سگ‌ها و کودکان

چه‌ کار کنیم که سگمان و کسانی که دوستشان داریم به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنند؟ سگ‌ها حیوانات وفادار، باهوش و دوست‌داشتنی هستند که بسیاری، آن‌ها را به‌عنوان حیوان خانگی خود برمی‌گزینند. اما رفتار با سگ‌ها و به‌خصوص تنظیم رابطۀ آن‌ها با دیگر اعضای خانواده از موضوعاتی است که صاحبان این حیوانات باید به آن توجه کنند. اگرچه سگ‌ها عموماً مطیع صاحبشان هستند، اما افراد دیگر و به‌ویژه کودکانی که با آن‌ها برخورد مناسبی ندارند ممکن است در معرض خطراتی باشند. آمبر بورکهالتر تعلیم‌دهندۀ حاذق سگ‌ها و رئیس دو مؤسسۀ تعلیم سگ در آتلانتا (که خود در خانه سگی از نژاد بوکسر دارد) درمورد و رابطه سگ‌ها و کودکان و برای در امن ماندن کودکان از این خطرات چند رهنمود مهم دارد که در ادامه می‌خوانید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

سگ‌ها و کودکان

هرگز کودکان و سگ‌ها را با هم تنها نگذارید.

او می‌گوید «مردم اغلب فراموش می‌کنند که سگ خانگی‌شان به‌هر‌حال حیوان است و حیوانات در قید اخلاقیات نیستند». کودکان هرگز نباید به سگی که خواب است، مریض است، در حال غذاخوردن است و سگ‌های غریبه یا باردار دست بزنند. پدر و مادرها انتظار دارند که سگ با کودکانی که گوش و دمش را می‌کشند یا سربه‌سرش می‌گذارند کنار بیاید. کودکان باید بیاموزند که به سگ‌ها احترام بگذارند و اذیت‌شان نکنند.

جاهایی را در خانه در نظر بگیرید که کودکان نتوانند بروند.

سگ خانگی باید جایی داشته باشد که بتواند از دست کودکان به آنجا پناه ببرد. جعبه جایی است که سگ می‌تواند در آنجا دور از بقیه باشد. تصور نکنید که این تنبیه است. وقتی خانه‌تان پر از اقوام و صداهای غریبه است، جعبه برای سگ پناهگاه است.

برای خانه قوانینی وضع کنید.

برای اعضای خانواده ممنوع کنید که با سگ بازی‌های خشن کنند. بورکهالتر همچنین توصیه می‌کند که غذا و اسباب‌بازی‌های سگ را دور از کودکان به او بدهید. به سگ اجازه ندهید که از بشقاب کودک غذا بردارد یا با اسباب‌بازی کودکان بازی کند. کودکان نیز نباید با اسباب‌بازی حیوان خانگی بازی کنند. آن‌ها نیز به معیارهای ایمنی مشابهی احتیاج دارند.

سگ را تعلیم دهید و با او معاشرت کنید.

بورکهالتر داستان غم‌انگیزی را تعریف می‌کند که برای یکی از همسایگانش رخ داد. سگی که تمام عمرش بیرون خانه بسته شده بود کودکی را زخمی کرد. دویدن و جیغ‌کشیدن کودکان در طول سالیان این سگ را که از مهارت‌های اجتماعی مناسبی برخوردار نبود سرخورده کرده بود. بورکهالتر گفت وقتی زنجیر بالاخره پاره شد، سرخوردگی به تهاجم تبدیل شد. سگ مذکور را به روش‌های اتانازی کشتند و کودک زخمی چند ماه در بیمارستان بستری بود. باید سگ‌ها را تعلیم داد تا بتوانند با هر آنچه که حواسشان را پرت می‌کند مثل کودکان، حیوانات کوچک و دوچرخه‌سواران برخورد مناسبی داشته باشند. بورکهالتر در کلاس‌های هفتگی تعلیم سگ از بوق، کلاه‌های شکلک‌دار و چیزهای دیگری استفاده می‌کند تا تمرکز سگ‌ها را بیازماید. برنامه‌های آموزشی آن‌ها کاری می‌کند که سگ‌ها فرمانبردارتر و خوش‌رفتارتر شوند. علاوه بر سگ‌ها کودکان نیز باید تا حد امکان دراین‌باره آموزش ببینند.

از دست ندهید:  سگ‌ها چگونه از طریق حس بویایی دنیا را درک می‌کنند؟

نژادی را انتخاب کنید که با سبک‌زندگی‌تان تناسب داشته باشد.

او می‌گوید درباره‌ی نوع سگتان تحقیق کنید و به غرایزش احترام بگذارید. دانستن خصایص نژاد حیوانی که دارید کمک می‌کند که صاحب بهتری باشید. وقتی سگی دارید که از نژادی پرانرژی است اگر هر روز به پیاده‌روی نبریدش و انرژی‌اش را تخلیه نکنید، کسل و عصبی می‌شود و انرژی‌ اضافه‌اش به انرژی مخرب تبدیل می‌شود. در سایت باشگاه سگ‌های آمریکا اطلاعات سودمندی از نژادهای مختلف سگ را پیدا می‌کنید. دربارۀ نیازهای حیوانتان و اینکه می‌توانید آن‌ها را برآورده کنید یا نه با خودتان روراست باشید.

در این رابطه بخوانید: آیا گرگی‌ها حیوانات خانگی مناسبی هستند؟ (۱ و ۲)

سگتان را عقیم کنید.

بورکهالتر می‌گوید اغلب سگ‌هایی که تابه‌حال به انسان حمله کرده‌اند سگ‌های نری بودند که عقیم‌ نشده‌اند. سگتان را در اولین فرصت عقیم کنید.

به کودکان بیاموزید که از سگ‌های ولگرد دوری کنند.

به کودکان مدام یادآوری کنید که همۀ سگ‌ها رفتار دوستانه‌ای ندارند. اگر در مسیر مدرسه‌شان سگی به آن‌ها نزدیک شد نباید با او چشم‌درچشم شوند یا فرار کنند. درعوض باید مثل درخت بی‌حرکت بمانند تا سگ علاقه‌اش کم شود و پی کارش برود. اگر کودکان در جای مسطحی باشند و سگی ولگرد نزدیکشان شود، باید خود را مثل توپ جمع کنند و سرشان را با دست بپوشانند تا سگ از آن‌ها دور شود.

در همین رابطه بخوانید: سگ‌ها از چه کارهایی متنفرند (۱ و ۲)

پدرومادری که قرار است صاحب فرزندی شوند سگ‌شان را برای ورود بچه آماده کنند.

قبل از آنکه خواهرزاده‌ام به دنیا بیاید تعلیم‌دهنده‌ای را استخدام کردم تا کمک کند سگ من و سگ خواهرم با بوها و صداهای جدیدی که بچه تولید می‌کند خو بگیرند. صدای اسباب‌بازی محبوب سگم خیلی شبیه صدای گریۀ بچه بود. بورکهالتر توصیه‌هایی می‌کند که چطور بچه‌های پشمالویمان را برای ورود بچۀ واقعی‌مان آماده کنیم.

·         پیش از به دنیا آمدن بچه هر تغییری را که لازم است در سبک‌زندگی‌تان ایجاد کنید. اگر سگتان به پیاده‌روی طولانی نیاز دارد برای این‌کار از پرستار سگ استفاده کنید. سگتان را از آمدن روی مبل و اثاثیه منع کنید و در اجرای این قانون سختگیری کنید. پیش از آنکه وظایفتان شروع شود و مجبور شوید ساعت ۲ صبح تلوتلوخوران از تخت‌خواب بیرون بیایید و پوشک بچه را عوض کنید حصارها و دروازه‌هایی را برای محل نگهداری بچه نصب کنید.

·         سگ را به بو و صدای بچه خو دهید. بگذارید که سگتان پتو و وسایل دیگر نوزاد را بو کند. چند هفته پیش از به دنیا آمدن بچه، گهواره و صندلی نوزاد را نصب کنید.

·         سگ را از ورود به اتاق نوزاد منع کنید.

·         تعلیمات فرمانبرداری را شروع کنید. صادقانه ببینید که آیا سگتان با کودکان خوش‌رفتار است یا نه. اگر سگتان از کودکان خوشش نمی‌آید باید برایش دنبال خانۀ جدیدی بگردید.

منبع

امیدواریم اگر فضای کافی در اختیار دارید و مایلید که حیوانی خانگی همچون سگ‌ها را نگه دارید، این توصیه‌ها ی درمورد سگ‌ها و کودکان برایتان کارآمد بوده باشد.

خواندن این مطلب را از دست ندهید:

سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه