به چه خودرویی کراس‌اوور می‌گویند؟

کراس‌اوور-BMW

پیش‌از‌این از خودروهای شاسی‌بلند نوشتیم و این نکته که به کدامین خودروها، خودروهای شاسی‌بلند می‌گویند. همچنین از دسته‌بندی خودروهای شاسی‌بلند (SUV) نوشتیم و اینکه تفاوت ابعاد و تجهیزات و مشخصات رفاهی‌شان در چیست. اکنون وقت آن است که به خودروهای کراس‌اوور اشاره کنیم که این روزها بیش‌از‌پیش از این خودروها می‌شنویم.

گیرکردن میان شاسی‌بلندهای میان‌رده و هاچ‌بک‌های بزرگ

اگر در میان کهنه‌کاران عرصه خودرو لفظ «کراس‌اوور» را به میان آورید، احتمالاً با نگاه‌هایی معنادار مواجه شوید که چنین مضمونی دارند: «این قرتی‌بازی‌ها یعنی چی؟!».

در ایران معمولاً راحت‌ترند که خودروهای کراس‌اوور را در زمره خودروهای شاسی‌بلند کوچک دسته‌بندی کنند، یا اینکه شماری از کراس‌آور‌های کوچک‌تر را در میان خودروهای هاچ‌بک جا می‌زنند و والسلام.

کراس‌اوور میتسوبیشی

این امر، بیشتر از خاستگاه «ابهام‌آمیز» این خودرو‌ها بر می‌خیزد؛ در‌حالی‌که به‌راحتی می‌توان میان شاسی‌بلند فول‌سایز و هاچ‌بکِ کوچک تمایز برقرار کرد، تشخیص این تفاوت میان مینی‌شاسی‌بلند‌ها با هاچ‌بک‌های بزرگ در نظر اول به کمک فاصله آن‌ها از سطح زمین امکان‌پذیر است.

حالا به این مسئله و در این فاصله، باید خودروهایی را وارد کرد که تحت‌عنوان کراس‌اوورها دسته‌بندی می‌شوند و فاصله‌شان از سطح زمین کمتر از شاسی‌بلند‌هاست. درواقع، حتی همین حالا هم شماری از کارشناسان خودرو، محصولی مانند میتسوبیشی اوت‌لندر را بیشتر کراس‌اوور می‌دانند تا شاسی‌بلندی میان‌سایز.

به‌همین جهت، نیاز است که دست‌کم قدری از مشخصات ظاهری خودروهای کراس‌اوور آشنا شوید تا بتوانید آن‌ها را با شاسی‌بلند‌ها و هاچ‌بک‌هایی بخصوص جدا کنید.

کراس‌اوور چیست؟

نیسان جوک

کراس‌اوور‌ها (Crossover) دسته‌ای از خودروها هستند که در مرز میانه چند دسته خودرو قرار دارند: شاسی‌بلند‌ها، هاچ‌بک‌ها، سدان‌ها و ون‌ها. این خودرو پاره‌ای خصوصیات هر یک از این کلاس‌ها را وام گرفته‌اند و از کنار هم قرار دادن این خصوصیات، دسته جدیدی را معرفی کرده‌اند.

از دست ندهید:  آخرین مدل بنز در بازار خودرو ایران چه می‌کند؟

مهم‌ترین خصوصیاتی که از شاسی‌بلند‌ها وام گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

نقطه H بالاتر (محل قرارگیری نشیمنگاه راننده)
همانند خودروهای شاسی‌بلند از خودروهای سیدان ارتفاع از زمین بیشتری دارند.
ویژگی چهارچرخ‌بودن (۴WD) (تقریباً در تمامی مدل‌ها)

و مهم‌ترین ویژگی‌هایی که از خودروهای سدان وام گرفته‌اند:

سواری نرم‌تر و راحتی بیشتر‌
طراحی زیباتر
مصرف سوخت کمتر

نیسان ایکس تریل
در کراس‌اوور بودن یا شاسی‌بلند‌ بودن شماری از خودروها بحث‌هایی هست.

همچنین این گونه از طراحی می‌تواند برخی مزایای خودروهای ون را نیز در خود جا دهد:

سه‌ردیفه‌بودن صندلی‌ها (در کراس‌اور‌های بزرگ‌تر)
بزرگ‌تر‌شدن فضای باز و جمع‌شدن صندلی‌ها

اینکه خودروهای کراس‌اوور به چند دسته تقسیم می‌شوند، نکته‌ای‌ست که در متن بعدی به آن اشاره‌ای خواهیم داشت و کم‌کم وارد بحث انواع خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اور موجود در ایران خواهیم شد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه