پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گیاه آنتوریوم و خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا

گیاه آنتوریوم یک گیاه با برگ‌های قلبی‌شکل و گل‌های رنگارنگ یکی از بهترین گزینه‌ها نگهداری گیاهان آپارتمانی است. این یکی از گیاهان گلدار است که ما به‌راحتی می توانیم آن را پرورش دهیم. با گیاهان آپارتمانی روزچین همراه باشید.

بعد از معرفی گیاهان کالانکوآ، سینره، سنبل و آزالیا که هر کدام دارای زیبایی خارق‌العاده‌ای هستند، این بار به گیاه آنتوریوم خواهیم پرداخت که تصفیه‌کنندۀ هوا نیز به شمار می‌رود. این گیاه ظریف همیشه با تصویر باشکوهی از برگ‌ها و گل‌هایش مورد توجه قرار گرفته است. در کنار این زیبایی ظاهری، آنتوریوم یک خاصیت مهم دیگر نیز دارد و آن خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا است.

تصفیه‌کننده‌های سبز به پیشنهاد ناسا

زمان گلدهی گیاهان
زمان گلدهی گیاه آنتوریوم از بهار تا پایان تابستان است

این روزها بحث زیادی در مورد آلودگی هوا می‌شنویم، همه به‌دنبال راه‌حلی برای رفع این مشکل یا حداقل به دنبال راهی برای تصفیۀ هوایی هستند که در آن نفس می‌کشند. دانشمندان بر این باورند که حضور گیاهان در داخل خانه سطح استرس را در افراد خانه کاهش می‌‌دهد و به دفع آلودگی‌های هوا کمک می‌کند. در کنار دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توان از گیاهان خانگی نیز برای مقابله با آلودگی هوا استفاده کرد. به‌تازگی سازمان فضایی آمریکا ناسا تحقیقاتی را در مورد گیاهانی که باعث تصفیه هوای خانه، اداره و فضاهای بسته می‌شوند، انجام داده و تعدادی از این گیاهان را معرفی کرده‌است. گل آنتوریوم یکی از این گیاهان تصفیه‌کننده است. در ادامه با این گیاه و نحوه نگهداری آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

مختصری از آنتوریوم

آبیاری مناسب برای گیاهان
در زمستان، برای محافظت از سرما، آبیاری به مقدار کم صورت گیرد.

انواع آنتوریوم گران قیمت هستند. ولی هر یک از آنها از دیدگاهی خاص،  مورد توجه است. آنتوریوم‌های گلدار را بیشتر می‌پسندد که صفحه‌ها یا پالت‌های مومی بزرگ دارند و در وسط هر یک، زائده‌ای دُم مانند دیده می‌شود. گل‌های آنتوریوم چندین هفته دوام دارند. زمان گلدهی این گیاه از بهار تا پایان تابستان است. پرورش آنتوریوم‌ها آسان نیست. فقط یکی از گونه‌ها (آنتوریوم شرزیانوم) می‌تواند شرایط معمولی اتاق را تحمل کند. آنتوریوم بلوری یکی از چشمگیرترین گیاهان برگی است، اما مراقبت از آن دشوار است.

 

کشت، نگهداری و آبیاری گیاه آنتوریوم

میزان نور دریافتی

گیاهان و نور خورشید
تابش مستقیم نور خورشید به آنتوریوم صدمه می‌زند،

این گیاه نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد و می‌تواند از نور غیر‌مستقیم بهره بگیرد. نواحی‌ای از گل که نور خورشید را می‌بینند تمایل به نور دارند و به سمت نور خم می‌شوند. برای جلوگیری از این خم‌شدگی، ما باید قسمت‌هایی را که در سایه قرار می‌گیرند را در فواصل منظم به سمت نور تغییر دهیم. این گیاه آپارتمانی حتی سازگارتر از بسیاری از گیاهان گرمسیری است. با یک بار تابش مستقیم نور خورشید، برای تمام سال بدون وقفه گل می‌دهد.

محیط مناسب

محیط مناسب برای گیاه
آنتوریم دوست ندارد هیچ شئی با او در تماس باشد

قرار گرفتن گیاه آنتوریم در هوای بیش‌از‌حد سرد و گرم برای برگ و ریشه‌های آن مضر است.

گیاه Anthurium به‌راحتی توسط جریان‌های هوا تحت تأثیر قرار می‌گیرد و باید از این اثرات محافظت شود. نکتۀ مهم در مورد این گیاه که باید به آن اشاره کرد ارتباط با اشیاء موجود در محیط است. آنتوریم دوست ندارد هیچ شی‌ای با او در تماس باشد. مهم‌ترین قاعده در هنگام رشد گیاه آنتوریم این است که دمای اتاق نباید در ماه‌های زمستان کمتر از ۱۲ درجه سانتیگراد باشد.

خاک مناسب

گیاهان گران قیمت
انواع آنتوریوم گران قیمت هستند.

مانند هر گیاه دیگری، آنتوریوم نیز باید حداقل یک بار در سال توسط ویتامین‌ها و مواد معدنی تقویت شود. دقت داشته باشید تعویض گلدان گیاه هر دوسال یکبار و معمولاً در ابتدای ماه‌های گرم یعنی اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد انجام می‌شود. در روزهای خاص سال، برگ‌های زرد و خشک‌شده باید با کمک قیچی بریده شود. گیاه آنتوریم نیاز به خاکی دارد که با مواد مغذی آلی و طبیعی غنی شده است. به هنگام تعویض گلدان، بوته‌ها را از هم جدا می‌کنند و هر یک را در گلدان جداگانه‌ای می‌کارند.

نکاتی مهم  در مورد آبیاری گیاه آنتوریوم

گیاه آنتوریوم
مردم آنتوریوم‌های گلدار را بیشتر می‌پسندد

مهم‌ترین عناصر آبیاری گیاه آنتوریم:

  • در زمستان، برای محافظت از سرما، آبیاری به مقدار کم صورت گیرد.
  • در ماه‌های تابستان مقدار آب مورد نیاز برای گیاه باید افزایش یابد؛ چون نیازمندی گیاه به آب افزایش می‌یابد.
  • آب باید به تمامی قسمت‌های خاک برسد.
  • ظرفی که برای آبیاری استفاده می‌شود باید یکی باشد. در هر آبیاری از همان ظرف و به همان مقدار قبلی استفاده شود.
  • تا زمانی که تغییرات قابل‌ توجهی در آنتوریوم مشاهده نکردید، گلدان و اندازه آب مورد‌ استفاده در آبیاری نباید تغییر کند.
  • گیاه آنتوریوم معمولاً در ماه‌های تابستان شکوفه می‌دهد و گل‌های خود را نزدیک ماه‌های زمستان ریخته و به مرحلۀ استراحت وارد می‌شود.
  • ما نباید در زمستان از آب سرد شیر برای آبیاری گیاه استفاده کنیم. آب ما باید در دمای اتاق باشد.
از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل آگلونما با برگ‌های زیبا و بلند

تکثیر گیاه آنتوریوم

تعویض گلدان گیاه
به هنگام تعویض گلدان، بوته‌ها را از هم جدا می‌کنند و هر یک را در گلدان جداگانه‌ای می‌کارند.

رشد گیاه آنتوریم خیلی سریع نیست، پس خیلی انتظار قد‌کشیدنش را نداشته باشید.

برای تکثیر این گیاه می‌توانید آنتوریوم‌هایی را که از ریشه‌ها منشعب شده‌اند بلافاصله به‌وسیلۀ کاشت در گلدان دیگری تکثیر کنید. به این روش تکثیر، تکثیر با جداسازی از ریشه گفته می‌شود. قسمت جدا‌شده از ریشه در اسرع وقت رشد می‌کند و شکوفه می‌دهد. بهترین زمان برای تولید آنتوریوم جدید در اردیبهشت ماه است. دقت کنید که از همان روش آبیاری، پرورش و تعویض و نگهداری برای گیاه آنتوریوم جدید که تکثیر کرده‌اید، استفاده کنید.

شرایط عمومی مناسب برای تصفیه‌کننده هوا

گیاهان گلدار
گل‌های آنتوریوم چندین هفته دوام دارند

قرار دادن در مقابل پنجره رو به شرق، بهره‌گیری از روشنایی صبح، محیط مرطوب و جریان کم هوای محیط، مورد علاقه آنتوریوم است. شما باید گیاه را از دمای هوای پایین‌تر از ۱۵ درجه و بالاتر از ۲۵ درجه سانتیگراد محافظت کنید.

در فصول سردتر، زمانی که درجه حرارت کاهش می‌یابد، رشد این گیاهان تضعیف می‌شود. آنتوریم در خانه‌هایی که در زمستان به‌خوبی گرم نمی‌شوند، اگر نور کمی دریافت کند و دما و درجه حرارت کمتر از ۱۰ درجه نشود، باز هم به‌آرامی رشد خواهد داشت.

دمای زیر صفر درجه باعث مرگ گیاه و گرمای بالای ۳۲ درجه باعث ریزش گل و برگ گیاه خواهد شد. به همین دلیل با افزایش دما، رطوبت گیاه را نیز باید افزایش دهید.

برای تأمین رطوبت گیاه (۲۵ درجه بالاتر و هر بعد از ظهر) بهتر است در روز چند بار به برگ‌های آنتوریوم آب اسپری کنید. اگر می‌خواهید آنتوریوم حرفه‌ای‌تر و سریع‌تر رشد کند، رطوبت هوا را در تمام روز حداقل ۸۵درصد نگه دارید و با یک وسیله جریان هوا را در اتاق ایجاد کنید.

اهمیت نور دریافتی برای آنتوریوم

گیاهان برگی
آنتوریوم بلوری یکی از چشمگیرترین گیاهان برگی

آنتوریوم نمی‌تواند بدون دیدن خورشید شکوفه ‌دهد. باید روزانه به مدت چهار ساعت نور غیرمستقیم خورشید را دریافت کند. از‌آنجایی‌که تابش مستقیم نور خورشید به آن‌ها صدمه می‌زند، خورشید باید از پنجره عبور کرده و به گیاه برسد.

خورشید فیلتر‌شده به گل‌ها آسیب نمی‌رساند. یک گل می تواند چند هفته (تا دوماه) مقاومت کرده و پژمرده نشود. اگر گیاه شما به‌اندازۀ کافی آفتاب ببیند و خاک مناسب برای تغذیه داشته باشد، رشد سریع با گل‌های بزرگ‌تر خواهد داشت و هرگز بدون گل نخواهد ماند.

ایدۀ خوبی‌ست که هر چند سال یکبار آنتوریم را استراحت دهیم. برای این کار شما می‌توانید از اواسط آبان ماه تا اواسط بهمن ماه در اتاق بدون تابش مستقیم نور خورشید، با دمای  ۸ تا ۱۰ درجه و روشن قرار دهید. در این دوره، آبیاری باید زمانی انجام شود که خاک در سه قسمت از پنج قسمت خشک شود.

در این مقاله سعی داشتیم تا به یکی دیگر از اهمیت نگهداری گیاهان آپارتمانی بپردازیم. همان‌گونه که در بالا اشاره کردیم حضور گیاهان در منزل علاوه بر زیبایی و آرمشی که به ارمغان می‌آورد، باعث تصفیه هوای خانه شده و ما را در تنفس پاک کمک خواهد کرد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه