انواع باتری ماشین

انواع باتری ماشین

برای شناخت انواع باتری ماشین باید به نکات زیادی توجه کرد که در این مطلب علاوه بر پرداختن به انواع باتری ماشین نکاتی هم برای هنگام خرید این قطعه خودرو را ارائه می‌کنیم.

انواع باتری ماشین از نظر ساختار کلی به دو نوع تقسیم می‌شوند: اسید شارژ (باتری‌هایی که به مراقبت کم نیاز دارند) و باتری‌های سیلد (باتری‌هایی که به مراقبت نیاز ندارند). البته نوع سومی از باتری هم وجود دارد که یک باتری استاندارد با سلول‌های پشتیبان است که در مواقع ضروری قابل سوئیچ کردن دارد.

آشنایی با انواع باتری ماشین

برای آشنایی بیشتر با انواع باتری ماشین هر یک از این انواع را زیر ذره‌بین بررسی می‌گیریم.

باتری‌های اسید شارژ

این نوع باتری، نوع قدیمی باتری‌های خودرو است که شامل شش در است که با باز‌کردن درهای موجود روی باتری میزان الکترولیت داخل باتری مشخص می‌شود. هر در روی باتری توانایی ایجاد ولتاژی با قدرت دو ولت را دارد که در مجموع دوازده ولت، ولتاژ خروجی این باتری است.

این نوع باتری نیاز به مراقبت مداوم دارد و اگر بنا به هر دلیلی الکترولیت موجود در باتری کم باشد، باید با افزودن آب مقطر از آن نگهداری کرد. به این نوع باتری‌ها، باتری‌های سربی-اسیدی یا باتری-اسیدی نیز گفته می‌شود. یکی از عمده دلایلی که باعث می‌شود از این باتری زیاد استفاده شود، توانایی ذخیره‌سازی انرژی نسبت به حجم آن است، به این خاطر است که این باتری‌ها ارزان‌اند و برای اکثر مدل‌های خودروها تولید شده‌اند.

باتری‌های سیلد

این نوع باتری ماشین، برخلاف باتری‌های اسید شارژ، نیاز به مراقبت ندارد، اما این به این معنی نیست که این نوع باتری اسید ندارد. این باتری شامل جنس خاصی در صفحات داخل خود است که برای مراقبت از اسید یا الکترولیت آن نیازی به افزودن آب مقطر نیست.

دو نوع سیلد کلسیوم و سیلد سیلور کلسیم از زیر‌مجموعه‌های این باتری‌های گران‌قیمت‌اند. دلیل قیمت زیاد این باتری‌ها طول عمر زیاد آن نسبت به بقیۀ باتری‌ها و تولید محدود آن‌هاست. در بین فروشندگان انواع باتری ماشین، این باتری به نام باتری اتمی نیز مشهور است.

از دست ندهید:  به چه خودرویی کراس‌اوور می‌گویند؟

جالب است بدانید، این باتری بخارات اسیدی ندارد، و به دلیل جنس جامدی که دارد، نباید نگران ریختن اسید به داخل محفظه موتور خودرو بود.

نکاتی در رابطه با انتخاب انواع باتری ماشین

بهتر است نوع باتری برای خودرو را بعد از انجام بررسی مقدار توان مصرفی و توان دستگاه شارژر انتخاب کرد. هنگام خرید باتری برای خودرهای سواری باید به مشخصات تعیین‌شده توسط شرکت سازنده و برای خودرو‌های یوپی‌اس، به توصیه‌های شرکت تولید‌کننده توجه کرد. نباید باتری‌های با توان بیش از اندازۀ نیاز یا کمتر از سطح نیاز خریداری کرد، چرا‌که موجب کاهش کارایی عملکرد سیستم خودرو می‌شود.

باید آمپر و خروجی برق باتری را که ترکیب ولت و آمپر است، در نظر داشت. اگر علاقه به نصب تجهیزات اضافی مانند باند، آمپلی‌فایر و… روی خودرو هستید، حتماً باید از آمپرهای بیشتری استفاده کنید. هرگز باتری‌ای که بیش از شش ماه کار کرده یا از تولید آن گذشته است، نخرید. بعد از این زمان عمل سولفاته‌شدن رخ می‌دهد و این حالت زمانی پیش می‌آید که سولفات سرب توانایی تبدیل به مواد شارژ‌شده را از دست داده باشد. وقتی این اتفاق می‌افتد که باتری‌های دشارژ‌شده برای زمان زیادی به این شکل بمانند.

به تاریخ تولید باتری توجه کنید. انتخاب باتری جدیدتر انتخاب بهتری است، گرچه باید این را در نظر داشت که باتری به علت شارژ و دشارژ‌شدن فرسوده می‌شود و تاریخ تولید در این امر چندان مؤثر نیست.

کیفیت باتری‌های ایرانی از باتری‌های ترکیه‌ای موجود در بازار به‌مراتب بهتر است.

اینکه انواع باتری ماشین ساخت چه کشوری است مهم خواهد بود. کیفیت باتری‌های ایرانی از باتری‌های ترکیه‌ای موجود در بازار به‌مراتب بهتر است. البته لازم‌به‌ذکر است که باتری‌های کره‌ای و چینی نیز در بازار وجود دارند که نوع کره‌ای آن مثل دوو، دلکور، پوما از از بهترین انواع باتری ماشین است.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه