کودکان روزی چند ساعت می‌توانند با گوشی کار کنند

نور درخشان صفحه‌نمایش به جسم و ذهن کودکان و نوجوانان ضرر وارد می‌کند. برای بسیاری از والدین این روزها این سؤال بی‌جواب مانده است: کودکان روزی چند ساعت می‌توانند با گوشی کار کنند و چگونه می‌توان این استفاده را محدود کرد. به‌همین‌منظور، در این قسمت با هم نگاهی به روش‌هایی خواهیم داشت که به لطف آن‌ها می‌‌توانید زمان استفاده فرزند دلبندتان را با گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها کاهش دهید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

کودکان روزی چند ساعت می‌توانند با گوشی کار کنند

پدران و مادران دلسوز همیشه بر سر مدت زمان استفاده کودکان و نوجوانان خود با گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها بحث‌ و‌ جدل دارند. والدین از اینکه کودک دو سالۀ آن‌ها با گوشی‌های هوشمند سرگرم شود خوشحال می‌شوند و درنتیجه وابستگی کودکان از سنین پایین به گوشی‌های هوشمند باعث شده است تا نوجوانی ۱۳ ساله در مصاحبه‌ای به سی‌‌ان‌ان (CNN) بگوید که اگر گوشی را از وی بگیرند احساس می‌کند دیگر زندگی معنایی ندارد.

گاهی اوقات والدین نیز با استفاده بیش‌از‌حد خود از گوشی‌های هوشمند به این وضعیت دامن می‌زنند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ توسط مؤسسه Common Sense Media صورت گرفته است، مشخص کرد بعضی از والدین تا حدود ۹ ساعت از روز را با صفحه‌نمایش گوشی و تبلت‌های هوشمند تعامل دارند؛ در‌حالی‌که کار آن‌ها‌ ربطی به تعامل با گوشی ندارد و عملاً‌ پای گوشی وقت تلف می‌کنند. البته کاملاً مشخص است که والدین چنین آماری را تکذیب می‌کنند و حدود ۷۸ درصد از والدین مدعی زمان‌بندی درست در استفاده از گوشی‌های هوشمند هستند.

اما کاملاً مشخص است که والدین باید الگوی استفاده از گوشی‌های هوشمند را برای خاطر خود و فرزندانشان اصلاح کنند؛ چراکه در‌غیر‌این‌صورت سلامت جسمی و ذهنی آن‌ها و فرزندانشان به خطر می‌افتد.

مدت زمان توصیه‌شده برای استفاده از گوشی یا تبلت با‌توجه‌به سن

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا در بیانیه‌ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده است، پیشنهاد می‌کند کودکان زیر ۱۸ ماه به‌هیج‌وجه نباید در معرض صفحه‌نمایش گوشی یا تبلت قرار بگیرند، مگر اینکه با گوشی در حال چت ویدئویی با فامیل‌ها باشند که مدت زمان این کار نیز باید محدود باشد. از‌طرف‌دیگر این آکادمی توصیه می‌کند والدین وسواس زیادی در خصوص انتخاب برنامه‌هایی که فرزند دلبند آن‌ها با گوشی یا تبلت استفاده می‌کنند به‌ خرج دهند، این برنامه‌ها باید کیفیت مطلوبی داشته باشند و والدین در تعامل کودک در حین استفاده از این برنامه‌ها وی را کمک کنند.

بر اساس تحقیقات جدیدی که در این زمینه انجام شده است، به هر اندازه که کودکان زیر دو سال، بیشتر در معرض صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها قرار داشته‌ باشند، به همان اندازه احتمال دیر به صحبت آمدن این کودکان بیشتر است.

دکتر کاترین بیرکِن (Catherine Birken)، این تحقیقات را اولین تحقیقات در‌زمینه تأثیر گوشی‌های هوشمند در دیرتر به صحبت آمدن کودکان می‌داند. به گفتۀ وی، این اولین باری است که استفاده از گوشی‌های هوشمند به‌عنوان یکی از دلایل دیر به صحبت‌ آمدن کودکان مشخص شده است و در‌نتیجه این فرآیند نیاز به بررسی بیشتری دارد.

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا پیشنهاد می‌کند کودکان ۲ تا ۵ سال، روزی یک ساعت بیشتر با گوشی‌های هوشمند تعامل نداشته باشند. این آکادمی تأکید دارد که در حین تعامل کودکان با گوشی‌های هوشمند، حتماً والدین کنار آن‌ها نظارت داشته باشند.

برای کودکان بیشتر از شش سال نیز آکادمی پزشکی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که محدودیت‌های مستمری از جانب والدین در جهت استفاده از گوشی‌های هوشمند اعمال شود،. این فرآیند باید به نحوی باشد که اختلالی در فعالیت‌های فیزیکی و خواب کودکان ایجاد نشود.

تأثیرات فیزیکی تعامل بیش‌از‌حد با گوشی‌های هوشمند

افزایش وزن

انجمن پزشکی آمریکا نشستن پای تلویزیون و کامپیوتر را رفتاری بدون حرکت و ثابت تلقی می‌کند و کاملاً مشخص است که چنین فردی انرژی زیادی نمی‌سوزاند.

مؤسسۀ Common Sense Media، خیره‌شدن به صفحه‌نمایش به مدت چهار ساعت برای کودکان و هفت ساعت برای نوجوانان را زمان زیادی می‌داند. گفته می‌شود که از هر ۱۰ کودک، تنها ۴ کودک فعالیت‌های فیزیکی لازم را انجام می‌دهد و تعامل کمتری با صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند و تلویزیون دارد.

خیره‌شدن به صفحه‌نمایش کاهش فعالیت را به دنبال دارد و فرآیند خواب را با اختلال روبرو می‌کند. در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ارتباط بین استفاده بیش‌از‌حد از صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند و کاهش بازه‌های زمانی خواب مشخص گردید، چنین افرادی با مشکلات اجتماعی، افت‌تحصیلی، عدم سلامت و چاقی روبرو هستند.

درد در ناحیه دست‌ها

کاملاً مشخص است که کودکان حین بازی با گوشی‌های هوشمند دائماً باید صفحه‌نمایش گوشی یا تبلت را لمس کنند، چنین فرآیندی به دست‌های لطیف کودکان آسیب وارد می‌کند. بنا به تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ از جانب نشریۀ معتبر Muscle & Nerve منتشر شده است، دانشجویانی که مدت زمان زیادی با گوشی‌های هوشمند تعامل دارند از مشکلات ناحیه دست و انگشتان رنج‌ می‌برند.

سردرد

تحقیقاتی که در نشریۀ Neurology and Psychology منتشر شده است، مشخص کرد افرادی که بیشتر از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، نسبت به کاربرانی که زمان کمتری را صرف تعامل با گوشی‌های هوشمند اختصاص می‌دهند به میزان بیشتری دچار سردرد می‌شوند. از‌طرف‌دیگر سردرد این افراد طولانی‌تر است و در دفعات زمانی بیشتر دچار این عارضه می‌شوند.

آسیب‌های ذهنی تعامل زیاد با صفحه‌نمایش گوشی

وسواس

سی‌‌ان‌ان (CNN) اخیراً تحقیقاتی را برای نحوۀ تعامل نوجوانان با شبکه‌های اجتماعی انجام داده است. در این تحقیقات حساب‌های کاربری حدود ۲۰۰ نوجوان با رضایت این افراد بررسی شده است. در این تحقیقات مشخص شد به هر اندازه که نوجوانان بیشتر حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را چک می‌کنند به همان اندازه مضطرب‌تر هستند. بعضی از این نوجوان در روز بیشتر از ۱۰۰ مرتبه حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی را چک می‌کردند!

از دست ندهید:  خوردنی‌های شادی آور برای شادابی روزانه

ماریون آندِر وود (Marion Anderwood)، روانشناس کودک، به‌عنوان سرپرست این تحقیقات متذکر شد که نوجوان در این سنین با نگرانی‌های زیادی در خصوص راه پیدا کردن به اجتماع و همچنین مکان‌ اجتماعی که در آن قرار دارند روبرو هستند.

به همین دلیل نوجوانان در حضور در شبکه‌های اجتماعی نیز دچار نگرانی هستند که حضور آن‌ها در این شبکه‌ها آیا مقبول دیگران واقع خواهد شد و می‌توانند تأیید بقیه و پسند (لایک) آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی کسب کنند، از‌طرف‌دیگر احتمال برخورد با اظهار نظرهای مختلف نیز وجود دارد.

ماریون آند وود در ادامۀ صحبت‌های خود اضافه می‌‌کند که به نظر وی نوجوانان به‌نوعی به دریافت تأیید از سایرین و برقرار‌کردن ارتباط با آن‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی اعتیاد پیدا کرده‌اند.

آگاهی از اینکه سایرین در حال انجام چه کارهایی هستند و در چه موقعیتی قرار دارند و همچنین در جریان قرار گرفتن از اینکه پستی که منتشر شده است چه تعداد لایک دریافت کرده و اطلاع از اینکه چند نفر دنبال‌کننده یا فالوور جدید پیدا کرده‌اند و چه افرادی آن‌ها را آن‌فالو کرده‌اند، ممکن است در نگاه اول ساده به‌ نظر برسد اما فرآیندی بسیار اعتیادزاست.

تاثیرات منفی

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا بر این باور است کودکانی که بیش‌از‌حد در معرض تلویزیون و کامپیوتر هستند، به سمت غذاهای ناسالم، دخانیات و سایر رفتارهای پرخطر تمایل بیشتری پیدا می‌کنند. در این زمینه برای نمونه می‌توان به آگهی‌های تبلیغات تلویزیون برای چیپس و پفک اشاره کرد که به‌صورت کاملاً هدف‌مند برای کودکان پخش می‌شود. نوجوانان نیز با دیدن تبلیغ‌ فیلم‌های سینمایی و بازی‌های رایانه‌ای خشونت آمیز به سمت خشونت سوق داده می‌شوند.

پرت‌شدن حواس

گوشی‌های هوشمند باعث عدم تمرکز کودکان در سنین مختلف می‌شوند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته است ثابت کرده زمانی که والدین تمرکز کمتری به گوشی هوشمند خود نشان می‌دهند، و در عوض با فرزندان بازی می‌کنند، کودکان نیز این رفتار را تقلید کرده و به جای بازی با گوشی‌های موبایل به بازی با اسباب‌بازی‌ گرایش‌ بیشتری پیدا می‌کنند.

تحقیقی دیگری نیز که در همین زمینه در سال ۲۰۱۵ انجام شده مشخص کرده است که استفاده زیاد از اینترنت و گوشی‌های هوشند، حواس‌پرتی بیشتری را به دنبال دارد، این افراد بیشتر از سایرین اطلاعات را فراموش کرده و حتی زمانی که از گوشی استفاده نمی‌کنند باز هم اشتباهات بیشتری را در زندگی مرتکب می‌شوند. فراموش‌کردن قرارهای ملاقات، عدم تشخیص علائم راهنمایی و رانندگی، رؤیاپردازی حین گفتگو و فراموش‌‌کردن کارهای معمولی را می‌توان از مواردی دانست که سروکار داشتن بیش‌از‌حد با گوشی‌های هوشمند می‌تواند به دنبال داشته باشد.

نکته‌هایی برای کاهش زمان استفاده از گوشی

طرح نقشه‌ای برای تعامل بیشتر افراد خانواده

قرار‌گرفتن بیش‌از‌حد اعضای خانواده در معرض رسانه‌های مختلف آن‌ها را از بازی، مطالعه، گفت‌و‌گو و حتی خواب محروم می‌کند. به همین دلیل جِنی رادِنسکی (Jenny Radesky)، یکی از اعظای آکادمی پزشکی اطفال آمریکا تاکید دارد تا خانواده‌ها باید در‌خصوص نحوه تعامل فرزندان دلبندشان با رسانه‌های مختلف، فکر کرده و هدفمند عمل کنند.

در واقع باید والدین نقش مربی کودکان را برای تعامل با رسانه‌ها ایفا کنند، این والدین هستند که به کودکان می‌توانند آموزش دهند تا چگونه از یک رسانه به‌عنوان ابزاری برای یادگیری، خلاقیت و ارتباط برقرار‌کردن استفاده کنند.

گوشی‌ را کنار بگذارید

دیوید هیل (David Hill)، مدیر آکادمی پزشکی اطفال آمریکا معتقد است والدین باید جلوی کودکان گوشی‌ خود را در حین صرف وعده‌های غذایی کنار بگذارند.

رفتار آفلاین کودک خود را تشویق کنید

زمانی که می‌بینید فرزند دلبند شما دوچرخه‌سواری، نقاشی یا سایر بازی‌های فیزیکی و ذهنی دیگر را انجام می‌دهد به وی بگویید که چقدر از این کار خوشتان آمده و احساس کودک را حین انجام این بازی‌ها جویا شوید. این گفت‌و‌گو به کودکان کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری روی لذت‌های دنیای واقعی پیدا کنند. از‌طرف‌دیگر کودک متوجه خواهد شد که رفتارش، نظر مساعد والدین را نیز جلب کرده است.

برای کودکان قانون بگذارید و به این قانون پایبند بمانید

مدت زمان استفاده کودکان از گوشی را محدود کنید و نظر آن‌ها را در‌خصوص این قانون جویا شوید. حتی اگر نظر کودکان را در اجرای این قانون اعمال نکنید باز هم پرسیدن نظر آن‌ها باعث می‌شود تا فکر کنند شما به آن‌ها احترام می‌گذارید و نظرشان برای شما مهم است. پس از اینکه کودکان را در جریان قوانین گذاشتید، اگر قانون‌شکنی کردند حتماً باید مجازاتی را که در نظر گرفته‌اید اعمال کنید.

برای مجازات نیز انجام کارهای منزل، جمع‌و‌جور‌کردن اتاق، کاهش زمان مشاهده تلویزیون یا استفاده از گوشی و مواردی از این دست مناسب است. اگر هم لازم شد گوشی هوشمند را به‌عنوان جریمه از دست کودک خارج کنید. مهم این است که کودک متوجه شود قوانین وضع‌شده از جانب شما را نمی‌تواند نادیده بگیرد.

مدت زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهید، نباید در اتاق کودکان تلویزیون را قرار دهید. تماشای تلویزیون در حین صرف غذا یا انجام تکالیف نیز ممنوع است. در چنین شرایطی حتی صدای تلویزیون نباید از دور شنیده شود. پس از اینکه برنامه مورد علاقه‌تان را مشاهده کردید تلویزیون را خاموش کنید.

انصافاً باید اعتراف کرد که انجام این موارد خیلی هم راحت‌ نیست، اما سعی کنید تا جای ممکن به قوانینی که وضع می‌کنید پایبند بمانید. به شما قول می‌دهیم با رعایت مواردی که در بالا به آن‌‌ها اشاره کردیم کودک دلبند شما تعامل کمتری با گوشی‌های هوشمند برقرار خواهد کرد.

تحقیقات سی‌ان‌ان (CNN) نیز در این زمینه نشان داده است تقریباً ۹۴ درصد از والدین متوجه میزان کشمش بین خود و کودکان بر سر حضور در شبکه‌های اجتماعی نیستند. در کنار این یافته‌های علمی، تجربه نیز نشان داده است توجه به فرآیند حضور کودکان و نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی از جانب والدین باعث حفظ سلامت روانی فرزندان خواهد شد. حتی گفته می‌شود که نظارت والدین می‌تواند تاثیرات منفی حضور در فضای آنلاین را برای کودکان از بین ببرد.

منبع

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه