داستان بازی تاج و تخت؛ دوتراکی‌ها (۱۵)

کال دروگو دراگو رئیس دوتراکی‌ها

پیش‌از‌این به اختصار از علت مهارجرت دنریس و ویسریس تارگرین از وستروس به اسوس گفتیم. همچنین، از خانواده دنریس نوشتیم و چرایی قیام رابرت باراتیون و ند استارک علیه خاندان تارگرین. در اشاره به استنیس باراتیون، از مشخصات قاره‌های دنیای مارتین گفتیم و اشاره‌ای گذارا به فصل‌ها داشتیم. در روایت داستان ملیساندر از چرایی آمدن او از اسوس به وستروس نوشتیم. اکنون به نظر می‌رسد که مقدمات لازم برای وارد شدن به خود داستان سریال و ارائه اطلاعات جانبی فراهم شده است. وقت آن رسیده که وارد داستان بازی تاج و تخت شویم و اطلاعاتی جانبی که رمزگشای سریال هستند را ارائه کنیم. برای شروع بحث خود را با دوتراکی‌ها آغاز می‌کنیم.

⛔ هشدار! اگر تا پایان فصل نخست سریال گیم آف ترونز را ندیده‌اید، بهتر است از دیدن ادامۀ مطلب صرف‌نظر کنید.

ویسریس، دنریس و دوتراکی‌ها

در نخستین قسمت سریال بازی تاج و تخت می‌بینیم که ویسریس تارگرین (برادر بزرگ‌تر دنریس)، ترتیب ازدواج دنریس را با فرمانده نیروهای دوتراکی (کال دروگو) فراهم کرده است. با این شرط که کال دروگو نیروی لازم برای حملۀ از اسوس به وستروس را برای ویسریس فراهم کند. در ادامه فصل نخست سریال، شاهد حرکت و همراهی مداوم دنریس با دوتراکی‌ها هستیم. اینکه دوتراکی‌ها کیستند و چه سرگذشتی داشته‌اند، امری‌ست که در ادامه بدان باز می‌گردد.

دوتراکی‌ها و اسوس

پیش‌از‌این در متن اسوس به اختصار نوشتیم که یکی از قسمت‌های قارۀ اسوس، دریای دوتارکی است. اکنون قدری با تفضیل بیشتر از این بخش می‌نویسیم.

نقشه قاره اسوس وستروس

موقعیت دریای دوتراکی در قارۀ اسوس، در نقشۀ بالا هویداست. دریای دوتراکی، از چمنزارهایی ناهموار تشکیل شده است که در آن علف‌های گوناگونی رشد می‌کنند و بلندایی بیش از قد مرد بالغ دارند. در هنگامۀ وزش باد، امواجی در میان علف‌ها شکل می‌گیرد که تداعی‌کنندۀ دریاست. گاه این علفزارها پرپشت و متراکم و گاه خالی و تُنُک است. جغرافیایی که در سریال می بینیم که دنریس در آن به همراه همراه دوتراکی‌ها حرکت می‌کند، درواقع در اکثر مواقع دریای دوتراکی در قارۀ اسوس است.

از دست ندهید:  داستان بازی تاج و تخت؛ زمستان طولانی و تکرار تاریخ (۵)

سلسله مراتب

آن‌ها در دریای دوتراکی در قبایلی به نام کالاسارها سفر می‌کنند و توسط کال (khal) رهبری می‌شوند. هر کالاسار به کاس‌هایی (Khas) تقسیم می‌شود که هر کدام توسط یکی از کاپیتان‌های کال به نام کو (Ko) هدایت می‌شود.

فرهنگ

اسب نماد دوتراکی‌ها

دوتراکی‌ها اساساً چادرنشین هستند و فرهنگشان «اسب‌محور» است و بی‌احترامی و خروج از سنت‌هایی که با ابتنا بر اسب‌ها پرداخته شده‌اند، خشم عمومی مردم را به همراه دارد. مثلاً، در چند قسمت پایانی فصل نخست دیدیم که به‌محضی که کال دروگو از روی اسبش سقوط کرد، شمار فراوانی از مردم کالاسارش وی را ترک کردند.

مانند هر قبیلۀ دیگر که یک موجود جایگاه افسانه‌ای یافته، آن‌ها نیز بسیاری از مراتب فرهنگی خویش را با اسب تعریف می‌کنند. مثلاً چون اسب‌ها از دریا رد نمی‌شوند و از نوشیدن آب دریاها هم امتناع می‌کنند، آن‌ها از دریا می‌ترسند و معمولاً  از عبور از دریاها پرهیز می‌کنند.

جنگاوری

فرهنگ سوارکاری از دوتراکی‌ها جنگجویانی قدرتمند ساخته است. آن‌ها بهتر از هر شوالیۀ وستروسی سواری می‌کنند. سواره‌نظام و سرعت‌عملشان تمامی جنگجویان وستروس را مرعوب می‌کند. سلاح مورد‌علاقۀ آن‌ها  ارخ (arakh)، کمان خمیده و شلاق است و چون از پوشیدن زره پرهیز می‌کنند، قدرت مانور و سرعت‌عملشان بسیار بهتر است.

این مزیت رقابتی، سبب می‌شود که ویسریس برای بازپسگیری تاج و تخت، درِ خانۀ دوتراکی‌ها را بزند؛ ولی پرهیز ایشان از عبور از دریا، معظلی‌ست که باید حل شود – گشودن این گره نه در دستان ویسریس، که در دستان دنریس بود.

در مطلب بعدی، به به سرگذشت دنریس در میان دوتراکی‌ها خواهیم پرداخت و هدایایی که در این مراسم دریافت کرد؛ از جمله تخم اژدها را بررسی می‌کنیم، با روزچین و پاورقی داستان بازی تاج و تخت همراه بمانید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه