حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی شدید هوا در شهر پیتزبورگ در دهۀ چهل میلادی

همان‌‌گونه که حتماً در جریان هستید در روزچین سعی کردیم با سلسله مطالب حقایق زیست‌محیطی از آلودگی‌ هوا و خطرهایی که برای انسان‌ها دارد بگوییم. شوربختانه باید گفت آلودگی‌‌ هوا آنچنان که باید و شاید جدی گرفته نمی‌شود. با‌این‌حساب اگر شما هم ته دلتان باور ندارید که آلودگی‌ هوا می‌تواند تا چه اندازه خطرناک باشد، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با هم سفری به شهر پیتزبورگ در ایالت پنسیلوانیا در دهۀ ۴۰ میلادی داشته باشیم تا از وضعیت آلودگی شدید هوا در این شهر در گذشته برای شما بگوییم.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

آلودگی شدید هوا در شهر پیتزبروگ

وقتی صحبت از هوای آلوده مطرح می‌شود، یاد کلان‌ شهرهای بزرگ آسیایی می‌افتیم که هوای آلوده اجازه نمی‌دهد چشم، چشم را ببیند. در این زمینه می‌توان به شهری مانند بیجینگ در چین اشاره کرد،. جالب است بدانید در حین برگزاری المپیک ۲۰۰۸، بسیاری از کارخانه‌های تولید انرژی در این شهر تعطیل شدند تا ورزشکاران بتوانند هوایی نسبتاً سالم تنفس کنند.

خوشبختانه این روزها به لطف قوانین زیست‌محیطی که دولت‌های بزرگ تصویب کرده‌اند آلودگی‌ هوای کمتری را در شهرهای اروپایی و آمریکایی شاهد هستیم اما این سکه روی دیگری نیز دارد و در دهۀ چهل میلادی شهر پیتزبورگ با بحران شدید آلودگی‌ هوا روبرو شد.

آلودگی شدید هوا

برای اینکه با وخامت اوضاع در آن زمان آشنا شوید کافی است تا نگاهی داشته باشید به تصاویری که از شهر پیتزبورگ دهۀ چهل گذاشته‌ایم. وضعیت آلودگی‌ هوا در گذشته کمتر مورد‌توجه دولت‌های بزرگ بود. از‌طرف‌دیگر شهرهای صنعتی نیز در آن زمان در حال رشد بودند و روز‌به‌روز کارخانه‌های بزرگ با آلودگی‌های زیست‌محیطی مختلف مانند قارچ سبز می‌شدند.

این موارد دست به دست هم داده بود تا آلودگی‌ هوا یکی از پس دیگری گریبان شهرهای بزرگ و ساکنان این شهرها را بگیرد. از‌طرف‌دیگر در گذشته اطلاع‌رسانی خوبی نیز نسبت به آلودگی‌‌ هوا انجام نمی‌شود و مردم و مسئولان از خطرهایی که آلودگی‌ هوا زندگی آن‌ها را تهدید می‌کرد بی‌خبر بودند.

از دست ندهید:  حقایق زیست‌محیطی؛ تاثیر آلودگی هوا روی پوست تا چه حد است؟

آلودگی شدید هوا

تمامی این موارد باعث شد تا وضعیت شهر پیتزبورگ به جایی برسد که آلودگی‌ هوا حتی ظاهر شهر را نیز تیره و تار کند. به همین دلیل شاهد وضع و اجرای قوانینی برای جلوگیری از آلودگی‌ هوا بودیم.

خوشبختانه این قوانین نتیجه داد و کارخانه‌های شهر پیتزبورگ با رعایت بیشتر اصول زیست‌محیطی آلودگی‌ کمتری را تولید کردند؛ در‌نتیجه ساکنان این شهر صنعتی یک بار دیگر توانستند آب‌وهوای پاکیزه‌تری را نسبت به روزگار سیاه و تیره گذشته تجربه کنند.

جالب است بدانید میزان آلودگی‌ هوا در شهر پیتزبورگ به اندازه‌ای بود که حتی ساختمان‌های این شهر کاملاً سیاه شده بود و پس از تصویب قوانین منع آلودگی کارخانه‌ها، افرادی برای پاک‌کردن ساختمان‌های شهر از دوده و آلودگی‌ که روی دیواره‌های ساختمان‌های شهر نشسته بود مشغول به کار شدند.

شهر پیتزبورگ تنها یک نمونۀ کوچک از آسیب‌هایی است که نادیده‌‌گرفتن قوانین زیست‌محیطی می‌تواند به دنبال داشته باشد. با‌این‌حساب امیدواریم کشورها و دولت‌ها از تجربه سیاه آلودگی‌‌ هوا در شهرهایی مثل پیتزبورگ درس بگیرند و در آینده با وضع بیشتر قوانین بازدارندۀ آلودگی‌ هوا، شهرهای دنیا آسمانی آبی را دوباره تجربه کنند.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم در کلان‌شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید و تجربه‌ای از قرار گرفتن در معرض آسیب‌های آلودگی‌ هوا دارید، این تجربه‌ها را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع

خواندن این مطالب را از دست ندهید:

انواع آلودگی با بدن ما چه کار می‌کنند؟
آلودگی هوا بیش از ایدز و مالاریا قربانی می‌گیرد
پیاده‌وری در هوای آلوده برای سالمندان، به جای سود ضرر دارد
با آلودگی‌های موجود در هوا آشنا شوید
تأثیر آلودگی هوا روی پوست
آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود
آلودگی هوا سالانه بیش از سی میلیون قربانی می‌گیرد
تأثیرات آلودگی هوا در ساعت‌های پرترافیک
آلودگی هوا در جایگاه ده عامل بیماری‌زای جهان
بزرگ‌ترین منبع آلودگی‌ هوا ممکن است مزارع باشند

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه