راهنمای خرید دوچرخه ثابت

راهنمای خرید دوچرخه ثابت برای ورزش دوستان

بسیاری از افراد به علت نداشتن فرصت کافی برای رفتن به باشگاه ورزشی، داخل منزل ورزش می‌کنند. به همین منظور یک ابزار ورزشی مناسب نظیر تردمیل یا دوچرخه ثابت لازم است. هر یک از این دو وسیله ورزشی مزایای خاص خود را دارند. راهنمای خرید دوچرخه ثابت به شما از مزایا و نکات مهم هنگام خرید این وسیله‌ی ورزشی می‌گوید.

استفاده از دوچرخه ثابت، یکی از روش‌های رایج در ورزش‌های هوازی است. ورزش با این وسیله به علت استفاده از عضله‌های چهارسر ران، با خستگی زودتری همراه است. استفاده از این دستگاه باید همراه با پیاده‌روی تند یا دویدن آهسته باشد.

تمرین با دوچرخه ثابت، یک تمرین با شدت بالا است که عضلات را تقویت کرده و کالری بیشتری می‌سوزاند. راهنمای خرید دوچرخه ثابت در نظر دارد تا دقت شما را به نکات لازم در این دستگاه مدرن ورزشی جلب کند. با راهنمای خرید روزچین همراه باشید.

دوچرخه ثابت یا دوچرخه متحرک؟

دوچرخه ثابت و افزایش تحرک
دوچرخه ثابت وسیله مناسب برای باعث افزایش آمادگی جسمانی و بهبود سلامتی

در اکثر موارد استفاده از دوچرخه ثابت بیشتر توصیه می‌شود: مثلا افرادی که بیماری‌های خاص و تعادلی دارند. بیماری‌هایی مانند داشتن وزن بالا، مبتلایان به پوکی استخوان یا کسانی که دچار مشکلات بینایی یا تعادلی هستند بهتر است تا از دوچرخه ثابت استفاده کنند و اکثر این افراد بهتر است از دوچرخه متحرک استفاده نکنند. زیرا این خطر وجود دارد که این افراد ممکن است تعادل خود را از دست بدهند و دچار شکستگی و صدمه‌های جسمانی شوند. در حالی که دوچرخه ثابت از ثبات بیشتری برخوردار است و تعادل آنها را حفظ می‌کند.

راهنمای خرید دوچرخه ثابت

ورزش بانوان در منزل
دوچرخه‌های ثابت وسایلی برای لذت بردن از ورزش

شاید در روزهای اول براحتی روی دوچرخه ثابت بشینید و کار خود را برای چند روز آغاز کنید. اما شما به محصولی نیاز دارید که کار کردن با آن روان و راحت باشد و با علایق شما مطابقت کند. برنامه‌های تمرینی متنوعی روی این دستگاه‌ها وجود دارند که زمینه ایجاد ورزش خسته‌کننده را از بین می‌برند.

ارزیابی ضربان قلب، گوش دادن به موسیقی و برنامه‌های متنوع دیگر که می‌تواند فعالیت و جنب و جوش شما را هنگام استفاده از دوچرخه ثابت افزایش دهد. حتی اگر در ابتدای کار بر استفاده از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های دوچرخه ثابت هدف‌گذاری نکرده‌اید، در هنگام خرید نگاهی به این ویژگی‌ها بیاندازید.

مشخص کردن جای دستگاه

قبل از خرید دوچرخه ثابت فکر کنید که می‌خواهید آن را در کدام قسمت خانه قرار دهید. این کار برای تعیین اندازه‌ی دوچرخه ثابت لازم است.

نداشتن اثر منفی

دوچرخه ثابت فشار موجود بر کمر و زانوها را می‌گیرد و تمرینی بی‌اثر را در خانه به شما هدیه می‌دهد. به خصوص اگر در دوران ریکاوری مصدومیت هستید یا به دنبال فرم ایمنی از تناسب اندام می‌گردید.

کارایی آسان

دوچرخه ثابت و و رزشکاران حرفه‌ای
نمونه‌ای زیبا از دوچرخه ثابت

هنگام خرید دوچرخه ثابت حتما به ارتفاع صندلی و فریم پدال‌ها دقت کنید. هر چقدر ارتفاع این قسمت‌ها کم باشد، شروع و پایان آسان‌تری خواهید داشت.

از دست ندهید:  تناسب اندام؛ اصول جلوگیری از اضافه‌وزن در نوروز (۲)

ویژگی‌های قلبی و عروقی

اگر دوچرخه‌سوار حرفه‌ای هستید یا به این رشته پرطرفدار علاقه‌مندید، باید شدت و سختی کار خود را ارتقا دهید. این دستگاه حالت «ایستاده بر دوچرخه» را ایجاد می‌کند که مزایای فراوانی برای کارایی قلب شما در هنگام مسابقات دارد.

پدال‌های واکنش‌پذیر

بیشتر دوچرخه‌های ثابت دارای قفسه پدال یا بند رکاب هستند. این قسمت‌ها دوچرخه ثابت را در حین تمرینات بسیار عکس‌العمل پذیرتر می‌کنند. مدل‌های کمی نیز وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند تا پدال‌های دستگاه را با پدال‌های دوچرخه‌های جاده تعویض کنید و تمرین کارآمدتری را اجرا کنید.

صندلی‌های راحت

باشگاه‌های خانگی
استفاده از دوچرخه ثابت برای افرادی که فرصت رفتن به باشگاه را ندارند

بیشتر دوچرخه‌های خوابیده (نوعی دوچرخه ثابت) و بسیاری از دوچرخه ثابت‌ها دارای صندلی‌های بزرگتر و نرم‌تری هستند. با این ویژگی می‌توانید از دوچرخه‌سواری خانگی خود لذت کافی ببرید.

بدنه بادوام

در ادامه‌ی راهنمای خرید دوچرخه ثابت نوبت به بدنه‌ی دستگاه می‌رسد. یک دوچرخه ثابت خوب باید داری یک فریم (بدنه) بادوام و باکیفیت باشد تا هم وزن شما را تحمل کند و هم استفاده هر روزتان را.

محور تعادل

یک چرخ محور متعادل و بالانس شده، چرخش کارآمدتر و بهینه‌تری دارد. اگر چرخ محور از پدال‌ها جدا باشد، شما می‌توانید توقف را مانند سوار شدن بر یک دوچرخه جاده انجام دهید. همچنین باعث کاهش اصطکاک می‌شود و احتمال ساییده شدن زانوهای شما را کمتر می‌کند.

ترمز مغناطیسی

ورزش‌های حرفه‌ای
دو نمونه‌ی متفاوت دوچرخه ثابت

یک ترمز مغناطیسی ارائه‌دهنده یک مقاومت قدرتمند و بی‌صدا است. بنابراین می‌توانید سخت‌تر تلاش کنید و در همین حین برنامه تلوزیونی مورد علاقه‌تان را تماشا کنید.

داشتن کنسول

هنگام خرید به داشتن یک کنسول که استفاده از آن راحت باشد، دقت کنید. این کنسول‌ها عموما دارای برنامه‌های تمرین با معنی هستند و برنامه تمرین شما را متحول می‌کنند.

ویژگی‌های سرگرم کننده

ویژگی‌هایی مانند اسپیکر و ورودی‌های صدا مسیر رسیدن به اندام مناسب را لذت بخش‌تر می‌کند.

نکات کلیدی در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت

دستگاه‌های ورزشی در خانه
نمونه‌هایی مختلف از دوچرخه‌های ثابت

در ادامه راهنمای خرید دوچرخه ثابت نوبت به رعایت برخی نکات کلیدی می‌رسد. هنگام استفاده از دوچرخه‌های ثابت برای راحتی بیشتر و لذت‌بردن از ورزش با این دستگاه نکات زیر را رعایت کنید.

حتما از شورت ورزشی بالشتک‌دار و کفش ورزشی استفاده کنید. پا زدن را به آهستگی و با دنده پایین شروع کنید. دستورات آموزشی مربوط به تنظیمات دوچرخه و برنامه‌ریزی‌های آن را بخوانید. برای افزایش قدرت و کارایی، به تدریج دنده و مقاومت را بالا ببرید.

همیشه پس از ورزش با دوچرخه ثابت، خودتان را سرد کنید و تمرین‌های کششی انجام دهید. سعی کنید عصرها تمرین کنید. تمرین جسمانی باعث افزایش فعالیت قلب می‌شود. قلب تحمل و سازگاری بیشتری نسبت به تمرین در هنگام عصرها نشان می‌دهد.

راستی، از نشستن زیاد روی دوچرخه ثابت خودداری کنید. هنگام تمرین بهتر است از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خصوصا شیرینی‌جات استفاده نکنید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه