فال حافظ هفته سوم دی ؛ از جور یار ناله مکن!

گاهی دلمان از زمین و زمان می‌گیرد. گاهی دوست داریم کسی به جای ما از دل ما بگوید و خطی، نشانی از فرداهایی بدهد که هیچ معلوم نیست ما را به کجا خواهد برد. شاید یکی از همین لحظه‌هاست که بی‌چمدان راهی سفر می‌شویم و شیراز همین حوالی می‌شود… گوشۀ دنجی و خلوتی… دیوانش را بر می‌داریم و به نیت حرف‌های مگو تفأل می‌زنیم تا شاید او خبر خوشی برایمان داشته باشد. فال حافظ هفتۀ سوم دی را با ما بخوانید.

دفتر هفته سر آمده و شب شده… ماییم و کوله بار یک هفته دویدن و رسیدن و نرسیدن….به نیت آرزوها، بیم‌ها و امیدها و خستگی‌ها سراغ خواجۀ شیراز می‌رویم و به اسم فال، مشورت، درددل یا هرچه بیشتر خوش داریم دیوانش را باز می‌کنیم در پی یک غافلگیری شیرین…تو هم آرام با من بگو:

ای خواجه شیرازی تو کاشف هر رازی به قرآنی که در سینه داری…به شاه‌چراغ و شاخ‌نباتت بگشای لب…

فال حافظ هفتۀ سوم دی

 فال حافظ هفته سوم دی

اگر رفیق شفیقی درست‌پیمان باش * حریف خانه و گرمابه و گلستان باش

شکنج زلف پریشان به دست باد مده * مگو که خاطر عشاق گو پریشان باش

گرت هواست که با خضر همنشین باشی * نهان ز چشم سکندر چو آب حیوان باش

زبور عشق نوازی نه کار هر مرغیست * بیا و نوگل این بلبل غزل‌خوان باش

طریق خدمت و آیین بندگی کردن * خدای را که رها کن به ما و سلطان باش

دگر به صید حرم تیغ برمکش زنهار * وز آن که با دل ما کرده‌ای پشیمان باش

تو شمع انجمنی یک‌زبان و یکدل شو * خیال و کوشش پروانه بین و خندان باش

کمال دلبری و حسن در نظربازیست * به شیوه نظر از نادران دوران باش

از دست ندهید:  فال حافظ هفته سوم اسفند؛ از که می‌نالی و فریاد چرا می‌داری؟!

خموش حافظ و از جور یار ناله مکن * تو را که گفت که در روی خوب حیران باش

تفسیر فال حافظ هفتۀ سوم دی

سخن خواجۀ شیراز در عین سادگی و شیوایی لایه‌های بسیار دارد و هر کس می‌تواند با‌توجه‌به نیت خود آن را تفسیر و تأویل کند. بی‌انصافی است اگر بخواهیم یک غزل را در چند سطر بگنجانیم. غرض ما نیز از این چند سطر معنی، مفهوم یا تفسیر کامل و جامع یک غزل نیست، بلکه شمه‌ای از حال‌و‌هوای عمومی را که بر شعر حاکم است بیان می‌کنیم. باشد که برای شما راهگشا باشد و حال و قال خود در آینۀ این کلام ببینید.

تفسیر فال

عشق و دوستی فقط به گفتار نیست. وفای به عهد یکی از شروط وفاداری و عشق است! مراقب باشید با بی‌خیالی طرف مقابلتان را رنجیده‌خاطر نکنید! حرف دل و زبانتان را یکی کنید. قدر محبت‌های اطرافیانتان را بدانید تا تنها نمانید. اگر در روزگار ناخوشی در کنارتان بودند و در کنارشان بودید این یعنی رفاقت. کمی از گلایه کردن دست بردارید. این راهی است که خودتان انتخاب کرده‌اید، پس صبور باشید و با صدق نیت پیش بروید. نیت خوبی دارید اما شاید افرادی را که برای همنشینی، معاشرت و مشورت انتخاب کرده‌اید، مناسب نباشند. به قول خواجۀ شیراز اگر مانند آب حیات از چشم اسکندر پنهان باشی و قدر خود را بشناسی و با هر کسی دمخور نباشی، همنشینی چون حضرت خضر خواهی یافت. حالا این همنشینی ممکن است تعبیر از تحقق هدفی بلند باشد.

روزچینی‌ها آزاد و آرام باشید و عاشق….🌹

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه