حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی هوا بیشتر از ایدز و مالاریا جان می‌گیرد

در طول چند سال گذشته سازمان بهداشت جهانی که به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های سازمان ملل فعالیت می‌کند، تمرکز ویژه‌ای روی وضعیت سلامت عمومی انسان‌ها داشته است. این سازمان تحقیقات منظم و گسترده‌ای را راه‌ انداخته است تا دریابد که دلایل اصلی بیماری‌های خطرناک و مواردی که به سلامتی انسان، ضررهای مهلک وارد می‌کنند . در ادامه تحقیقات این سازمان مشخص شده است که آلودگی هوا بیشتر از ایدز و مالاریا جان می‌گیرد و همان‌طور که تحقیقات پیشین نیز نشان داده بودند، نیاز است که آدمی فکری جدی برای حل این مشکل مدنظر داشته باشد.

آلودگی هوا بیشتر از ایدز و مالاریا جان می‌گیرد

در بین تمامی آسیب‌هایی که به مرگ انسان منجر شده است، آمار مربوط به آلودگی هوا بیشتر از همه به چشم می‌‌خورد.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

بر‌اساس این آمار سالی ۳.۵ میلیون نفر بر اثر آلودگی‌‌ هوای داخلی جان می‌بازند و ۳.۳ میلیون نفر دیگر از جمعیت انسان‌های کره زمین نیز بر اثر آلودگی هوای بیرونی جان خود را از دست می‌‌دهند. نیم میلیون نفر نیز بر اثر ترکیبی از آلودگی هوای داخلی و بیرونی به کام مرگ کشیده می‌شوند؛ در‌نتیجه می‌توان گفت مجموعاً چیزی حدود ۷٫۳ میلیون نفر انسان در هر سال در کل دنیا بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

این آمار تکان‌دهنده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد؛ چرا‌که پیش‌از‌این آمار، باور مجامع بهداشت جهانی بر این بود که مجموعاً‌ حدود ۳ میلیون نفر انسان در کره زمین سالانه جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند.

لازم‌به‌ذکر است که منظور از آلودگی هوای داخلی، آلودگی‌ای است که در داخل فضای منزل یا هر مکان بسته‌ای ایجاد می‌شود. در این زمینه می‌توان به آلودگی هوای منزل اشاره کرد که در اثر پخت‌وپز غذا به‌وسیلۀ سوخت‌های آلوده ایجاد می‌شود. جالب است بدانید این روش بیشترین میزان تلفات بر اثر آلودگی هوا را در بین تمامی حالت‌های آلودگی هوای داخلی از آن خود کرده است.

از دست ندهید:  دولت ترامپ جان‌ پرندگان را هم به خطر انداخته است

به‌این‌ترتیب می‌توان با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه رسید که آلودگی هوا بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید برای انسان‌ها خطر دارد. بر‌اساس گزارش‌هایی که سازمان ملل منتشر کرده است، در هر سال حدود ۱.۷ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر ابتلا به بیماری ایدز جان خود را از دست می‌دهند. بیماری مالاریا نیز که بر اثر نیش پشه مالاریا ایجاد می‌شود همچنان قربانی می‌گیرد و سالی حدود ۶۶۰ هزار نفر انسان را به کام مرگ می‌کشد. اینجاست که زنگ خطر به صدا در می‌آید؛ چرا‌که از این آمار می‌توان این‌گونه برداشت کرد که آلودگی هوا دوبرابر بیشتر از مالاریا و ایدز در هر سال قربانی می‌گیرد.

کاملاً پیداست که نباید اجازه داد این آمار سازمان‌های جهانی را برای اقدام‌های پیشگیرانه به‌منظور جلوگیری از ابتلای انسان‌ها به ایدز و مالاریا متوقف کند، اما از‌طرف‌دیگر آلودگی هوا را نیز نباید دست‌کم بگیریم.

در این بین گفته می‌شود به دلیل افزایش استفاده جهانیان از سوخت‌های فسیلی در آینده شاهد افزایش آلودگی‌ هوا به میزان محسوسی خواهیم بود؛ در‌نتیجه با کمال تأسف باید گفت اگر هم‌اکنون دولت‌های بزرگ و کوچک اقدامات قاطعی را برای کاهش آلودگی‌ هوا انجام ندهند، در آینده شاهد افزایش تلفات ناشی از آلودگی هوا در دنیا خواهیم بود.

خوشبختانه با آسیبی طرف هستیم که راه‌های مقابله با آن روشن است؛ برای‌نمونه می‌توان به تغییر تأمین انرژی از روش‌های آلوده به شیوه‌های پاک اشاره کرد، یا سخت‌گیری بیشتر به صنایع آلوده‌کنندۀ هوا نیز برای آلودگی‌های بیرونی می‌تواند نتایج مؤثری را به دنبال داشته باشد.

اگر آلودگی هوا بیشتر از ایدز و مالاریا جان می‌گیرد پس نیاز است که تک تک آدمیان فکری جدی برای این معضل داشته باشند.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به بحث‌های آب‌و‌هوایی علاقه دارید، نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع

خواندن این مطالب را از دست ندهید:

تأثیرات تغییرات آب‌و‌هوایی روی مواد مغذی سبزیجات
گیاهان آپارتمانی و اهمیت آن‌ها در زندگی امروز

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه