داستان بازی تاج و تخت (۱۹)؛ تارگرین‌ها

نماد خاندان تارگرین تارگرینها

در نوشتۀ خانواده دنریس تارگرین به اختصار اشاره کردیم که پس از قیام رابرت و سرنگونی پادشاه دیوانه (پدر دنریس)، ویسریس و دنریس از وستروس به اسوس گریختند و مدت زمانی طولانی در این قاره سکنی گزیدند. همچنین اشاره کردیم که ویسریس همواره سودای باز‌پس گیری تاج و تخت داشت و (همان‌طور که در سریال نیز هویداست) تصمیم گرفت که دنریس را به عقد کال دروگو، رهبر دوتراکی‌ها در اسوس، در آورد و در برابر، دروگو تضمین کرد که ده هزار نیروی دوتراکی را در اختیار ویریس بگذارد تا مجدداً اختیار هفت پادشاهی را به چنگ بگیرد. سرنوشت ویسریس را به کناری بگذاریم، سودای دائمی تارگرین‌ها در بازپس‌گیری حکمرانی در وستروس، آن‌هم به مثابۀ حق مسلم، برای بسیاری این پرسش را ایجاد کرد که خاستگاه این حق کجاست؟ در ادامه تلاش می‌کنیم به گوشه‌ای از این پرسش پاسخ دهیم.

تارگرین‌ها، دراگون‌استون و وستروس

پیش‌از‌این نوشتیم که در سریال گیم آف ترونز پس از سرنگونی ایریس تارگرین (پدر دنریس)، دنریس و ویسریس به اسوس گریختند. مرگ ایریس تارگرین، نقطۀ پایانی بر تسلط سلسلۀ تارگرین بر وستروس بود؛ تسلطی که سه سده ادامه داشت. اما نقطۀ آغاز این تسلط رویدادهایی‌ست که باید بدان‌ها اشاره کنیم.

قبلاً گفته بودیم که روی‌هم‌رفته اسوس در قیاس با وستروس تمدنی پیشرفته‌تر داشته و دارد. نیز گذرا نوشتیم که مردمانی از اسوس راهی وستروس شدند و بر این قاره تسلط یافتند. این مردمان در واقع همین خاندان تارگرین بودند که از قارۀ اسوس راهی دراگون استون شدند و در نزدیکی بارانداز پادشاه (Kings Landing) سکنی گزیدند.

قلعه دراگون استون تارگرینها
دراگون استون قلعه تاریخی تارگرین‌ها در شرق وستروس

تارگرین‌ها در واقع یکی از چهل خاندان والریایی بودند که در اسوس زندگی می‌کردند. طی رخدادی که بر سر والریایی‌ها حادث شد – و از آن به‌عنوان «سرنوشت شوم» والریا یاد می‌کنند و بعدها مفصلاً درموردش خواهیم نوشت – بخش اعظم سرزمین والریایی‌ها از بین رفت.

از دست ندهید:  داستان بازی تاج و تخت (۲۰)؛ والریایی‌ها

همگام با این رخدادِ شوم، تارگرین‌ها که تاکنون قدرتی فرعی محسوب می‌شدند، میدان یافتند تا عرض‌اندامی کنند. سردمداران تارگرین‌ها که تاکنون در دراگون استون (در شرق وستروس و بارانداز شاه) زندگی می‌کردند، تصمیم گرفتند که راهی وستروس شوند و آن را فتح کنند. سه تن از تارگرین‌ها (اگان به همراه دو خواهرش رینیس و ویسنیا) سوار بر اژدهایانشان بر وستروس فرود آمدند و بخش اعظم این قاره را تحت سلطه خویش گرفتند.

در‌واقع این اژدهای سه سر (تصویر اصلی مقاله) که نماد خاندان تارگرین است، به این سه تن اشاره دارد. با این فتح بزرگ، دودمان سلسلۀ تارگرین‌ بر وستروس استیلا یافت که سه سده این تسلط ادامه داشت و دنریس می‌کوشد که این وقفۀ ایجاد‌شده در این استیلا را به پایان برساند.

دنریس در دراگون‌استون تارگرین‌ها

اطلاعاتی که درباره تارگرین‌ها باید بدانید

ویژگی‌های خاندان تارگرین عبارت است از:

▫ تارگرین‌ها عمدتاً موهایی طلایی‌رنگ یا نقره‌ای رنگ دارند. چشمان ایشان بنفش است؛ اما در سریال چشمان ایشان آبی‌رنگ به تصویر کشیده شده است.
▫ در سریال تارگرین‌ها در برابر آتش ایمن‌اند، در‌حالی‌که در کتاب آنان فقط تحمل گرمای بیشتری دارند.
▫ در نزدیکی رویدادهای خطرناک، شماری از تارگرین‌ها توانایی دیدن رویاهایی را دارند که ایشان را از خطر آگاه می‌کند.
▫ تارگرین‌ها توانایی رام‌کردن و سوار‌شدن بر اژدها را دارند. هر چند برای مدت‌زمانی حدود صد‌و‌پنجاه سال (تا قبل از دنریس) نسل اژدهایان منقرض شده در نظر گرفته می‌شد، تا اینکه دنریس توانست با بیرون آوردن سه اژدها از درون تخم‌ها، مجدداً اژدها‌یان را به صفحۀ روزگار اسوس و وستروس حاکم کند.

در نوشته‌های بعدی به والریا و سرنوشت شوم آن باز خواهیم گشت. از شهرهای آزادی که دنریس به آن‌ها رفت خواهیم نوشت و سپس مجدداً راهی وستروس می‌شویم؛ جایی که حرف‌های زیادی برای گفته‌شدن مانده است. با پاورقی سریال گیم آف ترونز همراه بمانید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه