داستان بازی تاج و تخت (۲۰)؛ والریایی‌ها

والریا والریایی‌ها

در نوشته تارگرین‌ها اشاره کردیم که ایشان در واقع یکی از چهل خاندان مردمانی با فرهنگی غنی‌تر بوده‌اند که به نام والریا شناخته می‌شد. نیز اشاره کردیم که تارگرین‌ها تنها بازمانده‌های این مردمان در سریال Game of Thrones هستند؛ چراکه پس از سرنوشت شوم والریا، تنها تارگرین‌هایی که در دراگون‌استون حضور داشتند، از این واقعه جان سالم به در بردند. در آخر اشاره کردیم که دنریس و ویسریس درواقع تنها بازمانده‌های شناخته‌شدۀ تارگرین‌ها هستند. در این متن به والریایی‌ها می‌پردازیم و در متن‌های آینده، به سراغ سرنوشت شوم والریا خواهیم رفت.

والریایی‌ها

مارتین خود در مصاحبه‌های فراوانش به‌کرات اشاره کرده است که بخش اعظم سرنوشت‌ها و جنگ‌های دنیای بازی تاج و تخت را در واقع با استمداد از رخدادهای تاریخی نگاشته است؛ پس جای تعجب نیست که همانندی‌هایی شگفت‌انگیز میان وقایع دنیای گیم اف ترونز و رسته‌ای از دانش بشری که با نام «تاریخ» شناخته می‌شود، وجود داشته باشد.

همچون کتاب‌های تاریخ کلاسیک که وقایع آمد و رفت سلسله‌های مختلف را درازنای تاریخ رصد می‌کردند، تاریخ دنیای بازی تاج و تخت نیز از چنین فرمولی پیروی می‌کند: سلسله‌ها و خاندان‌های مختلف می‌آیند و می‌روند، از دل این وقایع آتشی به پا شده، عده‌ای در این میانه سوخته‌اند و عده‌ای هم به کباب باب میل خویش رسیده‌اند.

درمورد والریا، این روایت سوختن و سوزاندن همۀ آن‌چیزی ست که رخ داده است. والریایی‌ها در واقع، مردمانی صلح‌طلب، آرام و گله‌دار بودند که شبه‌جزیره والریا زندگی می‌کردند. در همین زمان‌ها، گله‌دارانی از والریا که در منطقه‌ای در شبه‌جزیرۀ والریا به نام چهارده شعله شناخته می‌شده، توانستند اژدهایان را ببینند.

به مرور زمان، والریایی‌ها با از‌دست‌دادن شماری فراوان، توانستند اژدهایان را با کمک جادو رام کنند و کم‌کم راه رام‌کردن اژدهایان را پیش گرفتند. رام‌شدن اژدهایان توسط والریایی‌ها، آغازِ پایان تمدن‌ها و امپراطوری‌های مسلط بر اسوس را رقم زد.

والریایی‌ها کم‌کم تمدن بزرگ خود را بنا نهادند و گستره قلمروی خود را گسترش دادند. ایشان قلمروی خود را مناطق حدوداً جنوبی اسوس، به مناطق شمالی‌ و شرقی و غربی اسوس پیش راندند. به کمک اژدهایانشان، از قلب محدوده‌ای که در دنیای سریال به قلمروی دوتراکی‌ها شناخته می‌شود، گذشتند. محدودۀ خود را به مرزهای غربی افزایش دادند و با عبور از دریای باریک، به جزیره دراگون‌استون آمدند؛ یعنی جایی که بعد‌ها تنها بازمانده‌های ایشان (تارگرین‌ها) توانستند بر وستروس استیلا یابند.

از دست ندهید:  بازی تاج و تخت (۱۷)؛ کال دروگو

نقشه والریای قدیم

مهم‌ترین مشخصات والریایی‌ها

حکومت والریا

در عمل، ممالک مستقل توسط اربابان مالک، یعنی چهل خاندان با ثروت هنگفت و اشراف‌زاده و با قدرت جادوگری قوی، رهبری می‌شد. خانواده‌هایی که اژدهایان را کنترل می‌کردند و در جنگ بر آن‌ها سوار می‌شدند و به «اربابان اژدها» معروف بودند. تارگرین‌ها هم اژدهاسوار بودند، ولی در زمرۀ خاندان‌های ضعیف قلمداد می‌شدند.

جادو

همان‌طور که در متن ملیساندر هم اشاره کردیم، مردم والریا در سحر و جادو بسیار قوی بودند و اساساً مهم‌ترین ابزاری که به کمک آن توانستند اژدهایان را رام کنند، همین جادو بوده است.

زبان والریا

والریایی ها به زبان والریایی اصیل (High Valyrian) صحبت می‌کردند.

آثار معماری در والریا

همان‌طور که در سریال مشخص است (برای مثال، در سکانسی که جورا مورمونت، تیریون را به پیش دنریس می‌برد) والریایی‌ها مهارت بسیاری در شکل‌دادن به سنگ داشتند. اغلب گفته می‌شود جادوگران قدیمی، سنگ‌ها را با آتش ذوب می‌کرده‌اند و به آن‌ها شکل داده‌اند. قلعۀ دراگون‌استون یکی از این یادگاری‌هاست.

والریا و برده‌داری

همان‌طور که در سریال هم محرز است، حتی بازماندگان والریایی‌ها که در شهرهای آزاد زندگی می‌کنند، همچنان به برده‌داری مشغول‌اند و سنتی که ایشان بنا نهاده‌اند را دنبال می‌کنند.

مذهب ساکنین والریا

والریایی‌ها چندین خدای متفاوت داشتند که در راس آنان بالریون، مراکسس و ویگار قرار داشتند. آوازخوانان نام این خدایان را روی اژدهایان اگان فاتح و خواهرانش گذاشتند. هر چند که اگان در طول جنگ فتح، مذهبش را به مذهب هفت تغییر داد، بعدها در مورد مذاهب دنیای مارتین خواهیم نوشت.

شمشمیر والریایی

پربسامدترین ترکیبی واژگانی که درمورد والریا به میان می‌آید، ترکیب شمشیر والریایی است. بعدها در مورد این شمشیر مفصلاً خواهیم نوشت.

برای پیشبرد بحث ما در اینجا همین میزان اطلاعات در مورد والریا کفایت می‌کند. در پست بعدی در مورد سرنوشت شوم والریا خواهیم نوشت. با پاورقی دنیاله‌دار سریال گیم او ترونز همراه بمانید…

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه