اپرا وینفری زنی که سدها را شکست!

اپرا وینفری

اپرا وینفری زنی سیه‌چرده است که در دنیای رسانه چهره‌ای شناخته شده به حساب می‌آید. این زن امریکایی که یکی از مجریان معروف تلویزیونی ینگه دنیا است، جوایز هنری متعددی را نیز درو کرده است و از نظر مالی هم موفق شده عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم را از آن خود کند. بیایید با هم به زندگی اپرا وینفری نگاهی بیندازیم و ببینیم چطور او به اپرا وینفری که ما می‌شناسیم تبدیل شد.

تصور کنید یک دختربچه سیاه‌پوست بودید که مجبور بودید در سیاه‌ترین سال‌های دوران تبعیض نژادی در آمریکا زندگی کنید. دختربچه‌ای که پدرتان بازنشسته ارتش ایالات متحده بود و مادرتان هم شما را ترک کرده بود.

فکر کنید مجبور بودید به خاطر وضعیت خانوادگی‌تان کنار مادربزرگی بداخلاق زندگی کنید و تحقیرها و تنبیه‌های او را هم باید تحمل می‌کردید. همچنین از نه سالگی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گرفتید و کار به جایی می‌رسید که در چهارده‌سالگی مجبور بودید، تنها فرزندِ‌ مرده‌تان را که حاصل تجاوز یکی از اقوامتان بود،‌ به دنیا بیاورید!

حدود پنجاه سال از آن سال‌ها گذشته،‌ چه بلایی سرتان آمده است؟ چه آینده‌ای را برای خود تصور می‌کردید؟ این سرگذشت اپرا وینفری است. با روزچین همراه شوید تا شما را بیشتر با او آشنا کنیم.

ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار

اپرا وینفری
این نصیحتی است که وینفری به کسانی که از شکست می‌ترسند می‌کند: کاری که تصور میکنید توانش را ندارید انجام دهید. در آن شکست بخورید. دوباره تلاش کنید. بهتر عمل کنید.

اپرا وینفری عناوین گوناگونی در زمینه‌ی کاری دارد. عناوینی مثل تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری، خیر و… او همچنین برنده جایزه اسکار، کاندیدای جایزه گلدن گلوب و بفتا است. وینفری یکی از مشهورترین و مطرح‌ترین مجری‌های تلویزیونی آمریکا و جهان است.

اپرا وینفری در قرن بیستم به عنوان «ثروتمندترین فرد آمریکایی آفریقایی‌تبار» معرفی شده است. او در زمینه مسائل انسان دوستانه فعالیت‌های زیادی انجام داده است. وینفری بزرگترین خیر و نیکوکار سیاه‌پوست در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود. او برای مدتی، تنها میلیاردر سیاهپوست جهان بوده است.

شخصیتی بانفوذ و اثرگذار

براساس چند ارزیابی‌ اپرا با نفوذترین زن در جهان محسوب می‌شود. او رتبه‌ی ۴۵ را در میان قدرتمندترین افراد جهان دارد. اپرا وینفری از نفوذ چند جانبه‌ای در میان افکار عمومی آمریکا برخوردار است به طوری که با حمایت و جهت‌گیری خود می‌تواند یک کتاب یا رئیس‌جمهور را در این کشور به موفقیت برساند.

دوره کودکی و نوجوانی اپرا وینفری

اپرا وینفری در کودکی و نوجوانی زندگی تلخ و سختی را پشت سر گذاشته است. مادرش «ورنیتا لی» خدمتکار و پدرش «ورنن وینفری» در ارتش خدمت می‌کرد. اپرا تا شش سالگی نزد مادربزرگش در روستایی در می‌سی‌سی‌پی زندگی کرد. با کمک مادربزرگ توانست در کودکی خواندن و نوشتن را بیاموزد.

در سه سالگی انجیل و سرودهای مذهبی در کلیسا را از حفظ می‌خواند. همچنین با نمایش‌های خود توجه زیادی از تماشاگران را به سوی خود جلب می‌کرد. کلیسای محلی به دلیل مهارت او در خواندن آیات انجیل به او لقب واعظ داده بود.

سنین شش تا دوازده سالگی را با مادرش در «میلواکی» گذراند. نه ساله بود که چندین بار مورد آزار جنسی قرار گرفت. هر چند بسیار از این مساله رنج می‌برد، اما هرگز این مسائل را با کسی در میان نگذاشت.

فرار از خانه و تحول اپرا

اپرا در سال ۱۹۶۷ (۱۳۴۵ شمسی) از خانه فرار کرد. او در سال ۱۹۶۸ (۱۳۴۶ شمسی) در پی آزارهای جنسی در ۱۴ سالگی باردار شد ولی بچه خود را که یک پسر بود مرده به دنیا آمد. بعد از این حادثه اپرا وینفری تصمیم گرفت زندگی خود را تغییر دهد.

در سال ۱۹۷۱ (۱۳۴۹ شمسی) نزد پدرش در «نشویل» رفت. پدر او تصمیم گرفت با انضباط و سخت‌گیری به او کمک کند تا بتواند مسیر زندگی‌اش را تغییر دهد. بعد از این وینفری تحصیلاتش را ادامه داد و در این راه پدرش او را تشویق می‌کرد که همیشه بهترین باشد.

شروع به کار و تحصیلات دانشگاهی

اپرا وینفری در سن ۱۷ سالگی توانست گزارشگر رادیو نشویل شود. برای اینکه بتواند به کارش ادامه دهد، برای تحصیل به دانشگاه تنسی رفت. او در رشته‌ی «هنرهای نمایشی و ارتباط کلامی» مشغول به تحصیل شد. در اولین سال تحصیل‌اش در دانشگاه دو نمایش اجرا کرد که برای هر دو نمایش به او دو جایزه تعلق گرفت.

در سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۴ شمسی) مجری خبر تلویزیونی در بالتیمور (بزرگترین شهر و مرکز فرهنگی ایالت مریلند در آمریکا) شد. وقتی که وینفری برای اولین بار به عنوان گزارشگر اخبار شروع به کار کرد، متن خبرها را با لحن خشک و بی‌طرفانه نمی‌خواند (لحنی که باید از آن استفاده می‌کرد). او برای خواندن خبر از احساساتش استفاده می‌کرد. کار اپرا وینفری با دیگر گزارشگرها فرق می‌کرد و درست به همین دلیل مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. در نتیجه تهیه‌کنندگان هم از آن استقبال کردند.

در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۶ شمسی) علاوه بر گزارشگری و گویندگی به اجرای یک برنامه تلویزیونی هم پرداخت که بسیار موفقیت‌آمیز بود. اپرا وینفری در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۱ شمسی) به اجرای برنامه صبحگاهی صبح شیکاگو (AM Chicago) پرداخت. این برنامه با یک برنامه پرطرفدار در آن زمان رقابت می‌کرد و در کمتر از یک سال به یکی از پرطرفدارترین برنامه‌ها تبدیل شد. همان برنامه پس از مدتی در سپتامبر ۱۹۸۵ (۱۳۶۳ شمسی) به «شوی اپرا وینفری» تغییر نام داد.

از دست ندهید:  چطور اعتماد به نفس مان را بالا ببریم؟

پشتکار اپرا وینفری

جالب است بدانید که اپرا وینفری از ابتدا می‌دانست شخصیت او چیزی نبود که تهیه‌کنندگان به عنوان یک مجری برای برنامه‌هایشان در نظر بگیرند. مجله‌ی تایم در آن زمان نوشت: «در حرفه‌ای که مردان آن را تصاحب می‌کنند، او زنی سیاه پوست است که هیچ شانسی ندارد.»

دانستن همین نکته کافی بود تا اپرا از این حرفه دست بکشد. اما او باور داشت که می‌تواند بر تعصبی که در حرفه‌اش وجود داشت غلبه کند همچنین می‌دانست برای این کار باید بهترین باشد.

بازی در فیلم

وینفری در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۳ شمسی) در فیلم «رنگ ارغوان» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ بازی کرد و برای بازی در نقش مکمل فیلم، نامزد جایزه اسکار شد. از اپرا برای بازی در فیلم پسر بومی قدردانی شد. او همچنین در فیلم پیشخدمت بازی کرده است.

او برای فعالیت‌هایش جوایز متعددی را بدست آورده است. از آن جمله می‌توان به جایزه اسکار کاندیدای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن،‌ جایزه اسکار جایزه بشردوستانه ژان هرشولت، جایزه اسکار برنده جایزه اسکار بهترین فیلم و کاندیدای جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن اشاره کرد.

ملکه میزگرد روزها

اپرا وینفری
در ژانویه ۱۹۸۷ (۱۳۶۵ شمسی) سه جایزه امی به او تعلق گرفت. جایزه بهترین اجرا، کارگردانی و برنامه گفتگو. سال بعد دوباره این موفقیت تکرار و جایزه گوینده سال به اپرا اهدا شد.

در سال ۱۹۸۶ (۱۳۶۴ شمسی) اولین برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد و تا ۲۵ سال بعد یعنی تا سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹ شمسی) به کار خود ادامه داد. این برنامه به موفق‌ترین برنامه ژانر گفتگو در تلویزیون آمریکا تبدیل شد.

این برنامه تغییرات بنیادینی در ژانر گفتگوهای تلویزیونی ایجاد کرد. همین برنامه باعث شد که وینفری به عنوان یکی از اثرگذارترین زنان در آمریکا و ثروتمندترین زن سیاهپوست در جهان شناخته شود. شوی تلویزیونی اپرا در سال‌های آخرش در ۱۴۵ کشور جهان پخش می‌شد.

اپرا وینفری می‌گوید: «وقتی اولین برنامه‌ام را اجرا می‌کردم، فقط خوشحال بودم که در تلویزیون برنامه دارم، غافل از اینکه روزی با نام «ملکه میزگرد روزها» مشهور شدم.»

«در ابتدا هدفم از اجرای این برنامه این بود که به وسیله تلویزیون بتوانم مردم را تشویق کنم، به آنها روحیه داده و سطح آگاهی‌شان را بالا ببرم. اما حالا ماموریتم این است که زندگی دیگران را تغییر دهم، به آنها کمک کنم تا خودشان را جور دیگری ببینند و به آنها شادی درونی و آرامش هدیه دهم.»

تاسیس شبکه OWN

اپرا وینفری چند سالی برای تاسیس شبکه خودش زمان گذاشت و سرانجام این شبکه در ماه ژانویه سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹ شمسی) راه‌اندازی شد. این شبکه ۲۴ ساعته به پخش برنامه‌هایی با موضوع سبک زندگی می‌پردازد. این شبکه که OWN (مخفف نام لاتین اپرا وینفری) یا شبکه اپرا وینفری نام دارد، حاصل سرمایه‌گذاری مشترک با یک شبکه دیگر است.

به جای اینکه منتظر بمانید تا شانس در خانه ی شما را بزند، به فرصت هایی فکر کنید که ممکن است برای شما پیش بیاید. آیا آماده‌اید که با آنها رو به رو شوید؟

بخشی از فعالیت‌های نیکوکارانه اپرا وینفری

  • اپرا در شبکه‌ی مختص زنان (oxygen media) فعالیت هنری دارد. او در سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۸ شمسی) در شبکه operaangel جایزه‌ای ۱۰۰ هزار دلاری را به افرادی که زندگی‌شان را صرف بهبود زندگی دیگران می‌کنند، اختصاص داد.
  • اپرا با اهدای ۱۰ میلیون دلار به ساخت مدرسه‌ای در مرتون انگلیس کمک کرد. این مدرسه مخصوص افرادی است که استطاعت مالی ندارند.

موسسه خیریه اپرا وینفری

مؤسسه خیریه اپرا با هدف توانمندسازی آموزش و تأمین سلامت و رفاه زنان و کودکان فقیر در سراسر دنیا تأسیس شده‌است. این مؤسسه خیریه به مواردی از این دست می‌پردازد: میلیون‌ها دلار صرف بهبود آموزش دانش‌آموزان، اعطای بورس تحصیلی، تلاش‌های بشر دوستانه، اهدا و تأمین غذا، لباس، کفش، لوازم‌التحریر، اسباب بازی و کتاب به بچه‌های آفریقایی (او به این منظور در دسامبر ۲۰۰۲ به آفریقا رفت.) اهدای مدرسه نظامی برای دختران و تأسیس مدرسه برای دختران در آفریقای جنوبی.

مسئول زندگی خودت باش

اپرا وینفری
اگر احساس میکنید که شغل شما مثل یک گودال گرد و شما شبیه به یک میله ی چوبی مربع شکل هستید، وقت آن هست که تغییری در زندگی خود بدهید.

داستان زندگی اپرا وینفری هم مثل همه‌ی ما تحت تاثیر شرایط زندگی خانوادگی‌اش شکل گرفته است. هرچند او دوران کودکی و نوجوانی تلخی را پشت سر گذاشته است، اما دیدگاهی درباره‌ی خودش داشته است که کل زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار داده است.

وینفری می گوید: «من هیچ وقت خودم را به عنوان دختری فقیر از محله‌ی یهودی‌نشین آمریکا که به موفقیت رسید ندیدم، بلکه همیشه خود را فردی می‌دیدم که از کودکی می‌دانست که مسئول زندگی خودش است و اینکه باید به موفقیت برسد.»

فقط شما هستید که می‌توانید از دست‌ها، پاها و مغزتان استفاده کنید. تصمیمی که در استفاده از آنها می‌گیرید، تفاوت‌های موجود در جهان را شکل می‌دهد. 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه