داستان بازی تاج و تخت؛ اژدها (۱۶)

اژدها بازی تاج و تخت

در سلسله مبحثی که تاکنون داشته‌ایم، به داستان دنریس تارگرین و چرایی حضور او در اسوس رسیدیم. از خانواده تارگرین‌ها گفتیم و از پدر و برادران دنریس. از جغرافیای وستروس و اسوس نوشتیم و اینکه چه خاندان‌هایی در وستروس ساکن‌اند و اسوس موطن کدامین مردمان است. گذرا اشاره‌ای به قیام رابرت باراتیون و ند استارک کردیم و چگونگی مهاجرت دنریس از وستروس و اسوس. نیز، همان‌طور که در قسمت نخست سریال بازی تاج و تخت دیدیم، مشاهده کردیم که دنریس با کال دروگو (رئیس دوتراکی‌ها) ازدواج کرد و در مراسم ازدواج به او سه تخم اژدها داده شد. اکنون وقت آن است به سراغ اژدهایان برویم و از جایگاه آنان در دنیای زادۀ خیال مارتین بگوییم.

⛔ هشدار! اگر تاکنون تا پایان فصل یک Game of Thrones را ندیده‌اید، از خواندن ادامۀ این متن پرهیز کنید.

اژدهایان دنریس

در قسمت نخست سریال بازی تاج و تخت و در جریان جشن عروسی دنریس، به او سه هدیه داده می‌شود: چند جلد کتاب (که جورا مورمونت به او پیشکش می‌کند)، یک اسب سفید که کال دروگو تقدیم می‌کند و سه تخم اژدها که ملازم خاندان تارگرین به دنریس می‌دهد و هم‌زمان اشاره می‌کند که از این تخم‌ها، اژدهایی در نخواهد آمد و بیشتر برای زیبایی کاربرد دارد.

با اتکا به نوشته‌های کتاب و برخی اشارات سریال، باخبر می‌شویم که برای مدت‌هایی طولانی‌ست که اژدهایی وجود نداشته است و در وستروس تلاش‌های بسیاری هم صورت پذیرفته است تا تخم‌های اژدها بدل به اژدها شوند، ولی همگی ناکام مانده‌اند.

ولی سرانجام دنریس تارگرین با قربانی‌کردن میری ماز دور (همان زن جادوگر که در قسمت آخر فصل نخست دیدیم) در هیزم مراسم تدفین کال دروگو، با معاملۀ زندگی دربرابر زندگی و قدم‌گذاشتن خودش به شعله‌ها، توانست سه اژدها از تخم درآورد. با این کار نخستین اژدهایان صد‌و‌پنجاه سال اخیر به دنیا آمدند. این سه تخم را دنریس به یاد برادران و همسرش چنین نام گذارد:

از دست ندهید:  داستان بازی تاج و تخت (۲۶)؛ تاریخچه وستروس

جان اسنو دراگون گیم آف ترونز

دروگون (Drogon): بزرگترین و نیرومند‌ترین اژدهای دنریس که سیاهرنگ است و به یاد شوهرش (کال دروگو)، دروگون نام گرفته است؛

ریگال (Rhaegal): که به یاد برادرش (ریگار)، ریگال نام گرفته است. این اژدها ترکیبی از رنگ‌های سبزِ سیر و برنزی است.

ویسیریون (Viserion): که به یاد برادر کوچک‌ترش (ویسروس) ویسریون نام گرفته است. رنگ ظاهرش ترکیبی از کرم و طلایی‌ست.

اطلاعات مهمی که باید در مورد اژدها بدانید

نفس اژدها آتش حمله

۱. اژدهایان در برابر آتش ایمن و مقاوم‌اند.
۲. از بدن اژدها گرما ساطع می‌شود.
۳. به انسان‌هایی که آن‌ها را بزرگ کرده‌ (یا رام کرده‌اند) دلبستگی شدیدی نشان می‌دهند.
۴. اژدهاهای پیرتر، ابعادی بزرگ‌تر دارند، به بیانی دیگر،‌ آن‌ها در سراسر زندگی‌شان رشد می‌کنند.
۵. در صورت محدود‌شدن در فضایی مشخص، از ادامۀ رشد باز می‌ایستند یا رشدشان کند می‌شود (بعدها در مورد اژدهایان دنریس هم خواهیم نوشت).
۶. اژدهایان با جادو پیوندی تنگاتنگ دارند. پس از زاده‌شدن اژدهایان دنریس، مجدداً جادو قدرت گرفت و حدود صد‌و‌پنجاه سالی که آن‌ها غایب بودند، در سطح قاره‌ها،‌ جادو بسیار ضعیف شده بود (در پایان فصل پنجم اهمیت این موضوع را در سریال خواهید دید).
۷. اژدهایان با طول فصل‌ها ارتباطی تنگاتنگ دارند. یعنی در صورت وجود اژدهایان، طول زمستان‌ها کوتاه‌تر و در صورت انقراضشان، طول زمستان‌ها بلند‌تر و تابستا‌ن‌ها کوتاه‌تر می‌شود.
۸. جنسیت اژدهایان مشخص نیست (تأیید‌نشده).
۹. خدمتکار خاندان استارک‌ها، از وجود اژدهایانی بیش‌و‌کم یخی خبر داد (تأیید نشده، ولی انتهای فصل هفتم گیم آف ترونز خبرهایی داده شد که احتمالاً این معما در فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت حل خواهد شد).
۱۰. بنا بر افسانه‌ها می‌توان با به‌صدا‌در‌آمدن شیپور اژدها (Dragon Horn)، یک اژدها را رام شود.

در مورد تاریخچه اژدهایان و چگونگی ارتباط آدمیان با آن‌ها، بعدها مفصل‌تر خواهیم نوشت، فعلاً بهتر است به داستان دنریس بازگردیم. منتظر بخش بعدی پاورقی دنباله‌دار سریال گیم آو ترونز باشید…

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه