آثار آلودگی صوتی بر سلامت (بخش اول)

به آسیب‌های وارده بر سلامتی که ناشی از مواجهۀ دائمی با آلودگی صوتی هستند، «عوارض آلودگی صوتی» گفته می‌شود. آثار آلودگی صوتی بر سلامت تنها یکی نیست، آلودگی صوتی محیط کار ممکن است سبب کاهش شنوایی،۱ فشار خون بالا،۲ بیماری سرخرگ کرونری،۳ آزردگی۴ و اختلال خواب۵ ‌شود. تغییرات سیستم ایمنی بدن انسان و بیماری‌های مادرزادی۶ را نیز به آلودگی صوتی محیطی نسبت می‌دهند.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

عوارض آلودگی صوتی بر سلامتی

اگرچه با افزایش سن قدرت شنوایی انسان کاهش می‌یابد، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته اثر تجمعی آلودگی صوتی در طول زندگی، قدرت شنوایی بخش بزرگی از جمعیت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. مواجهه با آلودگی صوتی سبب وزوز گوش،۷ افزایش فشار خون، انقباض عروق و آسیب به دستگاه گردش خون۸ می‌شود.

علاوه‌بر‌این‌ها، آلودگی صوتی زیاد موجب ایجاد استرس، افزایش نرخ حوادث محل کار، افزایش پرخاشگری و دیگر رفتارهای ضداجتماعی می‌شود. از مهم‌ترین عوامل آلودگی صوتی می‌توان به صدای وسایل‌نقلیه و هواپیما، صدای بلند موزیک و صدای دستگاه‌های صنعتی اشاره کرد. در نروژ صدای وسایل‌نقلیه عامل ۸۰ درصد از آزردگی‌های ناشی از آلودگی صوتی است.

آلودگی صوتی سلامت روان را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. صدای ترقه، حیوانات اهلی و وحشی را ناراحت می‌کند و موجب شوکه‌شدن افراد می‌‌شود. افرادی که بیشترین آسیب را از صدای انفجار دیده‌اند، اکثراً در جنگ حضور داشته‌اند. نوزادان از شنیدن صدای ناگهانی به‌راحتی یکه می‌خورند.

هزینه‌های اجتماعی آلودگی صوتی ناشی از ترافیک در EU22 بیشتر از ۴۰ میلیارد پوند در سال است و بخش عمدۀ آن بر‌عهدۀ ماشین‌های شخصی و ماشین‌های باربری است. آلودگی صوتی ناشی از ترافیک تقریباً بر سلامتی یک‌سوم جمعیت تحت پوشش سازمان جهانی بهداشت اروپا تأثیر می‌گذارد. از هر پنج اروپایی یک نفر به‌صورت دائمی در شب در معرض صدای بلند قرار دارد.

آلودگی صوتی همچنین تهدیدی برای دیگر انواع موجودات دریایی و زمینی است.

از‌دست‌دادن شنوایی

افزایش سن، عفونت، جراحی، استفاده‌ی دائم از دارو، تروما۹ و استریوسیلیای۱۰ حلزون گوش از عوامل از‌دست‌دادن شنوایی هستند. لالۀ گوش میانی تراز فشار صوت را ۲۰ برابر افزایش می‌دهد، بنابراین ترازهای فشار صوتی بالایی به گوش میانی می‌رسند. گونه‌های فعال اکسیژن۱۱ از بیماری‌های مهم گوش میانی است که نقش مهمی در بافت‌مردگی۱۲ یا خزان‌یافتگی۱۳ استریوسیلیاها ناشی از آلودگی صوتی دارد.

از دست ندهید:  اثر آلودگی صوتی بر کودکان

مواجهه با صدای بلند تأثیرات متفاوتی روی افراد جامعه می‌گذارد و حضور گونه‌های فعال اکسیژن راهکاری احتمالی برای پیشگیری یا درمان آسیب‌های وارده به شنوایی و ساختارهای سلولی ارائه می‌کند.

صدای بلند موجب جراحت ساختار لالۀ گوش داخلی و در‌نتیجه ناشنوایی برگشت‌ناپذیر می‌شود. صدای بسیار بلند در بازۀ فرکانسی خاصی به تاژک‌های لالۀ گوش داخلی که به این فرکانس پاسخ می‌دهند آسیب می‌زند و در‌نتیجه توانایی گوش برای دریافت آن فرکانس‌ها را کاهش می‌دهد. اگرچه این صدای بلند در هر فرکانسی باشد آثار زیانبخشی به همراه دارد که بر تمام محدودۀ شنوایی اثر می‌گذارد. گوش بیرونی (بخش مرئی گوش انسان) به همراه گوش میانی ترازهای صدا را به هنگام رسیدن به گوش داخلی تا ۲۰ برابر افزایش می‌دهند.

پیرگوشی۱۴

کاهش شنوایی ناشی از کهولت سن امری اجتناب‌ناپذیر است. حساسیت شنوایی پیرمردانی که در معرض آلودگی صوتی شغلی بیشتری قرار داشتند بیشتر از همسالانشان که در معرض آلودگی نبودند آسیب دیده است. در سن ۷۹ سالگی تفاوتی‌ در میزان شنوایی دو گروه وجود ندارد و هر دو به یک اندازه ناشنوا می‌شوند. با افزایش تشخیص فرکانس‌های صدای بسیار زیر دشوار می‌شود. این بر توانایی درک سخن تأثیر می‌گذارد به‌ویژه درک واژه‌هایی که شامل حروف صفیری۱۵ و سایشی۱۶ هستند.

حساسیت شنوایی زنانی که در معرض آلودگی صوتی قرار داشتند تفاوتی با دیگر همسالان زن ندارد و از همسالان مردی که در معرض آلودگی نبودند بهتر می‌شنوند. جوانان آمریکایی به دلیل گوش‌دادن موزیک با صدای بلند ۵/۲ برابر والدین‌، پدربزرگ و مادربزرگ‌شان دچار اختلال در شنوایی می‌شوند.

در بخش بعدی به ادامه این آثار اشاره خواهیم کرد.

منبع

خواندن این نوشته را هم از دست ندهید:

آلودگی صوتی؛ مبانی 

[۱] hearing impairment
[۲]  hypertension
[۳] ischemic heart disease
[۴]  annoyance
[۵]  sleep disturbance
[۶]  birth defects
[۷]  tinnitus
[۸]  cardiovascular adverse effects
[۹]  trauma
[۱۰]  stereocilia
[۱۱] reactive oxygen specie
[۱۲] necrosis
[۱۳] apoptosis
[۱۴] Age-related (presbycusis)
[۱۵] sibilants
[۱۶] fricatives

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه