همه‌چیز درباره ماهی قرمز سفره هفت‌سین

ماهی قرمز
ماهی قرمز

با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی سال، بحث بر سر خریدن یا نخریدن ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین دوباره بر سر زبان‌ها می‌افتد. طرفداران تحریم خرید ماهی قرمز در این روزها پا به میدان می‌گذارند و با انتشار فراخوان مردم را به تحریم خرید ماهی قرمز تشویق می‌کنند. با‌این‌همه اگر به سفره‌های هفت سین مردم نگاه کنیم، به نظر می‌رسد که ماهی‌ قرمزها و مردم خیال دل کندن از هم را ندارند. اشتباه نکنید! پیشنهاد روزچین، پیرو سیاستی که از همان ابتدا اتخاذ کرده بودیم این است که ماهی قرمز تدارک نبینید یا اگر خیال دارید تهیه کنید، از ماهی‌های پلاستیکی کوچکی که به‌تازگی در بازار فروخته می‌شود تهیه کنید؛ ولی اگر تأکید بسیاری بر خرید ماهی قرمز دارید، خواندن این متن کمک می‌کند که این ماهی‌ها شرایط بهتری را در نزد ما انسان‌ها داشته باشند. با روزچین همراه باشید.

ماهی قرمز و سفره هفت سین

ماهی قرمز
ماهی قرمز؛ بله یا نه؟

همان‌طور که می‌دانید تک تک عناصر سفرۀ هفت‌سین ارتباط مستقیم و البته نمادینی با طبیعت دارند. آن هم به این دلیل که نوروز جشن بزرگ طبیعت و پاسداشت بهار است. اما چند سالی است که اعضای این سفرۀ کهن ایرانی با پرسش و چالش‌ مواجه شده‌اند. برخی بقای ماهی (و حتی سبزه) را که هر دو نشانه‌های روشنی از زندگی، رویش و طراوت هستند، به چالش کشیده‌اند.

دلیل این گروه کشتار سالانه تعداد زیادی ماهی و انتقال بیماری‌های پوستی است، گرچه این بیماری‌ها با توصیه‌های سازمان دامپزشکی قابل پیشگیری است.

خرید ماهی قرمز

ماهی قرمز
خرید ماهی قرمز

اگر نمی‌توانید و نمی‌خواهید به هر دلیلی به کمپین‌های مختلف «نه به خرید ماهی قرمز» آری بگویید، پس در انتخاب نوع ماهی دقت کنید تا هم عمر ماهی هفت سین‌تان بیشتر شود و هم دچار بیماری‌های مشترک نشوید.

براساس اطلاعیۀ سازمان دامپزشکی در سال گذشته، توصیه‌های بهداشتی دربارۀ خرید ماهی قرمز به شرح زیر است:

 • ماهی قرمز را از مراکز معتبر و بهداشتی تهیه کنید. حتی‌المقدور از دست‌فروش‌ها ماهی نخرید، چون ممکن است ماهی را در شرایط غیربهداشتی و نامناسب نگهداری کنند.
 • از خرید ماهی‌های فاقد رنگ شفاف، دارای لکه روی پوست، بیمار و بی‌حال که نمی‌توانند به‌درستی شنا کنند، خودداری کنید.

نگهداری از ماهی قرمز

ماهی قرمز
روش‌های نگهداری از ماهی قرمز
 • ظرف مناسب برای نگهداری ماهی یک ظرف با دهانه گشاد است تا بتواند به‌راحتی با محیط تبادل اکسیژن داشته باشد.
 • میزان آب مورد‌نیاز برای هر عدد ماهی حداقل دو لیتر است. بنابراین تنگ‌های ماهی رایج برای نگهداری این ماهی‌های زیبا مناسب نیستند.
 • بهترین دمای آب برای نگهداری از ماهی‌ها ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.
 • در‌صورتی‌که از آب شرب استفاده می‌کنید، باید قبل از استفاده چند ساعت در هوای آزاد بماند تا کلرزدایی شود. همچنین تغییر ناگهانی دمای آب باعث مرگ ماهی می‌شود.
 • غذای ماهی قرمز را از فروشگاه‌های عرضۀ ماهی زینتی تهیه کنید و یک‌روزدرمیان و فقط برای یکبار به ماهی غذا دهید.
 • برای تعویض آب تنگ هر بار ۵۰ درصد کل آب را تعویض کنید و از تعویض کل آب خودداری کنید.
 • ظرف ماهی را حداقل هر دو هفته یک بار تمیز کنید.

نکات بهداشتی

ماهی قرمز
نکات بهداشتی برای نگهداری ماهی قرمز
 • برای تعویض آب تنگ نیازی به دست‌زدن به ماهی نیست. اما در صورت لزوم توصیه می‌شود از دستکش استفاده کنید، مخصوصاً افرادی که سابقۀ بیماری یا حساسیت‌های پوستی دارند.
 • بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهی، دست‌ها را کاملاً با آب و صابون بشویید.
 • برای ضدعفونی ظروف نگهداری ماهی، می‌توان از نمک به میزان سه درصد و یا سایر ضدعفونی‌کننده‌ها مانند بتادین استفاده کرد.
 • بهتر است آب تعویضی ماهی را مستقیماً در چاه و معابر عمومی نریزید.

به خاطر داشته باشد در پایان نوروز ماهی‌ها را در رودخانه‌ها یا نهرها رها نکنید. در برخی از شهرها شهرداری مکانی را برای جمع‌آوری ماهی‌ها مشخص کرده است که می‌توانید از این مکان‌ها استفاده کنید.

چنانچه در نگهداری ماهی‌ها کوشا باشید و به‌خوبی شرایط زیستی‌شان را تدارک ببینید، می‌توانید سالیان سال همراهی این موجودات زیبا را فراهم کنید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه