حقایق زیست‌محیطی؛ تاثیرات آلودگی‌ هوا

در دهۀ ۱۹۷۰ میلادی مشکلات وخیم و مشهود آلودگی‌ هوا و آب و همچنین مشکلات در حال رشد دفع ضایعات خطرناک، انسان‌ها را به‌سمت کنترل و مدیریت این بحران‌ها کشاند؛ در‌نتیجه سازمان‌ حفاظت محیط‌زیست آمریکا، ضوابط و قوانینی را وضع و منتشر کرد تا راه‌حل‌هایی نهایی را برای جلوگیری از آلودگی‌ محیط‌زیست در پیش بگیرند. این اقدامات تأثیر مثبت و چشمگیری روی محیط‌زیست گذاشت.

در دهۀ ۱۹۸۰ پراکندگی بیشتر و نامتراکم‌بودن آلودگی به همراه روش‌های بهتر برای تشخیص آلودگی‌ باعث شد تا آگاهی عمومی نسبت به رواج گسترش ضایعات و ماندگاری این مواد خطرناک بیشتر شود. دشوار‌بودن کنترل منابع آلودگی و تشخیص مشکلاتی که طبیعت با آن‌ها روبرو است و چشم‌انداز آلودگی محیط در آینده، مفهوم «جلوگیری از آلودگی» را شکل داد. جلوگیری از آلودگی محیط به‌عنوان تغییری در رویکرد ملت‌ها به آلودگی و بازداشتن مشکلاتی بود که این آلودگی به دنبال داشت.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

هوا را چه چیزهایی آلوده می‌کند؟

منابع ساکن
 • احتراق سوخت برای تولید نیرو یا گرما
 • سایر احتراق‌ها مانند سوخت جنگل در آتش
 • فرآیند‌های صنعتی و تجاری
 • حلال‌ها و ذرات جامد یا مایع پخش‌شده در هوا
  منابع متحرک
 • خودروها در بزرگراه‌ها: سواری‌‌ها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌ها
 • وسایل نقلیه‌ای که در بزرگراه‌ها حضور ندارند (مانند هواپیما‌ها، قایق‌ها، قطارها، تجهیزات کشاورزی، وسایل نقلیۀ تفریحی، تجهیزات ساختمان‌سازی و ماشین‌های علف‌زنی).

سایر آلوده‌کننده‌های هوا

 • دی‌اکسید کربن
 • کلروفلوروکربن
 • فرمالدئید
 • بنزن
 • پنبه‌نسوز
 • منگنز
 • دی‌اکسین
 • کادمیوم

اصلی‌ترین انواع آلودگی‌ هوا

 • مونواکسید کربن (CO)
 • ترکیبات عالی فرار
 • اکسید نیتروژن (NOx)
 • دی‌اکسید سولفور (SO2)
 • ذرات ریز معلق در هوا (PM10)
 • سرب (pb)

  مونواکسید کربن (CO)

 • گازهای بی‌رنگ و بو

آلودگی بر اثر احتراق ناقص سوخت و هوا؛ بیشتر این آلودگی ناشی از موتور خودروهاست.

کاهش انتقال اکسیژن داخل جریان خون؛ حتی میزان کمی از این آلودگی روی عملکردهای ذهنی و بینایی تاثیر می‌گذارد.

در این زمینه بهینه‌سازی صورت گرفته است، اما هنوز هم جای کار دارد

ترکیبات عالی فرار

عبارتی عمومی برای طیف گسترده‌ای از ترکیبات هیدروکربن است. این ترکیبات عالی فرار ناشی از فرآیند احتراق و تبخیر بخار گازولین، حلال‌ها و… هستند. این آلودگی هشدارهای جهانی را به دنبال داشته است. ترکیبات عالی فرار با قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید با اکسید نیتروژن ترکیب می‌شوند و غبار ازون را تشکیل می‌‌دهند.

ازن باعث سوزش چشم‌ها می‌شود و در کنار وخیم‌تر‌کردن بیماری‌های تنفسی به محصولات کشاورزی نیز صدمه می‌زند. مشکلات ناشی از گاز ازن این روزها گریبان بیشتر انسان‌های کره زمین را گرفته است.

اکسید نیتروژن

دی‌اکسید نیتروژن در هوای آلوده با رنگ زرد مایل به قهوه‌ای شناخته می‌شود. احتراق در دمای بسیار بالا باعث تولید دی‌اکسید نیتروژن می‌شود. این فرآیند را در خودروها و تجهیزات شاهد هستیم. این گاز روی دستگاه تنفس تاثیر می‌گذارد.

گاز اکسید نیتروژن نقش مهمی در واکنش‌های جو زمین دارد. میزان آلودگی کلی هوا بر اثر گاز اکسید نیتروژن تغییری نداشته است، اما صنعت خودروسازی کمتر این گاز را تولید می‌کند.

سرب

از دیرباز به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین سم‌های رایج شناخته می‌شود.

افزودنی‌های گازولین، کارخانه‌های باتری‌سازی و ذوب‌کننده‌های فلزات غیرآهنی را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین عوامل تولید سرب شناخت. سرب روی ارگان‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد و آسیب‌های عصبی و عقیم‌شدن را به دنبال دارد. نوزادان و کودکان بیشتر در معرض خطرهای سرب هستند.

کنترل منابع آلودگی‌کننده هوای متحرک مانند خودروها باعث شده است تا میزان سرب به مقدار محسوسی کاهش پیدا کند.

ذرات معلق در هوا

دوده، غبار و سایر ذرات خطرناک معلق در هوا در این گروه قرار می‌گیرند.

از دست ندهید:  می‌خواهید با جرم و جنایت در شهر مقابله کنید؟ درخت بکارید

کوره‌های کارخانه‌ها و سایر فرآیند‌های صنعتی و تجاری به‌عنوان اصلی‌ترین منبع تولید ذرات معلق در هوا به‌ حساب می‌آید. بعضی از این ذرات نیز در داخل هوا شکل می‌گیرند. ذرات معلق در هوا باعث التهاب دستگاه تنفس شده و ممکن است فلزها، سولفات و نیترات نیز در این ذرات پیدا شود.

ذرات معلق در هوا کاهش قابل‌قبولی داشته‌‌اند، اما این وضعیت با‌توجه‌به شرایط آب‌وهوایی ممکن است تغییر کند.

دی‌اکسید سولفور

این عبارت برای تعدادی از ترکیباتی استفاده می‌شود که حاوی سولفور هستند.

دی‌اکسید سولفور در بیشتر مواقع بر اثر سوخت ذغال‌سنگ، نفت و سایر فرآیند‌های صنعتی تولید می‌شود. این ماده روی دستگاه تنفس تاثیر می‌گذارد. ذرات معلق در هوا با اتمسفر واکنش نشان داده و تبدیل به اسید، سولفات و سولفیت می‌شوند. با‌توجه‌به کنترل منابع تولید‌کنندهۀ ذرات معلق در هوا و همچنین کاهش استفاده از سوخت‌های سولفور شاهد کاهش محسوس این ذرات هستیم.

وضع قوانین آلودگی‌ هوا

قانون هوای پاک

یافته‌های کنگره

افراد زیادی این روزها در مناطق شهری زندگی می‌کنند و افزایش جمعیت، آلودگی‌ هوا را به دنبال دارد. این آلودگی‌ هوا موجودات زنده را به خطر می‌اندازد

تصمیمات اتخاذ‌شده:

جلوگیری و کنترل منابع آلودگی‌ هوا

انجام چنین تلاش‌هایی وظیفۀ مقامات محلی و دولت است. بودجۀ فدرال و رهبری این کار برای توسعه برنامه‌های اثربخش ضروری است.

قانون منع آلودگی سال ۱۹۹۰

ایالات متحده آمریکا سالانه میلیون‌ها تن آلودگی تولید و میلیاردها دلار صرف کنترل این آلودگی‌ها می‌کند.

این امر موقعیت خوبی برای صنایع است تا با اتخاذ تغییرات مقرون‌‌به‌صرفه در فرآیند تولید، عملیات و استفاده از مواد خام، جلوی آلودگی را بگیرند. چنین تغییراتی صرفه‌جویی چشمگیری را در کاهش مواد خام و کنترل آلودگی به دنبال دارد و به حفظ محیط‌زیست و کاهش خطرهای احتمالی برای سلامتی کارگران و امنیت آن‌ها کمک می‌کند.

موقعیت‌هایی که برای کاهش اولیۀ آلودگی وجود دارد در بیشتر مواقع به دلیل قوانین موجود نادیده‌ گرفته می‌شود و صنایع تمرکز بیشتری روی از‌بین‌بردن آلودگی‌های نهایی به جای جلوگیری از ایجاد اولیۀ آلودگی انجام می‌دهند. قوانین موجود روی مدیریت چند‌‌منظوره آلودگی تأکید ندارد و شرکت‌ها نیاز به اطلاعات و مشاوره‌های فنی دارند تا از این طریق به محدودیت‌های اداری و سازمانی برای اتخاذ رویکرد کاهش اولیۀ آلودگی غلبه کنند.

کاهش اولیۀ آلودگی به‌لحاظ ساختار و اصول تفاوت‌های زیادی دارد و این فرآیند نسبت به مدیریت ضایعات و کنترل آلودگی مطلوب‌تر به نظر می‌رسد. سازمان حفظ محیط‌زیست به دنبال نمونه‌هایی در گذشته می‌گردد که توجه کمتری به کاهش اولیۀ آلودگی شده است.

به‌عنوان اولین گام برای کاهش اولیه آلودگی، سازمان حفظ محیط‌زیست برنامۀ کاهش اولیۀ آلودگی را ایجاد کرده است که در این برنامه اطلاعات جمع‌آوری و منتشر می‌شود. فراهم‌کردن کمک‌های مالی به ایالت‌ها و اعمال سایر فعالیت‌هایی که در قانون منع آلودگی سال ۱۹۹۰ ذکر شده است نیز از برنامه‌های سازمان حفظ محیط‌زیست آمریکاست.

کنگرۀ آمریکا جلوگیری یا کاهش اولیۀ آلودگی را در اولین مرتبه‌ای که آلودگی مشاهده شد، به‌عنوان یک سیاست ملی اعلام کرده است و در‌نتیجه آلودگی‌هایی که قابل جلوگیری نیستند باید در شرایط امن بازیافت شوند. آلودگی‌هایی نیز که قابل بازیافت نیستند باید به‌صورتی امن از بین بروند.

منبع

خواندن این مطالب را از دست ندهید:

انواع آلودگی با بدن ما چه کار می‌کنند؟
آلودگی هوا بیش از ایدز و مالاریا قربانی می‌گیرد
پیاده‌وری در هوای آلوده برای سالمندان، به جای سود ضرر دارد
با آلودگی‌های موجود در هوا آشنا شوید
تأثیر آلودگی هوا روی پوست
آلودگی هوا باعث سرطان می‌شود
آلودگی هوا سالانه بیش از سی میلیون قربانی می‌گیرد
تأثیرات آلودگی هوا در ساعت‌های پرترافیک
آلودگی هوا در جایگاه ده عامل بیماری زای جهان

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه