حقایق زیست‌محیطی؛ چرا در صحرای بزرگ آفریقا باران می‌بارد

چرا در صحرای بزرگ آفریقا باران می‌بارد و چنین اتفاق نادری رخ داده است؟ از قرار معلوم حتی صحرای بزرگ آفریقا هم از خشم زمستان در امان نمانده بود و به همین دلیل در ادامه سری مطالب حقایق‌ زیست‌محیطی قصد داریم بررسی کنیم چرا در صحرای بزرگ آفریقا باران می‌بارد. جالب است بدانید گزارش شده چیزی معادل ۱۵ سانتیمتر برف در شهر عین‌ الصفرا (Ain Sefra) واقع در الجزیره باریده و این مقدار برف شن‌های قرمز‌رنگ این ناحیه را کاملاً‌ سفید پوش کرده است.

چرا در صحرای بزرگ آفریقا باران می‌بارد

بر‌اساس گزارش‌هایی که فوربس (Forbes)، در این زمینه منتشر کرده است، سیستم‌های پرفشار اروپایی هوای سرد را دورتر از مقداری که همیشه انجام می‌شود به سمت جنوب هدایت کرده‌اند؛ در‌نتیجه هوای بسیار سرد بالای این شهر را که در بین کوه‌های اطلس قرار گرفته پوشانده است. این بارش دقیقاً در تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال گذشته انجام شده و گفته می شود میزان بارش برف به‌اندازه‌ای بود که تردد خودروها را مختل کرد.

در این بین کودکان این شهر باریدن برف را در منطقه‌ای کویری به فال نیک گرفتند و حسابی برف‌بازی کردند، به احتمال زیاد این کودکان تا مدت‌ها بعد شاهد بارش برف در شهر خود نخواهند بود.

در ۳۷ سال گذشته برای چهارمین بار است که ساکنین شهر عین الصفرا بارش برف را تجربه می‌کنند و اولین بار در سال ۱۹۷۹ بود که این شهر کویری بارش برف را شاهد بود.

پس از این تاریخ در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز عین الصفرا بارش برف را تجربه کرد. همان‌گونه که انتظار می‌رفت برفی که باریده بود دوام زیادی نداشت و تا اواخر بعد از ظهر به دلیل گرمای ۵ درجه‌ای این شهر آب شد.

از دست ندهید:  نودوپنج درصد مردم جهان هوای ناپاک استنشاق می‌کنند

به این ترتیب همان‌گونه اشاره شد سیستم‌های پرفشار اروپایی را می‌‌توان دلیل اصلی بارش برف در صحرای بزرگ آفریقا دانست.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه بارش برف در نقاط بسیار گرم دارید در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را از این تجربه‌ها مطلع نمایید.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه