شش باور رایج ولی نادرست دربارۀ روغن‌های معطر

قبل از آنکه به سراغ دستگاه عطرافشان‌تان بروید این مقاله را بخوانید. از‌آنجا‌که استفاده از روغن‌های معطر رواج یافته است، احتمالاً شما هم برای تبدیل فضای خانه یا اتاق خواب به محلی آرامش‌بخش از آن‌ها استفاده می‌کنید یا شاید گردنبندی عطرآگین به گردن خود آویخته‌اید تا در طول روز حس خوبی به اطرافیانتان انتقال دهید. از این جهت روغن‌های معطر بسیار آرامش‌بخش، روح‌افزا و محبوب هستند.

اما آن‌ها می‌توانند خطرناک هم باشند. به گفته‌ی اریک زیلینسکی، رایحه‌درمانگر و درمانگر دستی و نویسندۀ کتاب قدرت درمانی روغن‌های معطر، «روغن‌های معطر طبیعی هستند، اما شیوۀ تهیه‌ی آن‌ها به‌این‌صورت نیست که در باغی انبوه از بنفشه، حوضچه‌ای از روغن بنفشه ببینید». «بدن‌هایمان به طور مستقیم با آن‌ها واکنش نشان نمی‌دهند، بنابراین باید این حقیقت را بپذیرید که این روغن‌های گیاهی فوق اشباع هستند و به اندازۀ داروهای پزشکی مؤثر و باید به همان اندازه مورد توجه قرار گیرند».

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

بخشی از مقالات موجود درزمینۀ روغن‌های معطر به شیوۀ استفادۀ ایمن از این روغن‌ها اختصاص دارد. در این مقاله به همۀ آنچه لازم است بدانید اشاره شده است.

باور نادرست اول: روغن‌های معطر خطرناک هستند

مردم حین استفاده از روغن‌های معطر ممکن است به خودشان آسیب بزنند، مانند آن زنی که بعد از خاموش‌کردن دستگاه عطرافشان به آتش شومینه نزدیک و با حرارت‌دیدن بخارات عطر به‌جامانده روی پوست صورتش دچار سوختگی شد. بنا به گفتۀ متخصصان، لازم نیست از روغن‌های معطر بترسید بلکه کافی‌ست شیوۀ استفاده از آن را بیاموزید تا اتفاقات ناگواری برایتان پیش نیاید. زیلینسکی می‌گوید «من از چاقوی آشپزخانه نمی‌ترسم اما باید هنگام استفاده از آن حواسم را جمع کنم». «ممکن است شما پرکاربردترین ابزار را در اختیار داشته باشید، اما چون به شیوۀ استفاده از آن آشنا نیستید به خودتان آسیب بزنید».

جین کِنِی، پرستار دانشگاه خدمات درمانی سیستم بهداشت مونته‌فویر، می‌گوید «نه‌تنها روغن‌های گیاهی سبب سوختگی، بلکه آسم و حساسیت نیز می‌شوند. همچنین ممکن است سبب تشدید بیماری‌های مهمی شوند یا با برخی از داروها تداخل داشته باشند». کِنِی متذکر می‌شود «در‌صورتی‌که واجد هر یک از شرایط گفته‌شده هستید قبل از استفاده از روغن‌های معطر، شرایطتان را با پزشک خود در میان بگذارید».

او معتقد است که این مسئله در زمان حاملگی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. متخصصان هنوز کاملاً نمی‌دانند استفاده‌ی مادر از روغن‌های گیاهی بر جنینِ درحال‌رشد چه تأثیراتی می‌گذارد. اگر زنی حامله است یا گمان آن می‌رود که حامله باشد، نباید بدون مشورت پزشک از روغن‌های گیاهی معطر استفاده کند.

باور نادرست دوم: استفاده از روغن‌‌های معطر رقیق‌نشده

حالا که متوجه‌ خطرات احتمالی روغن‌های معطر شده‌اید، می‌توانید با احتیاط از آن‌ها استفاده کنید. کِنِی می‌گوید «تأثیر این روغن‌ها روی افراد مختلف متفاوت است و تا آن را استنشاق نکنید، با پوستتان در تماس نباشد یا از عطرافشان استفاده نکنید، متوجه نمی‌شوید که چه تأثیری بر شما می‌گذارد».

معمولاً روغن‌های معطر را تا حدی که ایمن باشد رقیق می‌کنند. «فقط لازم است قدرت روغن معطر را کاهش دهید». به گفتۀ او افراد زیادی در فضای مجازی گفتند که می‌خواهند این روغن‌ها را به‌صورت مستقیم یا خالص بخورند، اما در بهداشت و درمان ملزم به رقیق‌کردن آن هستند. اغلب از روغن‌های دیگری مانند نارگیل، جوجوبا، بادام یا حتی روغن‌ سبزیجات برای رقیق‌کردن این روغن‌ها کمک می‌گیرند که آن‌ها را روغن‌های حامل می‌نامند.

به گفتۀ زیلنیسکی حد استاندارد رقت دو درصد است که برابر با ۱۲ قطره روغن معطر در یک اونس روغن حامل است «اگر از این ترکیب برای نواحی حساس مانند زیربغل یا صورت استفاده می‌کنید رقت محلول را به ۱% یا کمتر برسانید».

این نکته را در نظر بگیرید که دستگاه‌های عطرافشان، روغن‌های معطر را با آب ترکیب می‌کنند و به‌صورت ذرات کوچک بخار در هوا پخش می‌کنند. در‌واقع آب با روغن ترکیب نمی‌شود و این یعنی ذرات کوچک روغن‌های معطری که در هوا پخش می‌شوند رقیق‌ نشده‌اند و اگر روی پوست‌تان بنشینند احتمال سوختگی وجود دارد (اگر از آن به‌درستی استفاده کنید احتمال آسیب‌دیدگی بسیار کم است).

باور نادرست سوم: قرار دادن عطرافشان در نزدیکی خود

حادثه خبر نمی‌کند اما ایمنی را جدی بگیرید و دستگاه عطرافشان‌تان را جایی دور از دسترس قرار دهید که به شما آسیب نزند. برای نمونه اگر آن را بر روی میز کنار تخت بگذارید احتمال دارد حین خواب با دست و پایتان برخورد کند یا قراردادن آن در راه پله ممکن است جلوی دست‌وپا را بگیرد. عطرافشان‌ها روغن‌های معطر را روی پوستتان اسپری می‌کنند و شما را در معرض خطر قرار می‌دهند.

از دست ندهید:  حقایق زیست‌محیطی؛ آلودگی‌ هوا سالانه بیشتر از سه میلیون قربانی می‌گیرد

البته حتی زمانیکه حواستان جمع است احتمال بروز حادثه وجود دارد. بنابراین خودتان را برای زمانیکه روغن‌های معطر با پوستتان تماس پیدا کرد آماده کنید. باور داشته باشید یا نه، نباید از آب استفاده کنید. «آب بیشتر آسیب می‌رساند». به جای آن به دنبال یک روغن حامل بگردید، چه روغن نارگیل، چه جوجوبا یا حتی روغن زیتونی که در آشپزخانه نگه می‌دارید. این روغن‌ها آن را رقیق‌تر می‌کنند و سوختگی را کاهش می‌دهند. بعد از آنکه پوستتان را با روغن حامل تمیز کردید، آن را با صابون و آب بشورید.

روغن‌های معطر

باور نادرست چهارم: استفاده از عطرافشان‌ در تمام طول روز

روبرت تیسراند که فردی سرشناس در زمینۀ تحقیق بر روغن‌های معطر است معتقد است گاهی بیش‌از‌اندازه از عطرافشان‌ها استفاده می‌کنند. او توصیه می‌کند به جای آنکه عطرافشان را مدت زیادی روشن بگذارید بهتر است بعد از هر نیم یا یک ساعت کارکردن مدتی خاموشش کنید و سپس دوباره روشنش کنید. زیلینسکی این توصیه را محافظه‌کارانه می‌داند و می‌گوید «من به شما می‌گویم که در خانۀ ما عطرافشان‌ها همه‌ی طول روز روشن هستند».

کِنِی رویکردی میانه‌روتر اتخاذ می‌کند و یادآور می‌شود که عطرافشان‌های گوناگونی وجود دارند که عطر را به‌کندی یا به‌سرعت در هوا پخش می‌کنند: «یک دستگاه عطرافشان به مقادیر مختلفی می‌تواند اسپری کند».

دستگاه را به‌مدت یک ساعت روشن کنید و سپس خاموشش کنید. او می‌گوید «شاید ساعتی بعد دوباره روشنش کنید». «خیلی بستگی به فضا و قدرت عطر دارد». طبعاً نمی‌خواهید عطر بیش‌از‌حد فضا را عطرآگین کند: «عطرهای بسیار قوی تمام فضا را پر می‌کنند و ممکن است تنفس را دشوار کنند».

باور نادرست پنجم: استفاده از محصولات بی‌کیفیت

برای یافتن یک روغن معطر از کجا باید شروع کرد؟ به قفسۀ مربوطه در مغازه‌ها‌ی اغذیه‌فروشی مانند هایپرمارکت‌ها مراجعه کنید. ابتدا به‌دنبال روغن‌های ارگانیک بگردید. متوجه می‌شوید انواع دیگر روغن‌هایی را که مصارف درمانی ندارند (یا بدون بو هستند) در یک قفسه قرار نمی‌دهند. سپس در چند بطری تِستِر را باز کنید تا بوی واقعی‌شان را استشمام کنید. بعضی افراد عطر گل‌ها را می‌پسندند و بعضی دیگر بوی تند را ترجیح می‌دهند. در صورت خرید از یک برند ارگانیک معتبر، انتخاب بوی روغن مسئله‌ای شخصی است.

اگر روغن‌های معطر را در دستگاه عطرافشان می‌ریزید، از روغن معطری استفاده کنید که به‌خوبی در هوا اسپری ‌شود «تا نواحی اطراف را خیس نکنید». روغن‌های معطر سبب فرسودگی برخی پلاستیک‌ها می‌شوند، بنابراین مهم است که کیفیت بالایی داشته باشند. تعدادی از برندهای قابل‌اعتماد متخصصان عبارت‌اند از Aroma2go، doTERRA  و Young Living.

در‌صورتی‌که قصد رقیق‌سازی روغن معطر را دارید، یک روغن حامل بخرید. معمولاً انواع گوناگون روغن‌های حامل را در قفسه‌های فروشگاه در کنار روغن‌های معطر قرار می‌دهند: «من پیشنهاد می‌کنم روغن حامل را قبل از خرید بر روی پوستتان امتحان کنید و روغنی را انتخاب کنید که هم بو و هم بافت دلخواهتان را داشته باشد.

باور نادرست ششم: فراموش‌کردنِ لذت استفاده از روغن‌های معطر

البته که ایمنی مهم‌ترین مسئله است اما بدین معنی نیست که نباید از روغن‌های معطر لذت ببرید. تا وقتی که می‌دانید سلامتی‌تان در خطر نیست می‌توانید عطرهای مختلف را امتحان کنید تا آن عطر مناسب محیط زندگی‌تان را پیدا کنید. این کار تقریباً مثل این است که عطر مخصوص به خود را بسازید و رفته‌رفته این عطر مختص شما می‌شود و شما را در ذهن دیگران مجسم می‌کند. این کار بسیار جالب و لذت‌بخش است.

قیمت بطری روغن‌ حدود ۱۲ یا ۱۳ دلار است، بنابراین جمع‌آوری تعدادی از آن‌ها خیلی هزینه‌بر نیست. کِنِی پیشنهاد می‌کند یک شیشه‌ی دو اونسی که قابلیت اسپری‌کردن دارد را پر از آب مقطر کنید و ۱۰ قطره روغن معطر به آن بیافزایید. بدین‌ترتیب می‌توانید این بطری را همۀ روز همراه خود داشته باشید و هر زمان لازم دیدید مقداری از آن را اسپری کنید.

منبع

خواندن این مطلب را از دست ندهید:

تاثیرات مخرب اسپری‌های خوشبوکننده هوا

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه