پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل سنبل و شرایط مناسب نگهداری

گل سنبل و شرایط مناسب نگهداری

گل سنبل یکی دیگر از گیاهانی‌ست که در آپارتمان هم می‌شود نگهداری کرد. در این مقاله اطلاعاتی در مورد میزان و چگونگی آبیاری، شرایط مناسب خاک و گلدان، تغذیه گیاه و محیط مناسب لازم برای رشد گل سنبل را خواهید خواند. با روزچین همراه باشید.

اگر نوشته‌های قبلی ما را که در مورد گل آزالیا و گل سینره بودند، خوانده باشید حتماً اطلاع دارید که روزچین قصد دارد تا طی سلسله مقاله‌هایی به معرفی و اهمیت گیاهان آپارتمانی به‌خصوص در زندگی شلوغ امروزی بپردازد. امروز نوبت معرفی گل سنبل است.

گل سنبل چگونه گیاهی است؟

گل‌های بهاری
سنبل یکی از محبوب‌ترین گل‌های بهاری

سنبل گلی خوشبو و چهار‌فصل است. این گیاه دارای پیازچه بوده و به‌‌راحتی رشد می‌کند و به محیط با بوی دلپذیر و گلبرگ‌های رنگی رنگی خود زیبایی خاصی می‌بخشد. سنبل، مژدۀ فرا‌رسیدن بهار است.این گل زیبا یکی از محبوب‌ترین گل‌های بهاری با زیبایی و رنگ‌های جذاب است. بوی بسیار زیبایی دارد. این گل می‌تواند یک عطر طبیعی برای اتاق شما باشد. به‌خاطر راحتی در نگهداری، ظاهر زیبا و بوی خوب، وجود آن در خانه‌ها اغلب ترجیح داده می‌شود. اگر به‌درستی نگهداری شود، می توانید گلی سالم با عمر طولانی داشته باشید. این گل به‌خاطر زیبایی ظاهری و رایحۀ خوشی که دارد، همیشه در فهرست خریداران گل دیده می‌شود.

آیا داستان سنبل را شنیده‌اید؟

فواید گل‌ها
گل سنبل از بین برنده میکروب‌ها

طبق گفته‌ها در اسطوره‌های یونانی، گل سنبل (hyacinthus)، نماد تولد دوباره Hyakintos پسر پادشاه یونان آمیکلیوس (Amyklos) است. Hyakin یک مرد جوان بسیار خوش‌تیپ است. این زیبایی از چشم آپولو (Apollo) خدای موسیقی، هنر، روشنایی (خورشید)، آتش و شعر دور نمانده و او را عاشق خود کرده بود. با‌این‌حال، Zephyr که به‌عنوان باد غرب شناخته می‌شد نیز Hyakintos را دوست داشت. این زیبایی باعث شده بود بین Apollo و Zephyr دعوا و ناراحتی روی دهد. Zephyr که طاقت نداشت ببیند Hyakintos بیشتر وقت خود را با Apollo می‌گذراند، از شدت حسادت و ناراحتی به حد جنون رسیده بود و وظایف خود را به‌درستی انجام نمی‌داد. یک روز که Hyakintos با Apollo مشغول بازی پرتاب دیسک بود، Zephyr با استفاده از نیروهای خود جهت حرکت دیسک را تغییر داد که این باعث برخورد دیسک به Hyakintos و مرگ وی شد. Apollo با دیدن این صحنه بسیار ناراحت و غمگین شده و شروع به خواندن شعر زیر شد؛

ای پسر زیبا، تو می‌میری، من جوانی تازه و زیبای تو را با دست خودم نابود کردم. از‌آنجا‌که من نمی‌توانم با تو بیایم، نمی‌توانم به زیر زمین دفن شوم، چون جای من در آسمان است، می‌خواهم تو را مانند خود جاودانه کنم. من می خواهم تو را ببینم وقتی خوشحال و توانا هستم، تو را با نورهایم ببینم و تو را بو کنم. برای همین تو را تبدیل به یک گل می‌کنم تا زندگی خواهی کرد. وقتی که من به زمین نزدیک می‌شوم و فصل بهار، زمستان سیاه رو را از بین می‌برد، تو سر از خاک برمی‌آوری و… .

پس از این کلمات یک قطره خون از قلب هیوکینتوس روی زمین افتاد. از جایی که خون هیوکینتوس روی آن افتاد، یک سنبل ظاهر می‌شود.

کشت، نگهداری و آبیاری گیاه سنبل

نور مستقیم خورشید
این گیاه نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد

محیط نگهداری

این گیاه نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد و بهتر است از نور غیرمستقیم بهره گرفته و در سایه باشد. در محیط‌های خیلی گرم یا خیلی سرد رشد آن‌ها کاهش می‌یابد. دمای بالا یا پایین، گل و برگ‌های سنبل را از بین می‌برد. محیطی که سنبل  در آن قرار دارد، نباید کمتر از ۱۴ تا ۱۵ درجه باشد. این گل خوش‌رنگ به‌راحتی توسط جریان‌های هوا تحت تاثیر قرار می‌گیرد. یک گیاه حساس به جریان باد و هوا است. به همین دلیل نباید گل سنبل را در یک محیط دارای جریان هوا نگه داشت.

نکات مهم در آبیاری

تأمین رطوبت گیاهان به روش درست، یکی از نکات مهم در رشد و نگهداری گیاهان به شمار می‌رود. در زمستان، در کنار آبیاری مناسب، دقت داشته باشید که از سرمای این فصل حفظ شود. در ماه‌های تابستان نیز گیاه باید حداقل دو بار در هفته آبیاری شود تا از تشنگی آسیب نبیند. آب باید به همۀ قسمت‌های گیاه برسد. خاک باید مرطوب باشد. پس از آبیاری، باید مراقب باشید آب در زیر گلدانی‌ها باقی نماند! پس حتماً آن را خالی کنید. ظرفی که برای آبیاری گیاه استفاده می‌شود باید ثابت باشد، تا اندازه و میزان آب در هر آبیاری کم و زیاد نشود. آبیاری گل سنبل باید در روزها و مقدار آب ثابت انجام شود تا زمانی که تغییرات مهم و بزرگی در سنبل مشاهده نکردید، ظرف و میزان آب مورد استفاده در آبیاری را تغییر ندهید. در فصل زمستان نباید از آب سرد شیر یا چشمه برای آبیاری گل سنبل استفاده کنید. آب ما باید در دمای اتاق باشد.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل آگلونما با برگ‌های زیبا و بلند

گلدان و خاک مناسب

کاشت گیاهان
بهترین روش برای نگهداری سنبل، کاشت آن در خاک است

تعویض زود‌به‌زود گلدان‌ها برای گیاه ضرر دارد. پس حتماً تعویض گلدان گیاه را در زمان مناسب انجام دهید. استفاده از گلدان‌های بزرگ از موانع مهم در رشد این گیاهان به شمار می‌روند. پس هنگام انتخاب گلدان برای گل دقت لازم را به خرج دهید. خاک استفاده‌شده برای گل سنبل باید دارای مقدار زیادی هوموس، شن و ساختاری مرطوب باشد.

روش‌های تکثیر گیاه

دو راه برای تولید گل سنبل وجود دارد. اولین روش، روش جدایی از ریشه است. قسمت‌های نازک و کوچکی را که از تنه گیاه بیرون زده‌اند و به سمت بالا در حال رشد هستند از گیاه جدا کرده و در گلدان دیگری بکارید. این ساده‌ترین روش با سریع‌ترین نتیجه است.

روش دیگر، انتشار بذر است.

اگر هدف تکثیر به وسیلۀ دانه‌های سنبل را دارید، نباید منتظر بمانید و گل‌ها را بعد از خشک‌شدن، بچینید. چون گیاه به جای تلاش برای زنده کردن قسمت‌های خشک‌شده، تمام قدرت خود را به منظور حفاظت از خود و فرزندانش در سال آینده ذخیره می‌کند. بدین‌ترتیب در سال آینده تعداد بذرهای بیشتری خواهید داشت. پس از رسیدن دانه‌ها، آن‌ها را بگیرید و تا انتهای مرداد ماه در جایی نگه دارید.حواستان باشد که بذرها دور از دسترس مورچه‌ها باشد.

زمان کاشت و گلدهی گل سنبل

گل سنبل
سنبل گلی خوشبو و چهار فصل

پیازهای سنبل در اوایل پاییز شروع به رشد می‌کنند. پس شما می‌توانید آن را در پاییز بکارید. اما این حرف به این معنا نیست که در دیگر فصل کاشته نمی‌شود! هر زمانی که پیاز سنبل به دستتان رسید، می‌توانید آن را بکارید. اگر از من بپرسید که بهترین روش برای نگهداری سنبل چیست می‌گویم کاشت آن در داخل خاک. بهترین عمق کاشت پیاز سنبل، عمق دوبرابر اندازه پیازچه است. پس با‌توجه‌به بزرگی پیاز، دو برابر آن، در خاک جا باز کرده و پیاز را داخل آن قرار دهید. هنگام کاشت پیاز در فصل بهار یا زمستان، بعد از کاشت حتماً گیاه را آبیاری کنید. پیازی را که در روزهای اول بهار در هوای سرد نگه داشته‌اید، به یک نقطۀ نسبتاً آفتابی ببرید.

بذر سنبل بسیار آسان جوانه می‌دهد. اما زمان طولانی برای رشد تا جوانه زدن نیاز دارد. به احتمال زیاد در صورت مراقبت کامل پس از ۳ سال و اگر نه، ۶ تا ۷ سال طول می‌کشد تا گل دهد. تا اواخر مرداد ماه صبر کنید. سپس بذر را زیر یک سانتیمتر خاک قرار داده و آب دهید. در یک مکان خنک و سایه نگه دارید. اگر خنکی هوا نباشد، بذرها جوانه‌زنی نخواهند کرد. اگر هوا خنک نباشد، تا رسیدن هوای خنک صبر کنید. هنگامی که دانه‌ها جوانه زدند، می‌توانید گلدان خود را به یک نقطه گرم و آفتابی انتقال دهید. همان‌طور که سنبل شما شروع به رشد می‌کند، چگونه نگه داشتن آن‌ها بسیار مهم است.

فواید گل سنبل

عطرهای طبیعی
گل سنبل یک عطر طبیعی برای اتاق شما

برگ‌های گل سنبل در ابتدای تابستان یا اوایل پاییز جمع‌آوری می‌شوند. این برگ‌ها بعد از خشک‌شدن برای موارد زیر موارد استفاده قرار می‌گیرند:

 • دانه‌های گیاه سنبل برای درمان بی‌اشتهایی، زردی و سوزاک استفاده می‌شود؛
 • دارای خواص دیورتیک (ادرار آور) است؛
 • برای پوست خوب است و در درمان آکنه استفاده می‌شود؛
 • ناتوانی جنسی را درمان می‌کند؛
 • هضم را آسان و اسپاسم را از بین می‌برد؛
 • تسکین‌دهندۀ درد شکم؛
 • مناسب برای روده‌ها و بیماری‌های روده؛
 • مفید برای سردرد؛
 • بدن و اعصاب را آرام می‌کند؛
 • کرم روده را کاهش می‌دهد؛
 • در طول دوره‌های درد مفید است؛
 • از‌بین‌برنده میکروب‌ها است؛
 • گل سنبل به‌عنوان یک نرم‌کننده نیز استفاده می‌شود. پیاز آن را له کرده و با شیر مخلوط می‌کنند. این پماد نرم‌کننده است و برای درمان جوش‌ها  استفاده می‌شود.

داشتن گل سنبل در خانه نگرش شما نسبت به گیاهان آپارتمانی را عوض خواهد کرد. در نوشته‌های بعدی به معرفی یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی خواهیم پرداخت. با روزچین همراه باشید.

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه