سبزه عید؛ سبزه با خاک ژله‌ای

سبزه عید با خاک ژله‌ای
سبزه عید با خاک ژله‌ای

استفاده از خاک ژله‌ای علاوه بر ویژگی‌های خاصی که دارد و در ادامه به آن می‌پردازیم، زیبایی خاصی به سفرۀ هفت‌سین و محیط زندگی شما می‌دهد. امروز در روزچین طرز تهیه سبزه عید با خاک ژله‌ای را با شما در میان بگذاریم.

سبزه عید با خاک ژله‌ای

قبل از اینکه این نوع از سبزه عید را به شما آموزش دهیم، لازم است که کمی درباره‌ی خاک ژله‌ای صحبت کنیم.

خاک ژله‌ای

سبزه عید با خاک ژله‌ای
خاک ژله‌ای

خاک ژله‌ای نوعی پلیمر است که رطوبت را به‌سرعت جذب کرده و به‌تدریج در اختیار گیاه قرار می‌دهد. خاک ژله‌ای کاملاً غیر‌سمی است ؛اما خوردن آن توصیه نمی‌شود. خاک ژله‌ای رنگ‌های متنوعی دارد که حتی در مقابل نور خورشید کاملا ثابت است. این خاک‌ها به‌مدت هفت سال ماندگاری دارند. خاک ژله‌ای پس از جذب آب بین ۴۰ تا ۸۰ برابر حجم اولیه‌اش افزایش حجم خواهد داشت.

به چه چیزهایی نیاز دارید؟

تمام چیزهایی که برای تهیه سبزه عید با خاک ژله‌ای نیاز دارید، خاک ژله‌ای، آب و بذر موردنظرتان است.

نحوۀ آماده‌سازی خاک ژله‌ای

خاک ژله‌ای را با یک لیوان آب به‌مدت ۱۲ ساعت خیس کنید و پس از گذشت ۱۲ ساعت، آن را آبکشی کنید. خاک ژله‌ای آماده را در ظرفی بلوری بریزید و سه‌چهارم آن را با خاک ژله‌ای پر کنید.

نحوۀ آماده‌سازی بذرها

نحوۀ آماده‌سازی بذرها برای بذرهای درشت و ریز متفاوت است. در ادامه هر دو روش را برای شما توضیح می‌دهیم.

بذرهای درشت

اگر قرار است از بذرهای درشت مانند تخمه کدو و گندم استفاده کنید، دانه یا بذر دلخواهتان را بدون خیس‌کردن به‌صورت یک لایه روی خاک ژله‌ای که از قبل آماده کرده‌اید، بریزید. خاک ژله‌ای آماده را به‌اندازه‌ای روی بذر بریزید که بذر مشخص نباشد. در واقع بذر باید بین دو لایه خاک ژله‌ای قرار گیرد.

از دست ندهید:  سبزه عید؛ آموزش سبزه با هستۀ پرتقال

سطح خاک را با اسپری آب‌پاشی کنید. روی ظرفتان را با پلاستیک بپوشانید. تا زمانی که پلاستیک روی ظرف قرار دارد، نیازی به آب‌دادن نیست. اما بهتر است روزی یک بار پلاستیک را بردارید و کمی آب اسپری کنید. احتمالاً بعد از چهار یا پنج روز بذر جوانه می‌زند. حالا می‌توانید پلاستیک را بردارید. بعد از اینکه پلاستیک را برداشتید هر شب با اسپری روی خاک، آب اسپری کنید. سبزه پس از گذشت ۱۵ روز آماده خواهد بود.

بذرهای ریز

به دلیل ظریف‌بودن این بذرها، اگر آن‌ها را مانند روش قبل روی خاک ژله‌ای بریزید، سبزه سطح یکدستی نخواهد داشت. پس باید مقداری خاک را له کنید. به این منظور می‌توانید مقداری از خاک ژله‌ای را به مدت یک ثانیه در مخلوط‌کن بریزید. سپس خاک له‌شده را به ضخامت نیم سانتی‌متر روی خاک موجود در ظرف بریزید.

حالا بذرتان (ارزن، تربچه، خرفه و…) را به حالت خشک و یک لایه روی خاک ژله‌ای بریزید. اگر تمایل دارید ریشه‌های سبزه دیده شود، سطح خاک را کاملاً با بذر بپوشانید. اگر تمایل ندارید این‌گونه باشد، حدود دو سانتی‌متر از اطراف ظرف را خالی بگذارید.

مقدار کمی آب روی بذرتان اسپری کنید و روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. روزی یک بار پلاستیک را بردارید و روی بذرها را با اسپری آب‌پاشی کنید. پس از گذشت دو روز که بذرها جوانه زدند، می‌توانید پلاستیک را بردارید.

این مقاله هم تمام شد. اگر مایل به کشت انواع دیگر سبزه عید هستید، اینجا را ببینید. مثل همیشه منتظر نظرات و تجربه‌های ارزشمند شما خوانندگان عزیز هستیم.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه