پروندۀ گیاهان آپارتمانی: زمان تعویض گلدان گیاه آپارتمانی

تعویض گلدان گیاه

پیش‌ازاین از گیاهان آپارتمانی و اهمیت آن‌ها در زندگی امروزه نوشتیم. همان‌‌طور که قبل‌تر هم گفته بودیم، در سلسله مباحث دنباله‌داری سعی داریم مطالب «با‌کیفیت» و «کارآمد» و دنباله‌داری در مورد انواع گیاهان و راهکارهایی برای نگهداری بهتر آن‌ها ارائه کنیم. در این مقاله، به چگونگی تشخیص نیاز به تعویض گلدان گیاه می‌پردازیم.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

فهمیدن «منطق» نگهداری هر چیزی و هر جانداری، معمولاً خاص همان‌ست و باید آن را دریافت. چه خودرو باشد و چه حیوان خانگی و چه گیاه، برای دوام و بقای بهتر آن نیاز است پاره‌ای شرایط را تدارک دید.

درمورد گیاهان آپارتمانی نیز چنین چیزی صدق می‌کند و یکی از ملزومات این نگهداری، مهیا‌کردن گلدان مناسب برای گیاه است. معمولاً تازه‌کارها منطق ما آدمیان را به جهان گیاهان تسری می‌دهند و گمان می‌کنند که فراهم‌کردن گلدانی بزرگ‌تر حتماً با خود شرایطِ محیطی و محاطی مناسبی را برای گیاه به همراه دارد. چنین تصوری آشکارا خطاست؛ چراکه برای گل‌دادن شماری از گیاهان، الزاماً نیاز به گلدان‌های کوچک است و تعدادی از گل‌ها اساساً آن‌قدر بزرگ نمی‌شوند که نیاز به تعویض گلدان پیدا کنند. گلدان هر گلی را باید در وقتش عوض کرد.

چه نشانه‌هایی خبر از تعویض گلدان گل می‌دهند؟

پاسخ به این سؤال چندان دشوار نیست. نشانه‌هایی وجود دارد که چنانچه در هر گیاهی دیده‌ شود، نشان از آن دارد که موعد تعویض گلدان فرا رسیده است و نباید در انجام این کار معطل کرد. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

  1. علی‌رغم آب‌دهی و کوددهی مناسب گیاه، آن‌هم در فصل بهار و تابستان، ساقه و برگ‌های گیاه بسیار «کند» رشد می‌کنند.
  2. خاک گیاه زود‌به‌زود خشک می‌شود. این به معنای آن است که ریشه آن‌قدر در گلدان پیچیده که گلدان فضایی برای ذخیره آب در خاک ندارد.
  3. ریشه گیاه از سوراخ انتهای گلدان بیرون زده است.
از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل پیله‌آ و شرایط نگهداری آن

در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها باید به‌سرعت برای تعویض گلدان گیاه اقدام کرد.

زمان مناسب برای تعویض گلدان گیاه

بیرون زدن ریشه گلدان

اوایل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه است. در این زمان گیاه از حالت رکود زمستانی خارج می‌شود و مستعد رشد دوباره و رویاندن برگ‌ها و جوانه‌های تازه خواهد بود. بهتر است این اقدام پیش از شروع دوباره رشد گیاه باشد و در‌صورتی‌که در ابتدای فصل رشد اقدام به تعویض گلدان گیاه کنید، کاملاً محتمل است که در فرایند رشد اخلال ایجاد کنید و آن‌ را متوقف کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که این زمان بنا به اینکه بهار دیر یا زود فرا رسیده است، می‌تواند کمی پس و پیش شود.

خب اگر در زمان مناسب اقدام به این کار می‌کنید، بهتر است در انتخاب گلدان هم هوشمندانه رفتار کنید. آدمی ناشی، گلدان گل را بنا به ذائقه و سلیقه خود تهیه می‌کند و از توجه به نیازهای گلدان در می‌ماند. بهتر است در زمان تدارک گلدان گیاه، سایز فعلی گلدان را مدنظر قرار دهید و بنا به خواست گیاه، گلدان تهیه کنید. و این یعنی ابعاد گلدان را تنها یک شماره بزرگ کنید و از خرید گلدانی بزرگ اکیداً خودداری کنید؛ چراکه گلدان بزرگ، توجه گیاه را معطوف به توسعه بی‌وقفه ریشه‌ها می‌کند و گیاه از توسعه برگ‌ها و ساقه‌ها باز می‌ماند.

چه وقت گلدان بزرگ استفاده نکنیم

اینکه فرایند تعویض گلدان چگونه است، نکته‌ای است که در نوشته بعدی و با تصویر‌های فراوان بدان خواهیم پرداخت.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه