زلزله (۴)؛ بعد از زلزله چه کاری باید انجام داد؟

بعد از زلزله

در بخش‌های قبلی پرونده زلزله، در مورد نکات ایمنی قبل و حین زلزله صحبت کردیم که یادآور شدیم که رعایت این نکات بسیار ضروری است. اما موضوع تنها به اینجا ختم نمی‌شود و بعد از زلزله هم همواره خطرات تهدید‌کننده‌ای وجود دارد. در بخش با ما همراه باشید تا از اقدامات لازم بعد از اتمام زلزله آگاه شوید.

نکات ایمنی بعد از زلزله

بعد از زلزله

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

 • حتماً بعد از زلزله خانه را ترک کنید! در بعضی موارد دیده شده است که ابتدا یک زلزلۀ کوچک مثلاً ۵ ریشتری رخ می‌دهد و بعد از چند دقیقه، زلزلۀ بزرگ‌تری اتفاق می‌افتد. بنابراین بعد از پایان اولین لرزش، خانه را ترک کنید.
 • رادیو را برای شنیدن دستورات اضطراری روشن کنید و فکر تلفن را از سرتان بیرون کنید!
 • به بوی گاز دقت کنید. در بحران زلزله، احتمال آتش‌سوزی بالاست! آب و برق و گاز منزل را قطع کنید. پس از پایان زلزله در صورتی‌که آب قطع شد، از آب درون منبع آبگرم‌کن استفاده کنید.
 •  به‌صورت گروهی از ساختمان فرار نکنید. ابتدا یک نفر جلو برود و بقیه تک تک به دنبال او حرکت کنند. این کار باعث می‌شود در صورت هرگونه ریزش، آسیب‌های ناشی از آن کمتر شود.
 •  قبل از هر چیزی، اعضای خانواده را در خیابان روبروی منزلتان اسکان دهید، سپس برای جمع‌آوری لوازم مورد‌نیاز به درون ساختمان بازگردید؛ چرا‌که ممکن است زلزله دیگری در راه باشد!
 •  با تشکیل هستۀ محلی در کوچه محل اقامتتان، امکان تأمین امنیت را برای خانواده خود به‌ وجود آورید (چند خانواده در کنار یکدیگر، هسته محلی را تشکیل می‌دهند).
 • تا حد ممکن روی آوار حرکت نکنید! امکان دارد افرادی زیر فضای خالی آوار وجود داشته باشند که حرکت شما باعث آسیب به آن‌ها خواهد شد.
 •  اگر مجروحی را زیر آوار پیدا کردید، حتماً هنگام بیرون آوردن او دقت کنید تا بر اثر فشار به ستون فقرات، موجب شکسته‌شدن مهره های کمر یا قطع نخاع نشوید.
از دست ندهید:  زلزله (۱۱)؛ آموزش نکات ایمنی برای اتاق کودکان

استقامت زیر آوار

ساختمان مسکونی شما در برابر زلزله مقاومت نکرده است و شما زیر آوار گرفتار شده‌اید:

 • از انجام حرکت‌هایی که موجب ریزش بیشتر آوار می‌شود، خودداری کنید!
 • بیشتر گوش دهید و کمتر ایجاد صدا کنید! تا‌زمانی‌که صدای مثبتی از بیرون نشنیدید، از سرو‌صدای بیهوده خودداری کنید؛ چون شما حداقل تا سه روز براثر تشنگی نخواهید مرد و تا هفت روز غذا نخوردن را می‌توانید با هوشیاری تحمل کنید!
 • حرکت بیجا موجب تعرق و از‌دست‌دادن آب بدن می‌شود، پس مواظب باشید!
 • اگر در فضای پیرامونتان مکانی را امن‌تر از باقی موارد می‌بینید، سرتان را در آن محل قرار دهید یا حداقل سرتان را به سمت شکم برده و به‌صورت جنین قرار بگیرید! این حالت امکان محافظت از سر شما را بیشتر می‌کند. توجه داشته باشید که با‌توجه‌به ازدحام تماشاچیان که متأسفانه بر روی آوار به تماشا می‌ایستند، امکان ریزش مجدد  آوار همیشه هست!
 •  به رطوبت خاک‌های اطرافتان دقت کنید! احتمال شکستگی لوله‌های آب، همواره وجود دارد! اگر به جریان آبی دسترسی پیدا کردید، بدون هیچ شکی تا آنجا که امکان دارد، آب بنوشید! امیدواریم که به عنوان خانواده روزچین با بیان این نکات بتوانیم سهم کوچکی در کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله داشته باشیم.

در پایان اگر نکته‌ای به ذهنتان می‌رسد که در این نوشتار ذکر نشده، آن را با ما و مخاطبانمان در میان بگذارید.

این مطالب را از دست ندهید:

اقدامات ایمنی قبل از زلزله برای کاهش خطرات آن
هشدار! این‌ها علائم وقوع زلزله هستند

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه