شاسی‌بلند چیست و به چه خودرویی شاسی‌بلند می‌گویند؟

شاسی‌بلند چیست لینکلن

در روزچین بنا داریم که سلسله مباحثی «دنباله‌دار»، «کارآمد» و «باکیفیت» درمورد خودرو‌ها ارائه کنیم. برای این منظور، ابتدا کلاس‌بندی‌های مختلف خودرو‌ها را با مثال توضیح می‌دهیم؛ از پرفروش‌ترین، بهترین و انواع‌و‌اقسام «ترین‌ها» خواهیم نوشت و به بازار نو و دست‌دوم خودرو‌ها در ایران می‌پردازیم. سری به خودروهای کلاسیک می‌زنیم: از آمریکایی‌های قُلتَشَن گرفته تا خودروهای نوستالژیک دهه پنجاه و شصت اروپایی. مبنایمان این است که به مخاطبانمان اطلاعاتی سنجیده و مناسب بدهیم. ابتدا با تعریف خودروهای شاسی‌بلند شروع می‌کنیم و در مراحل بعدی به سراغ خودروهای کراس‌اور، سدان و… خواهیم رفت.

به چه خودرویی شاسی‌بلند می‌گویند؟

خودروهای شاسی‌بلند را در زبان انگلیسی Sport Utility Vehicle می‌نامند که مخفف آن‌ SUV است. معمولاً این خودروها دارای بدنه محکم و مقاوم هستند که این امر سبب شده است که از خودروهای شاسی‌بلند یا همان SUV، در مسیر‌های طولانی و ناهوار استفاده شوند.

خودرو‌های شاسی‌بلند امروزی از‌لحاظ ویژگی‌های آئرودینامیک نسبت به شاسی‌بلند‌های چند دهه قبل بهبود یافته‌اند. همچنین طراحان صنعتی حوزه خودروسازی در چند سال اخیر شکل و فرم کلی کابین خودروهای شاسی‌بلند را به شکلی طراحی کردند که جریان هوا راحت‌تر و روان‌تر از کناره‌های خودرو عبور کند و همین موضوع باعث شده است شاهد نسلی از خودرو‌های شاسی‌بلند باشیم که بسیار کارآمد‌تر از اتومبیل‌های نسل‌های قبل خود هستند.

ارتفاع خودرو‌های شاسی‌‌بلند از زمین باعث شده که این خودرو‌ها توانایی بیشتری در عبور از جاده‌های برفی و ناهموار نسبت به مابقی خودرو‌ها داشته باشند. همچنین، همین موضوع سبب شده است که در طول تاریخ، خودرو‌های شاسی‌بلند یکی از ملزومات ارتش‌های مختلف در دنیا باشند. به دلیل مقاومت بالای بدنه اتومبیل‌های شاسی‌بلند و همچنین تحمل وزن زیاد، یکی از مشتریان همیشگی این خودرو‌ها، ستاد‌های امدادی بود‌ه‌اند.

خودروهای شاسی‌بلند را در زبان انگلیسی Sport Utility Vehicle می‌نامند که مخفف آن‌ SUV است.

طراحی خودرو‌های شاسی‌بلند یا SUV

اتومبیل‌های شاسی‌بلند یا SUV معمولاً دو دیفرانسیل (۴WD) هستند، بدین منظور که سیستم انتقال نیروی این خودرو‌ها به شکلی طراحی شده است که در زمان حرکت، به هر چهار چرخ خودرو نیرو منتقل می‌شود و چرخ‌های عقب همراه با چرخ‌های جلو به حرکت در می‌آیند.

ویژگی اصلی ماشین‌های شاسی‌بلند طراحی بزرگ‌تر آن‌ها‌ست که باعث ایجاد تمایز با دیگر خودروها شده است، بدین معنا که فاصله محور آن‌ها تا سطح زمین بیشتر از خودروهای سدان و هاچ‌بک است.

یکی از برجسته‌ترین تغییرات خودرو‌های شاسی‌بلند در چند دهه اخیر چهار‌در‌شدن آن‌هاست. خودروهای شاسی‌بلندی که در دوران جنگ جهانی دوم و دهه‌های ۸۰ میلادی تولید می‌شد، اغلب دو در بودند؛ اما با به‌روز‌شدن نیاز شهروندان در جوامع مختلف، کم‌کم شاسی‌بلند‌ها بزرگ‌تر‌شدن و امروزه در بازار اتومبیل شاهد اتومبیل‌های شاسی‌بلند چهار در در کنار خودرو‌های شاسی بلند دو در هستیم.

از دست ندهید:  نحوه شارژ خودروهای هیبریدی چگونه است؟

بر اساس نظر کارشناسان حوزه خودرو، اتومبیل‌های شاسی‌بلند به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱ – شاسی‌بلندهای کوچک (مینی)

رنو داستر مینی شاسی بلند
رنو داستر

با گسترش بازار شاسی‌بلندها، طراحان صنعتی حوزه‌ی خودروسازی با طراحی و ساخت شاسی‌بلندهای کوچک‌تر، توانستند نیاز شهروندان شهرهای بزرگ را نیز بر‌طرف کنند. این خودروها، معمولاً طولی کمتر از ۴۲۰ سانتی‌متر دارند و برای برطرف‌کردن نیازهای روزمره به کار می‌روند.

۲ – شاسی‌بلند‌های کامپکت

شاسی‌بلند میتسوبیشی outlander
میتسوبیشی Outlander

این خودروهای معمولاً بین شاسی‌بلند‌های کوچک و شاسی بلندهای میان‌سایز دسته‌بندی می‌شوند. معمولاً طول این خودروها بین ۴۲۵ تا ۴۶۰ سانتی‌متر است و در زمره خودروهایی‌ست که هم برای شهر مناسب است و هم سفرهای بین‌شهری نسبتاً سبک‌تر. این خودروها کم‌مصرف‌ترند و در قیاس با شاسی‌بلند‌های بزرگ‌تر ارزان‌ترند.

۳ – شاسی‌بلندهای مدیوم (میان سایز)

تویوتا اف جی کروز شاسی بلند
تویوتا اف جی کروز

این نوع از شاسی‌بلندها مناسب برای افرادی‌ست که به خودروهایی بزرگ و قوی برای رفت‌و‌آمدهای شهری خود نیاز دارند و از سفرهای بین‌شهری نیز غافل نیستند. فضای نسبتاً بزرگی دارند و قابلیت‌های خارج جاده‌ای آن‌ها مناسب است. گاه از این خودروها، شرکت‌ها با‌توجه‌به نیاز خود استفاده می‌کنند.

۴ – شاسی‌بلندهای فول سایز

-suv تویوتا لندکروز شاسی‌بلند فول‌سایز حضرت
تویوتا لندکروز فول‌سایز

شاسی بلندهای فول‌سایز خودروهایی هستند که به‌عنوان ‌خودروهای آفرود یا خارج‌شهری استفاده می‌شدند که با گذشت زمان، این خودروها لوکس و تشریفاتی شده‌اند. فضای بار بزرگی دارند، بسیاری از آن‌ها برای هفت یا هشت سرنشین نیز فضای کافی دارند. امکانات رفاهی بسیاری دارند و امنیت آن‌ها چشم‌گیر است. قابلیت‌های سفرهای خارج شهری هم که به جای خود.

۵ – خودروهای شاسی‌بلند فول‌سایز توسعه‌یافته (Extended-length SUV)

شاسی بلند کادیلاک اسکالید
کادیلاک اسکالید

این خودروها را حتماً در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده‌اید. امکانات آن‌ها ورای خودروهای شاسی‌بلند معمولی‌ست و فضای بار بسیار بزرگی دارند. این خودروها بیشتر در آمریکای شمالی دیده می‌شوند و در ایران بسیار اندک‌اند و معمولاً گذرموقت‌. از‌آنجا‌که کمتر با این خودروها روبه‌رو می‌شوید، از وارد‌شدن در بحث چنین خودروهایی خودداری می‌کنیم.

شاسی‌بلند یا کراس‌اور

چندی‌ست که واژه کراس‌اور هم کم‌کم در ایران شناخته می‌شود. تعدادی از خودروهایی که در دسته‌بندی بالا قرار می‌گیرند، در زمره خودروهای کراس‌اور هم گهگاهی دیده می‌شوند. به همین دلیل در پست‌های بعدی به سراغ خودروهای کراس‌اور خواهیم رفت.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه