صاحب امتیاز جناب خان و سرنوشت محبوب‌ترین کمدین خندوانه

صاحب امتیاز جناب خان
جناب خان

در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی ایران معمولا کاراکترهای عروسکی در آثار کودکانه حضور دارند اما ظهور جناب خان در برنامه خندوانه باعث شد بار دیگر یک کاراکتر عروسکی همه سنین را پای تلویزیون بنشاند. کلاه قرمزی و پسرخاله و دوستانش قبلا تجربه این کار را داشتند. اما متاسفانه صاحب امتیاز جناب خان حضور این کمدین محبوب را در برنامه خندوانه در اوج شهرت و محبوبیت متوقف کرد. حالا مدتی است که زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت دوباره جناب خان به گوش می‌رسد. با روزچین همراه باشید تا ببینیم قضیه از چه قرار است.

عروسک‌های خاطره‌ساز

وقتی حرف از شخصیت‌های عروسکی به میان می‌آید این نام‌ها برایمان خاطره سازند: موش‌ها و بچه موش‌های مدرسه موش‌ها، مخمل و خونه مادربزرگه، چاق و لاغر و ماجرهایشان، السون و ولسون، کلاه قرمزی و پسرخاله با خانواده‌ای که کم کم پای جیگر، آقای همساده، فامیل دور و بچه، ببعی و گاوی هم به آن باز شد، سنجد جون، زی‌زیگولوی بازیگوش، خاله قورباغه و…

صاحب امتیاز جناب خان
رامبد جوان و جناب خان در خندوانه

جناب خان، کمدین مهمانی که ماندگار شد

وقتی سری دوم خندوانه با اجرای رامبد جوان آغاز شد، در یکی از آیتم‌های برنامه سر و کله یک کمدین مهمان پیدا شد که قرار بود با استندآپ لبخند به لب مردم بنشاند. این کمدین کسی نبود جز جناب جناب خان. عروسکی با لهجه شیرین جنوبی که خیلی زود جایش را در دل مردم باز کرد.

موفقیت جناب خان در اولین حضورهایش باعث شد کم‌کم او به پایه ثابت و محبوب‌ترین کمدین برنامه خندوانه تبدیل شود و خیلی‌ها به خاطر دیدن جناب خان و طنازی‌های هوشمندانه‌اش بیننده شبکه نسیم و خندوانه شدند. به تدریج اصطلاحات جناب خانی مانند: «میام براتا»، «هه هه و…»، «میبافُمِت» هم در دهان مردم افتاد که نشان از تاثیرگذاری این کاراکتر بود.

اصل و نسب جناب خان

جناب خانی که ما با آن در خندوانه آشنا شدیم لبو فروشی است که اطلاعات فوتبالی‌اش بسیار بالاست. او طرفدار تیم فوتبال صنعت نفت آبادان و به بیان خودش مالک تیم فوتبال پاری سن ژرمن است! جناب خان خاطرخواه دختری به نام احلام است که هر بار خواستگاری‌اش از جانب خانواده دختر رد می‌شود. جناب خان اصلا لوده نیست. لهجه‌اش ابزاری برای مسخره کردن یک قوم و نژاد نیست.

طراحی این شخصیت در خندوانه به قدری دقیق و به جا بود که هرگز به ورطه شوخی‌های بی‌مزه کشیده نشد. او به هر واقعه‌ای از وضعیت هوای خوزستان گرفته تا بچه‌های کار و طراحی لباس کاروان المپیک عکس‌العمل نشان می‌داد.

جناب خان با مهمانان خندوانه وارد گفتگو می‌شد و با اطلاعات خوبی که داشت آنان را غافلگیر می‌کرد. او در عین کمدی آنقدر جدی بود که مهمانان با او وارد گفتگوهای حرفه‌ای می‌شدند. مثل قسمتی که فردوسی پور با او درباره چیدمان تیم فوتبال محبوبش وارد بحث شد.

صاحب امتیاز جناب خان
جناب خان در حال لبو فروختن در کوچه مروراید در کنار مرحوم عارف لرستانی

جناب خان لبوفروش کوچه مروارید!

اولین حضور جناب خان در برنامه خندوانه نبود. او در واقع لبوفروش برنامه کوچه مروارید است. برنامه‌ای که سعید سالارزهی، صاحب امتیاز جناب خان تهیه‌کننده و کارگردان آن بود. کوچه مروارید مجموعه نمایش خانگی با ۲۵ عروسک، رامبد جوان، علیرضا خمسه و… بود. البته جناب خان با حضورش در خنداونه به شهرت و محبوبیت بی‌سابقه‌ای رسید.

جناب خان کپی است؟!

صاحب امتیاز جناب خان
از راست: خرس فوزی، نلی مانستر و المو (عروسک‌های خارجی مشابه جناب خان)

برخی بر این باورند برنامه کوچه مروارید کپی مجموعه کودکانه آمریکایی به نام خیابان سسمی (Sesame Street) است و جناب خان از روی یکی از شخصیت‌های این مجموعه به نام المو (ELMO) (یک بچه هیولای عروسکی) و شخصیت‌های دیگر عروسکی به نام خرس فوزی (Fozzie Bear) و تلی مانستر (Telly Monster) ساخته شده است.

صاحب امتیاز جناب خان وارد می‌شود!

همه با جناب خان و طنازی‌هایش اخت شده بودند که در پایان فصل سه با حضور محمد بحرانی، صدا پیشه جناب خان متوجه شدیم قرار است جناب خان با ما خداحافظی کند و در فصل چهارم خندوانه حضور ندارد. شنیده‌ها حاکی از این بود که صاحب امتیاز جناب خان با رامبد جوان بر سر مسائل مالی به توافق نرسیده‌اند و آقای سالارزهی به عنوان مالک و خالق جناب خان جلوی ادامه حضور جناب خان را گرفته است.

درست هنگامی که جناب خان محبوب و مشهور شد صاحب امتیاز جناب خان وارد معرکه شد. او در مصاحبه‌های مختلف گفته بود او و گروهش مدتها برای خلق و به ثمر نشستن این کاراکتر در کوچه مروارید زحمت کشیده‌اند و حضور جناب خان در خندوانه برای آنان حتی یک ریال هم منفعت نداشته است.

همه از حذف جناب خان متاثر شدند و توصیه کردند این شخصیت از شبکه نسیم و خندوانه حذف نشود. حتی کمال تبریزی هم به حذف این کاراکتر عکس‌العمل نشان داد و گفت: «به حذف «جناب‌خان» از «خندوانه» راضی نشوید». جوان با اینکه هیچگاه جزییات موضوع را بیان نکرد، گفت حتی با واسطه کردن خانم مرضیه برومند سعی کردیم جناب خان را برگردانیم که امکان پذیر نشد.

از دست ندهید:  بهترین برنامه خندوانه از نظر رامبد جوان تا پایان فصل سوم

البته سالارزهی مدعی شده بود که سازندگان خندوانه فقط از واگذاری بی قید و شرط جناب خان آن هم با شرایط خودشان صحبت کرده‌اند که او نپذیرفته است.

صاحب امتیاز جناب خان
جناب خان در مجموعه کوچه مروارید در کنار علیرضا خمسه

صاحب امتیاز جناب خان: جناب خان متملق شده است!

سالارزهی متعقد بود در حق او اجحاف شده است و بدون شنیدن صحبت‌هایش او را مقصر حذف یک کاراکتر عروسکی ملی جلوه داده‌اند. او در مصاحبه‌ای گفت: «برخلاف آنچه که گفته می‌شود، اعتقاد راسخ دارم این برنامه خندوانه نبود که باعث شهرت جناب خان شد بلکه برعکس این جناب خان بود که با حضور پرمهرش و ویژگی‌های شخصیتی که ما برای آن ساخته بودیم باعث موفقیت دو چندان این برنامه شد. اما متاسفانه روندی که طی شد و استحاله جناب خان از یک شخصیت نکته‌بین و حق‌دوست، به شخصیتی مجیزگو و متملق باعث شد در روند دو ساله‌ام تجدیدنظر کنم و بیش از این چشمم را به روی حقوق مادی و معنوی خودم و همکارانم نبندم.»

سرنوشت جناب خان!

صاحب امتیاز جناب خان که دغدغه‌های فرهنگی‌اش برای شخصیت جناب خان را یکی از دلایل حذف او از خندوانه ذکر کرده بود او را روانه تبلیغات روی بدنه اتوبوس کرد! اولین استفاده سالارزهی از شخصیت محبوب جناب خان برای تبلیغ و قرعه‌کشی یک محصول بهداشتی وطنی بود. او این اقدامش را در راستای حمایت از تولید ملی دانست!

صاحب امتیاز جناب خان
جناب خان به صدا پیشه‌اش محمد بحرانی و عروسک گردان‌هایش مهدی برقعی و حامد ذبیحی

سازنده جناب خان کیست؟

با همه این حرف و حدیث‌ها این سوال مطرح می‌شود که سازنده جناب خان کیست؟ مالک این شخصیت یک فرد خاص است یا بنا به گفته محمد بحرانی، مردم مالک جناب خان هستند.

وقتی از سازنده جناب خان حرف می‌زنیم باید از گروه نویسنده و سازنده شخصیت‌های عروسکی کوچه مروارید مانند: محمد نادری، امیر سلطان‌احمدی، رضا کاظمی‌نژاد، سارا سالار، هدیه هاشمی نام برد.

نمی‌شود جناب خان را بدون صدای گرم محمد بحرانی تصور کرد. گوینده هوشمندی که از همه ظرفیت‌های بازیگری‌اش برای جان دادن به این کاراکتر بهره برد. تمام حرکات نرم و روان این عروسک مدیون عروسک‌گردانی مهدی برقعی و حامد ذبیحی است که او را باور پذیر کردند.

صاحب امتیاز جناب خان
محمد بحرانی و جناب خان

بحرانی: صدای جناب خان را تقلید نمی‌کنم!

بحرانی بعد از توقف حضور جناب خان گفت: «بارها به من پیشنهاد شده است که صدای جناب‌خان را تقلید کنم، برای من حفظ کاراکتر بسیار مهم است و عروسک باید زنده بماند. به نظرم در اولویت بسیار بالا حضور جناب خان در برنامه درست است و این مهم است. من بیرون از این برنامه هیچ فیلم و کاری را با محوریت جناب‌خان انجام نمی‌دهم، چون شخصیت‌اش خراب خواهد شد.»

جالب اینکه، با جدا شدن بحرانی از کاراکتر جناب خان تصمیم سالارزهی برای ساخت فیلم جناب خان به جایی نرسید. چون حامیان و سرمایه‌گذاران ساخت فیلم، راضی به جایگزینی صدای دیگری برای جناب خان نبودند.

جناب خان باز می‌گردد؟

حالا پس از تمام شدن فصل چهار خندوانه صحبت‌هایی حاکی از بازگشت جناب خان به خندوانه شده است. با اینکه صاحب امتیاز جناب خان و رامبد جوان بازگشت قطعی جناب خان را تایید نکرده‌اند. اما گویا مذاکراتی امیدوارکننده برای بازگشت او در حال جریان است تا دوباره این عروسک محبوب در قاب تلویزیون جای‌بگیرد.

رامبد جوان در واکنش به بازگشت جناب خان گفت: «هیچگاه دوست نداشتم جناب خان از خندوانه جدا شود اما یکسری مسائل دست به دست هم دادند و این اتفاق رخ داد، به نظرم ماجرای جناب خان نتیجه لجبازی و تصمیم گیری غلط بود و در هر حال من همیشه آغوشم برای او باز است و آماده مذاکره برای حضور دوباره او در برنامه هستم».

سعید سالارزهی هم با بیان اینکه بهتر است گذشته‌ها را فراموش کنیم خود را آماده مذاکره اعلام کرد.

صاحب امتیاز جناب خان
رامبد جوان، جناب خان و عروسک‌گردانش در پشت صحنه خندوانه

در اینکه جای خالی جناب خان با عروسک‌های بعدی پر نشد، شکی نیست و اینکه چقدر کار «جوان» برای پر کردن جای خای او سخت بود کاملا واضح است. ولی باید از طرفین دعوا پرسید پس تکلیف مردم این وسط چیست؟ نظر، سلیقه و محبت مردم کجای این معادلات جای دارد؟

ما هم مثل شما منتظریم تا ببینیم آیا در فصل جدید خندوانه که قرار است نوروز ۹۷ روی آنتن شبکه نسیم برود جناب خان بذله‌گو و منتقد حضور خواهد داشت یا نه؟ به نظر شما صاحب امتیاز جناب خان با سازندگان خندوانه کنار می آید؟ ???

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه