داستان بازی تاج و تخت (۲۱)؛ شمشیر والریایی

بسیاری از شخصیت‌های معروف سریال، شمشیر والریایی مخصوص به خود را در اختیار دارند
بسیاری از شخصیت‌های معروف سریال، شمشیر والریایی مخصوص به خود را در اختیار دارند

در روزچین برنامۀ پر و پیمانی برای عید تدارک دیده‌ایم و مسابقه و جایزه‌هایی که به وقتش مفصلاً با شما در میان خواهیم گذاشت. تدارک دیدن این حجم از برنامه، سبب شد که پاورقی دنباله‌دارمان برای سریال بازی تاج و تخت متوقف شود و پاورقی دنباله‌دارمان درمورد سریال وست ورد (west world) اساساً آغاز نشود. در هر صورت در این متن پاورقی دنباله‌دارمان را مجدداً ادامه می‌دهیم و به‌سراغ والریا و شمشیر والریایی می‌رویم که در زمرۀ پربسامدترین واژگان دنیای مارتین به شمار می‌رود.

⛔ هشدار! اگر هنوز به فصل پنجم سریال نرسیده‌اید، بهتر است از خواندن باقی متن صرف‌نظر کنید.

شمشیر والریایی

برای شروع به صحنۀ آغازین نبرد هارد هوم می‌رویم.* اگر خاطرتان باشد، جان اسنو که به میان مردمان آن‌سوی دیوار رفته بود تا ایشان را متقاعد کند، در قلعۀ چوبی آن‌ها برای نخستین بار با وایت‌ واکر‌ها و وایت‌ها روبه‌رو شد. ارتش وایت‌ها به میان قلعۀ مردمان شمالی رخنه کردند و جان با یکی از واکر‌ها رودرور شد. باز هم برای نخستین بار در سریال، دیدیم که شمشیر یخی وایت واکرها، یکی یکی شمشیرهای جان اسنو را پودر کرد، به غیر از واپسین شمشیر که شمشیری والریایی بود که جور مورمونت به جان اسنو هدیه داده بود. تنها این شمشیر بود که در برابر تیغ یخی وایت واکرها (با طنین خاصی) دوام آورد و جان موفق شد که بر وایت واکرها غلبه کند. دراگون گلس (شیشه اژدها که درمورد بیشتر خواهیم نوشت)، دیگر همتایی پیدا کرد: شمشیر والریایی.

جان اسنو در این نبرد، برای نخستین‌بار با یک شمشیر والریایی یک وایت واکر را می‌کشد

پیش‌از‌این نوشته بودیم که والریایی‌ها توانسته بودند در شاخه‌ها و علوم مختلف، به طرز بی‌سابقه‌ای رشد کنند. سوای از توانایی‌های ایشان در استفاده و به‌کارگیری اژدهایان و سحر و جادو، ایشان توانسته بودند در صنعت نیز رشدی چشمگیر داشته باشند. یکی از دستاوردهای این مردمان – که ترکیبی از آتش اژدها و سحر و جادو و هنرمندی این مردمان بود – شمشیر والریا است که در سریال نمودی فراوان دارد.

شماری از خصلت‌های شمشیر والریا، آن را از دیگر شمشیرها متمایز می‌کند:

از دست ندهید:  داستان بازی تاج و تخت؛ ملیساندر (۱)

۱. ظاهر این شمشیر‌ها زیباتر از سایر شمشیر‌هاست.
۲. این شمشیر‌ها در قیاس با دیگر شمشیرها تیزتر هستند و مهم‌تر آنکه هرگز این تیزی‌شان را از دست نمی‌دهند.
۳. این شمشیرها از سایر وسایل نظامی مشابه سبک‌ترند. خصلت مهم دیگر شمشیر والریایی محکم‌بودن آن است
۴. و در آخر مهم‌ترین خصلت آن (مخصوصاً به‌هنگام فرارسیدن زمستان) این است که در برابر تیغ‌های یخی وایت واکرها مقاوم است. خلاف دیگر شمشیر‌ها و سلا‌ح‌های نظامی که به‌محض تماس با تیغ‌های وایت واکرها پودر می‌شوند، شمشیر‌ والریایی مقاومت می‌کند.

شمشیر والریایی همان‌طور که از نامش پیداست، پیش از سقوط والریا سلاحی نسبتاً رایج در میان والریایی‌ها بوده است؛ اما با سقوط والریا، هم فن آفرینش چنین شمشیرها و هم بخش اعظم آن‌ها به ورطۀ نیستی فرستاده شدند. تنها معدودی که از اسوس به وستروس رسیده بودند (مانند تارگرین‌ها)، توانستند تعدادی از این شمشیر‌ها را به قاره برسانند و اکنون تنها معدودی از این شمشیر‌ها در وستروس باقی مانده است که آن‌ها نیز در اختیار بزرگان خاندان‌های مسلط بر هفت پادشاهی هستند.

تعداد بسیاری از این شمشیرها نیز در اختیار شخصیت‌های جذاب سریال قرار دارند؛ نظیر شمشیر ادارد استارک و بسیاری از این شمشیر‌ها سرنوشت‌های متفاوتی دارند.

یکی از این شمشیر‌ها، شمشیری‌ست که جور مورمونت (پدر جورا مورمونت) به جان اسنو (هنگامی که او جزو نگهبانان شب بود) هدیه داد. اینکه سرنوشت شمشیر و جان اسنو در سریال چه می‌شود، مسئله‌ای‌ست که ظاهراً باید صبر کنیم تا در واپسین فصل سریال روشن شود.

در پست‌های بعدی، هم قدری از والریا بیشتر خواهیم نوشت و لازم است مجدداً راهی شمال وستروس و کسل بلک و حتی آن‌سوی دیوار شویم، جایی که ظاهراً رمز و راز آن تمامی ندارد.

* از این پس در نظر داریم قسمت‌هایی از سریال را که در متن بدان ارجاع می‌دهیم، ویدئوی مربوط به آن را نیز در صفحه قرار دهیم. امیدواریم که امکان پیاده‌سازی ایده را مداوم داشته باشیم.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه