پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل سینره با رنگین کمانی از رنگ‌ها

گل سینره با نگین کمانی از رنگ‌ها

گل سینره یکی دیگر از گل‌های زینتی است که در روزهای نزدیک عید نوروز در جلوی گل‌فروشی‌ها زیاد به چشم می‌خورد. این گیاه زیبا با رنگین‌کمانی از رنگ‌های چشم‌نواز، مهمان هر ساله عید نوروز ایرانیان است. با روزچین مطالب بیشتری در مورد گل سینره بدانید.

سینره یا سینرر گلی است که از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل می‌دهد. این گل زینتی در روزهای کریسمس یکی از عیدی‌های پرطرفدار نیز به شمار می‌رود. در مطالب پیشین به اهمیت گیاهان آپارتمانی اشاره کردیم. در اینجا یکی از گل‌هایی را که دوستداران گیاهان گلدار نمی‌توانند از آن چشم‌پوشی کنند به شما معرفی خواهیم کرد.

آشنایی مختصری با گیاه سینره

سرزمین اصلی سینره
جزایر قناری، سرزمین اصلی گل سینره

همۀ گل‌ها حاوی پیام و معنای خاصی هستند. گیاه سینره نیز نماد طبیعت و ظرافت است. این گیاه (Cineraria) از خانوادۀ گیاهان compositae محسوب می‌شود و به سینره معروف است. سینره یا سینرر یا سینراریا با گل‌های ریز و رنگی خود یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار به شمار می‌رود. این گل به طور گسترده‌ای در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نام‌های مختلفی تلفظ می‌شود. سرزمین اصلی گل سینره جزایر قناری است. این گیاه تک و چند ساله با برگ‌های بزرگ قلبی شکل هستند. این گیاهان برگ‌های سبز روشن دارند. گل‌های رنگارنگ با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها (رنگ‌های صورتی، بنفش، آبی و پاستیلی) که شبیه به پاپاتیا هستند و در تابستان در انتهای ساقه‌ها به سمت بالا باز می‌شوند. همان‌گونه که در کشورمان در روزهای نزدیک عید همه‌جا دیده می‌شود، در کشورهای اروپایی نیز به دلیل گل‌های زینتی و زیبایش در عید سال نو میلادی خواهان زیادی دارد.

حکایت گل سینره را می‌دانید؟

محیط نگهداری گیاهان
سینره محیط‌های خنک را دوست دارد

برای این گل داستان‌های زیادی گفته شده است. اما داستانی را که بیشتر روایت می‌شود ما برایتان نقل می‌کنیم. در روزگاران قدیم، گل‌های سینره در رنگ‌های مختلف در یک تپۀ زیبا زندگی می‌کردند. با آمدن فصل پاییز و در اثر باد و باران همۀ این گل‌ها از بین می‌روند – به جز یکی از آن‌ها. این گل چون در زیر تخته‌سنگ‌ها در گوشه‌ای رشد کرده بود، توانست خود را از باد و باران حفظ کند. این گل با دیدن دوستان قسم خورد که از بذر دوستانش محافظت کند. برای اینکه بذرها را از باد و باران حفظ کند، مشخصات همۀ آن‌ها را با هم ترکیب کرد. این‌گونه شد که رنگین‌کمانی از گیاه سینره متولد شد.

نکاتی کلی برای سینره

نوردهی گیاهان
از نور مستقیم خورشید محافظت شود

گیاه یک تا دو سالۀ سینره تحمل گرما را ندارد. پس حتماً در محیط‌های خنک نگهداری کنید. حداقل دما ۷ درجه سانتیگراد و حداکثر دما ۱۶ درجه سانتیگراد، محیط مناسبی برای رشد این گیاه خواهد بود. دورۀ گلدهی بین ماه اسفند تا اوایل خرداد است. به‌طور‌کلی، زمان کاشت بذر تا گلدهی ۷ تا ۸ ماه طول می‌کشد. باید از نور خورشید مستقیم محافظت شوند؛ در‌غیر‌این‌صورت برگ‌ها پژمرده و گل‌ها خشک خواهند شد. خاک گلدان باید مرطوب و در مقدار فراوان آب داده شود. در صورت استفاده از اسپری، باید به مقدار زیاد آب بپاشید. اگر گل‌هایی که در مکان‌های گرم و خشک یافت می‌شوند، به وسیله شته آسیب دیدند، باید از داروهایی که به‌صورت آماده در بازار وجود دارند، استفاده شود. این یکی از زیباترین گل‌های باغ است. به همین علت، زمانی که مراقبت از گل سینره به‌درستی انجام شود، شما یک باغ پر از گل‌های سینره رنگارنگ و فوق‌العاده زیبا خواهید داشت. هر چه بیشتر با دلایل نگهداری از گیاهان آپارتمانی بیشتر آشنا شویم، تمایل بیشتری به نگهداری گل و گیاه در خانه خواهیم داشت.

از دست ندهید:  گل پوتوس یک قدم تا زندگی سالم

محل، خاک، آبیاری و…

گیاهان عید نوروز
گیاه زیبا با رنگین کمانی از رنگ‌های چشم نواز

افرادی که علاقه زیادی به گل و گیاه دارند، دوست دارند آن‌ها را همیشه سرحال و سرسبز ببینند. به همین خاطر نیز همیشه به دنبال راه‌هایی برای نگهداری از گیاهان هستند. در کنار همۀ این‌ها، همۀ ما گیاهان گلدار را بیشتر دوست داریم.

زمان گلدهی

از اواخر پاییز تا اوایل بهار گل سینره در گلدان‌های سفالی در گل‌فروشی‌ها به فروش می‌رسند. اگر خیلی مانده به بهار گل داد و با آمدن بهار پژمرده شد، با بریدن قسمت‌های بالایی و نوک گل، بعد از سه الی چهار هفته دوباره گل خواهد داد. با فرا رسیدن ماه‌های تیر و خرداد به دلیل گرم شدن هوا دیگر گل نمی‌دهند.

محل نگهداری

گیاهان زینتی
گیاه سینره نماد طبیعت و ظرافت

این گیاه برای مکان‌های گرم مناسب نیست. اما اگر در فصل بهار این گیاه را به خانه آوردید، آن را در فضای باز که نور خورشید کمی هم دارد، قرار دهید. اگر در فصل زمستان گل سینره را خریداری کردید، در کنار پنجره قرار دهید. تا هم از نور خورشید و هم از نسیم خنک استفاده کند.

خاک گل

خاک این گل نباید خشک باشد. بسته به نوع گیاه، قد آن از ۳۰ سانتیمتر تا ۹۰ سانتیمتر متغیر است. از کودهای طبیعی برای افزایش رشد گیاه استفاده کنید و در زمان مناسب اقدام به تعوبض گلدان گیاه کنید. کودهای شیمیایی به گل‌ها آسیب می‌زنند. در مناطق معتدل تحمل کمی سرما را دارد و می‌تواند تا دو سال هم زنده بماند. سینره مانند دیگر گل‌های زینتی بسته به فصل گلدهی به بازار عرضه می‌شود و در تمام فصول نمی‌توانید این گل را ببینید. بعد از پژمرده شدن گل‌هایش از ویترین گل‌فروشی‌ها جمع می‌شود. نگهداری از این گیاه به مدت طولانی سخت است.

آبیاری

قد گل‌ها
قد گل سینره از ۳۰ سانتیمتر تا ۹۰ سانتیمتر متغیر است

تامین رطوبت گیاهان متفاوت است. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد. بهترین زمان برای آبیاری عصرها بعد از غروب خورشید یا صبح زود می‌باشد. بهترین گزینه برای آبیاری، استفاده از آب پُر‌املاح است. دقت کنید که خیلی زیاد آب ندهید. این کار باعث فاسد‌شدن ریشه می‌شود. در طول آبیاری برگ‌ها را نیز مرطوب کنید.

نحوه کاشت و پرورش

روش‌های مختلفی برای ازدیا گیاهان وجود دارد. روشی که برای بیشتر‌کردن سینره می‌توان از آن استفاده کرد، استفاده از تخم و بذر این گیاه است. وقتی که تخم‌ها روی خاک گلدان ریخت و خشک شدند، آن‌ها را نگه دارید. بسته به سلیقۀ خود می‌توانید از ‌گلدان سفالی یا پلاستیکی استفاده کنید. این بذرها را می‌توانید در اواخر زمستان یا اوایل فروردین در یک محیط معتدل بکارید. بعد از جوانه‌زدن و نهال‌دادن می‌توانید آن‌ها را به گلدان‌های سفالی منتقل کنید. تا رشد و قوی‌شدن ریشه‌ها آن‌ها را با آب پُر املاح آبیاری کنید. در طول بهار در محیط خنک و کم نور نگه دارید.

اگر شرایطی را که در بالا اشاره کردیم، رعایت کنید تا اواخر پاییز گل سینر‌ه شما گل خواهد داشت. تاثیری که گیاهان آپارتمانی در زندگی و روان ما دارند، ما را بیشتر به استفاده از این گیاهان ترغیب می‌کند.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

2 ديدگاه

افزودن دیدگاه