عید دیدنی فرصتی برای دیدن صورت مثل ماه او

دید‌و‌بازدید یکی رسوم پسندیده‌ای است که از دیرباز میان ایرانیان وجود داشته است. عید نوروز یکی از ایامی است که مردم بیشتر از هر وقت دیگر به دید و بازدید می‌روند. ولی چرا باید در این روزگار که همه درگیرهای خاص خودمان را داریم به عید دیدنی رفت و چرا نمی‌شود فقط با یک تماس یا یک تصویر زیبای تلگرامی سر و ته قضیه را هم آورد؟ راستی در روزگاری که مردم حتی عطر و طعم غذایشان، اولین گریۀ نوزادشان و حتی خلوتشان را در اینستاگرام با هم به اشتراک می‌گذراند چرا باید عید دیدنی رفت؟ با روزچین همراه باشید تا کمی درباره عید دیدنی نوروز با هم گپ بزنیم.

 لطفاً برای من استیکر نفرست!

تنهایی وضعیت ملال‌آوری است که باعث افسردگی و کسالت می‌شود. ذات آدمی به گونه‌ای است که تمایل به دوست‌داشتن و دوست‌داشته‌شدن دارد. یکی از عمده دلایلی که منجر به افسردگی می‌شود این است که انسان احساس تنهایی عمیقی کند و فکر کند دیگر کسی او را دوست ندارد. امروزه با وجود گسترش ابزار ارتباط، آدمی درگیر نوعی تنهایی خاص است. بر عکس روزگاران پیشین که افراد برای با خبر شدن از حال عزیزانشان به دیدن آن‌ها می‌رفتند، امروزه معمولاً رفت‌و‌آمدها محدود شده به تماس‌های تلفنی و حتی کمتر، به پیام‌های تلگرامی و استیکرهای جور‌واجور.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

عید دیدنی
هیچ استیکری جای صوت و تصویر زنده شما را نمی‌گیرد!

زمانی وقتی آشنایی عزیز به غمی گرفتار می‌شد، اطرافیانش برای دلجویی کنار او می‌رفتند و دست‌های او را می‌فشردند و او را در آغوش می‌گرفتند، هنگامی که جشن پیوند یا تولدی بر پا بود، از دور و نزدیک گرد هم می‌آمدند و به شادی و پایکوبی می‌پرداختند… . اما امروزه خیلی از ما آلبوم پر و پیمانی از صورتک‌های شاد و غمگین در آرشیو گوشی همراهمان داریم… استیکرهایی که به جای ما لبخند می‌زنند به جای ما دست‌افشانی می‌کنند و حتی در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند… . استیکرهای ویژه عید دیدنی و یلدا و… .

آخرین باری که دلتان به شدت برای کسی تنگ شده بود را به یاد بیاورید… سراغ تلفن همراهتان رفتید…

آیا ترجیح نمی‌دادید او به جای یک ارسال یک قلب یا انیمیشن در آغوش کشیدن، کنارتان بود یا به دیدنتان می‌شتافت یا شما به ملاقات او می‌رفتید و با همه وجودتان به او سلام می‌کردید و می‌گفتید: «چقدر دلم تنگت بود…»

به عید دیدنی استیکری، نه بگویید!

حالا که نوروز فرا رسیده موقعیت مناسبی برای تجدید دیدارهاست… دیدار با بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها… کمی به ریشه و دلیل این رسم فکر کنید. وقتی ما به هم سر می‌زنیم و از حال هم جویا می‌شویم، حس تعلق و پیوند میانمان قوی می‌شود و این حس نوعی امید در خود دارد. امید به اینکه تنها نیستیم و تنها نمی‌مانیم و همیشه پایگاهی برای تجدید‌قوا میان اقوام و دوستانمان داریم.

از دست ندهید:  ملل مختلف چگونه به استقبال سال نو می‌روند (قسمت دوم)

وقتی گرد هم می‌آییم و شادی‌هایمان را با هم شریک می‌شیوم انرژی شادی جمعی ما را سرحال‌تر می‌کند.

کمی به تجربه‌های خوب دور‌همی‌هایتان فکر کنید. چقدر بعد از یک خاطره‌گویی جمعی یا یک تفریح گروهی ساده، شاداب‌تر بودید؟

حالا که عکس‌های خویش‌انداز یا همان سلفی مد شده و رقابت اینستاگرامی بالاست، بیایید قرار بگذارید صفحه‌های مجازی پر شود از عکس‌های دورهمی خانوادگی و دوستانه… در بازار داغ چالش‌ها، چالش سر‌زدن به هم را باب کنیم تا کنار هم، سختی و گرفتاری‌های روزگار از پای درمان نیاورد و افسرده نشویم… .

عید دیدنی

فهرستی از افرادی که از آن‌ها بی‌خبرید یا کمتر جویای احوالشان شده‌اید، تهیه کنید و برای دیدن آن‌ها در تعطیلات برنامه‌ریزی کنید. به کسانی که دوستشان دارید با صدا و تصویر خودتان بگویید که چقدر برای شما ارزشمند هستند نه با شکلک‌های قشنگ و رنگی… . بله! تمام این وسایل ارتباطی مفید و در جای خود مؤثرند اما قرار نیست به جای من و شما زندگی کنند، لبخند بزنند، عاشق شوند، همدردی کنند و به عید دیدنی بروند…

عید دیدنی

همۀ ما در صف رسیدن به مو سفید شدن هستیم… مبادا از ریش‌سفیدها و گیسو‌پنبه‌ای‌ها غافل شویم… مبادا بگذاریم حس کنند دیگر فایده‌ای ندارند و روزگارشان به سرآمده… از همنشینی و برکت وجودشان غافل نشویم… جامعه‌ای سالم است که همه اقشارش شاداب و سلامت باشند و دید‌و‌بازدید می‌تواند یکی از راه‌های ایجاد شادی و سلامت میان انسان‌ها باشد. وقتی از حال هم باخبریم و با هم همدلی و همراهی کنیم وحدت جمعی ما بیشتر می‌شود و فراموش نکنیم که دست خدا با جماعت است. هر گره‌ای با همکاری بهتر باز می‌شود یا حداقل تحمل شرایط آسان‌تر. البته به شرط اینکه سادگی را از این رسم کهن و زیبا نگیریم. به شرط اینکه برای استقبال مهمانان اضطراب کهنگی یا به‌روز‌نبودن اسباب خانه آرامش را از ما نگیرد. قرار نیست سفره‌ای مجلل و چشم‌پرکن برای کسی مهیا کنید. روی گشاده و یکدلی بهترین پذیرایی از هر کسی است.

فقط به این فکر کنیم یک «او» یا «آن‌هایی» وجود دارند که مشتاق دیدنمان هستند و دل ما هم کنار آن‌ها بهتر می‌تپد این عید دیدنی فرصتی است برری دیدن صورت مثل ما او… .

عید شما مبارک… هر روزتان نوروز….???

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه