کوئنتین تارانتینو (۵)؛ جنگوی زنجیرگسسته

جنگوی زنجیرگسسته (۲۰۱۲)

مخاطبین محترم پرونده‌های سینمایی روزچین، با پنجمین قسمت از بررسی آثار کوئنتین تارانتینو در خدمت شما هستیم. در مقالۀ امروز به سراغ هفتمین اثر بلند این کارگردان می‌رویم با نام جنگوی زنجیر گسسته که به روایت نامتعارفی از یک سیاهپوست در نقش قهرمان یک فیلم وسترن می‌پردازد. نام (جنگو) برگرفته از قهرمان فیلم‌های وسترن اسپاگتی سرجیو کوربوچی با نقش آفرینی فرانکو نرو می‌باشد. در بررسی این ادای دین تارانتینو به جریان اسپاگتی وسترن ما را همراهی کنید.

پلان مشهور فیلم جنگوی زنجیر گسسته از تقابل جنگوی سابق و جنگوی کنونی در اثر کوئنتین تارانتینو
فرانکو نرو (جنگوی سرجیو کوربوچی) در تقابل با جیمی فاکس (جنگوی کوئنتین تارانتینو) در فیلم «جنگوی زنجیرگسسته»

در تاریخ سینما دو اثر در جریان فیلمسازی وسترن سینمای ایتالیا (وسترن اسپاگتی) از اقتباس فیلمنامۀ یوجیمبو نوشتۀ کوروساوا خلق شده‌اند. نخستین اثر فیلم به خاطر یک مشت دلار ساختۀ سرجیو لئونه و اثر دوم جنگو ساختۀ سرجیو کوربوچی است. هر دو کارگردان که از سردمداران جریان وسترن اسپاگتی هستند و از فیلمسازان محبوب کوئنتین تارانتینو، سبب شکل‌گیری جنگوی زنجیرگسسته توسط او می‌شوند.

از نخستین آثار تارانتینو، خصوصاً از بیل را بکش به بعد، این امر کاملاً مشهود بود که وی به‌دنبال فرصتی برای ساختن یک وسترن به سبک و سیاق خودش می‌گردد تا به‌وسیلۀ آن تمام صحنه‌های محبوبش از لئونۀ، کوربوچی و سایر فیلمسازان مطرح این سبک را بازسازی کند و موسیقی متن‌ مشهور این فیلم‌ها را در آن بکار گیرد. تنها چیزی که مانع شکل‌گیری این فیلم می‌شد، خلق قهرمانی ویژه و یگانه بود. بدین سبب همان‌گونه که جان وین خوش‌پوش و همیشه‌اصلاح‌کردۀ وسترن‌ آمریکایی جایش را به چهره‌های آشفته و آفتاب‌سوختۀ بازیگران ایتالیایی در وسترن ایتالیایی دهۀ شصت داد، به سال ۲۰۱۲ میلادی جنگوی آفتاب‌سوخته و آشفته جایش را با جنگوی سیاه‌پوست با بازی جیمی فاکس در فیلم کوئنتین تارانتینو عوض کرد.

از دست ندهید:  پرونده سینمای هالووین (فیلم‌های ترسناک)

درست همان‌گونه که در حرامزاده‌های لعنتی جنگ جهانی دوم و ستیز یهودیان و نازیسم تنها ابزاری برای یک پرداخت سینمایی است، در جنگوی زنجیرگسسته مفاهیم نژاد‌پرستی و برده‌داری در قرن نوزدهم یک نشانۀ فرمی برای پرداخت فیلمنامه و کارگردانی توسط تارانتینو محصوب می‌شود. هیچ نشانی از واقع‌گرایی در امر انتقام یک بردۀ زنجیرگسسته که به یک جایزه‌بگیر مبدل شده است، کاملاً به عمد، در فیلم نمایش داده نمی‌شود و صرفاً برای جلوۀ خاص فیلم این مباحث به اثر ورود داشته‌اند. فیلم روایت جنگوی سیه‌چرده را به تصویر می‌کشد که توسط دکتر شولز (کریستف والتس) از بردگی آزاد می‌شود تا در مسیری قرار گیرد که به آزادی معشوقه و همسرش از بند اسارت زمین‌دار خونخواری به نام موسیو کلوین کندی (لئوناردو دی‌کاپریو) ختم می‌شود.

نقش آفرینی متفاوت دی‌کاپریو در نقش موسیو کندی در «جنگوی زنجیرگسسته» ساختۀ کوئنتین تارانتینو
لئوناردو دی‌کاپریو در یکی از متفاوت‌ترین نقش آفرینی‌هایش، در نقش (موسیو کلوین کندی)

پس از به اکران درآمدن وسترنی که سال‌ها از تارانتینو انتظار می‌رفت، جنگوی زنجیرگسسته توانست موفقیت قصۀ عام‌پسند را در دریافت اسکار بهترین فیلمنامۀ اصلی تکرار کند و کریستف والتس نیز در دومین همکاری‌اش با تارانتینو همانند همکاری نخست (حرامزاده‌های لعنتی)، اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را به دست آورد. همچنین تحسین منتقدین و طرفداران پس از سال‌ها به‌گونه‌ای برانگیخته شد که همچنان پس از قصۀ عام‌پسند موفق‌ترین اثر کارنامه این فیلمساز نامیده می‌شود.

در اینجا پنجمین قسمت از مقالات پروندۀ سینمایی کوئنتین تارانتینو به پایان می‌رسد. در قسمت ششم و پایانی این مقالات پیوسته با ما همراه باشید تا به آخرین اثر این کارگردان، هشت نفرت‌انگیز بپردازیم.

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه