حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود

اگر سری مطالب حقایق‌ زیست‌‌محیطی را در روزچین مطالعه کرده باشید، بدون شک تاکنون دید بازتری نسبت به آلودگی‌ هوا و خطرهایی ناشی از آن به دست آورده‌اید. با کمال تأسف باید بگوییم این پدیده به اندازه‌ای خطرناک است که به گفتۀ سازمان جهانی بهداشت آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود. به همین دلیل با‌توجه‌به اهمیت این موضوع، در این قسمت قصد داریم با هم به جنبه‌های مختلف سرطان‌زا بودن آلودگی هوا اشاره کنیم.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

هشدار سازمان ملل: آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود

سازمان‌ ملل متحد به صراحت اعلام کرده است که آلودگی‌‌ هوا دشمن جان انسان‌هاست. در همین زمینه مرکز جهانی تحقیقات سرطان – که قسمتی از سازمان جهانی بهداشت به حساب می‌آید – نیز آلودگی‌ هوای بیرون از منزل را به‌عنوان عاملی سرطان‌زا مشخص کرده است.

بر‌اساس گزارشی که از جانب این آژانس منتشر شده است، آلودگی هوا سرطان ریه را به دنبال دارد. آلودگی‌ هوا باعث سرطان‌های دیگری نیز می‌شود و جالب است بدانید حتی ممکن است فردی که در معرض آلودگی‌ هوا قرار دارد دچار سرطان مثانه شود.

چنین ادعایی پس از تحقیقات وسیع جهانی که توسط این مرکز صورت گرفته، منتشر شده است. بنا به تحقیقات این آژانس تنها در سال ۲۰۱۰ چیزی حدود ۲۲۳ هزار انسان جان خود را بر اثر مجاورت با هوای آلوده و ابتلا به سرطان ریه از دست داده‌اند.

شوربختانه باید گفت در این زمینه نیز به دلیل کاهش آلودگی‌‌ هوا در کشورهای پیشرفته، جان مردمان آمریکا و اروپا کمتر در معرض خطر سرطان قرار دارد؛ اما ساکنان کشورهای آسیایی و به‌خصوص چین که کارخانه‌های زیاد و ‌هوای‌ آلوده‌ای دارند، بیشتر در معرض سرطان‌های ناشی از آلودگی‌ هوا قرار می‌گیرند.

در بین تمامی انواع آلودگی‌ هوا، ذرات و گاز معلق در هوا به‌عنوان اولین دلیل ابتلا به سرطان و مرگ شناخته می‌شود. به‌عبارت ساده‌تر هوایی که تنفس می‌کنیم ممکن است دارای ترکیبی از مواد سرطان‌زا باشد.

از دست ندهید:  سنجش آلودگی هوا با اپلیکیشن

تحقیقات پزشکی ثابت کرده است که آلودگی‌ هوا نه‌تنها باعث سرطان می‌شود بلکه عارضه‌های تنفسی و بیماری‌های قلبی را نیز به دنبال دارد.

دلایل زیادی را می‌توان برای آلودگی‌ هوا نام برد، اما در بین این دلایل، صنعت‌ حمل‌ونقل بیشترین ضرر را به هوای پاک وارد می‌کند. به‌این‌ترتیب خودروهای سواری که در شهرها تردد می‌کنند، کامیون‌های حاضر در جاده‌های بین شهری و هواپیماها به‌عنوان بیشترین منابع آلودگی‌ هوا به حساب می‌آیند.

کارخانه‌ها، سیستم‌های گرمایش منزل، آشپزی و کشاورزی را نیز می‌توان از دیگر مواردی دانست که باعث آلودگی‌ هوا می‌شود. همان‌گونه که اشاره شد آلودگی‌ هوا در کشورهای اروپایی و آمریکایی تا میزان زیادی کنترل شده است و بیشتر در شهرهای صنعتی آسیایی شاهد آلودگی هوا هستیم، اما مرکز جهانی تحقیقات سرطان تأکید دارد که آلودگی‌ هوا را نباید به‌عنوان یک معضل منطقه‌ای دانست و با مشکلی طرف هستیم که بازتاب جهانی دارد.

مرکز جهانی تحقیقات سرطان مدعی است تأکید سازمان بهداشت جهانی بر سرطان‌زا بودن آلودگی‌ هوا می‌تواند تأثیر بیشتری بر پاک‌سازی هوا و همچنین وضع قوانین مختلف برای جلوگیری از آلودگی‌ هوا داشته باشد.

در مجموع باید گفت آلودگی‌هوا در یک شب به وجود نیامده است که بتوان انتظار داشت در مدتی سریع از بین برود، اما رویکرد سازمان‌های جهانی می‌تواند باعث فشار بیشتری بر دولت‌ها شود تا با وضع قوانین زیست‌محیطی، هوای پاک‌تری را در شهرهای صنعتی آسیایی شاهد باشیم. اگر آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود نیاز است که درمورد این مسئله تمهیدی جدی اندیشیده شود.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم در مناطقی زندگی می‌کنید که آلودگی‌ هوا در این قسمت‌ها زیاد است و تجربه‌ای در این زمینه دارید در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را از تجربه‌های مفید خود در برخورد با آلودگی‌ هوا باخبر سازید.

منبع

این مطالب را از دست ندهید:

انواع آلودگی با بدن ما چه کار می‌کنند؟
آلودگی هوا بیش از ایدز و مالاریا قربانی می‌گیرد
پیاده‌وری در هوای آلوده برای سالمندان، به جای سود ضرر دارد
با آلودگی‌های موجود در هوا آشنا شوید
تأثیر آلودگی هوا روی پوست

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه