به جای مراجعه به آرایشگاه و افراد متخصص در حوزه‌ کراتینه‌کردن مو، مایل به انجام کراتینه طبیعی مو در منزل خویش هستید، برای دستیابی به موهایی سالم و درخشان باید نکاتی مهم را مد‌نظر قرار دهید.

در ابتدا باید مجموعه‌ای از محصولات مورد نیاز برای کراتینه‌کردن مو را تهیه کنید. می‌توانید پس از بررسی ویژگی‌های مختلف مارک‌های مختلف موجود در بازار، مناسب‌ترین محصول را با‌توجه‌به نیازهای خویش، خریداری کنید. پس از تهیه محصولات مورد‌نیاز، موهای خود را به‌خوبی دو بار بشویید. سپس آن را با حوله خشک کرده و شانه کنید. پس‌از‌آن موهای خود را تقسیم‌بندی کرده و از بخش‌های پایینی شروع به اسپری‌کردن کراتین به ریشه‌های موی خویش کنید.

پس از کراتینه‌کردن موها نباید از شامپوهای قلیایی استفاده کرد.

بعد از اینکه تمام کراتینه را به‌طور‌کامل روی موی خویش اسپری کردید، باری دیگر شانه کنید. سپس موها را خشک کرده و درنهایت هم با استفاده از موصاف‌کنی از جنس آهن که تا ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد داغ شده است، موها را صاف می‌کنیم. نکته دیگری که باید بدان توجه کرد، انتخاب شیوه‌های مناسب مراقبت از مو پس از فرآیند کراتینه‌کردن است که از اهمیت بالایی برخوردارند؛ به‌عنوان‌مثال، پس از کراتینه‌کردن موها نباید از شامپوهای قلیایی استفاده کرد.

کراتینه طبیعی مو

با‌توجه‌به اینکه کراتینه‌کردن مو با به‌کارگیری مواد شیمیایی، عوارضی مانند خطر ابتلا به سرطان، ریزش مو، نازک‌شدن تارهای مو، تخریب ساختار طبیعی مو و حساسیت به مواد شیمیایی را به دنبال دارد، با استفاده از مواد طبیعی نظیر شیر پرچرب، موز، عسل (دو قاشق غذاخوری)، زرده تخم‌مرغ و روغن نارگیل (یک قاشق سرپر) می‌توان ماسکی طبیعی برای مو آماده کرد و با استعمال آن روی موها و شستوی آن با شامپو پس از ۱۵ دقیقه، می‌توان موها را با استفاده از مواد طبیعی و با هزینه‌ای بسیار کم در منزل کراتینه کرد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه