بیماری قلبی چیست؟

بیماری قلبی

قلب یکی از حیاتی‌ترین ارگان‌های بدن است که کوچک‌ترین اختلال در عملکرد آن، می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری داشته باشد. به همین دلیل برای هر فردی لازم است تا در مورد نحوۀ عملکرد قلب و بیماری‌های مرتبط با آن اطلاعات پایه‌ای داشته باشد تا بتواند از این طریق گامی در جهت سلامت قلب و جلوگیری از بیماری‌های قلبی بردارد. از‌این‌رو، گروه روزچین قصد دارد پرونده‌ای تحت عنوان «سلامت قلب» را پیش ببرد. در این پرونده شما با بیماری‌های قلبی آشنا می‌شوید و راه‌های پیشگیری از ابتلا به هر نوع بیماری قلبی را می‌آموزید. برای رسیدن به این هدف، در این بخش قصد داریم به‌عنوان پیش‌زمینه اندکی در مورد بیماری قلبی توضیح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

علل کلی بروز بیماری قلبی

بیماری قلبی

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

بیماری‌های قلبی یکی از علل اصلی مرگ‌و‌میر در قرن حاضر است و اگر فردی سابقۀ خانوادگی و ژنتیکی هم داشته باشد، ابتلا به بیماری قلبی برایش تقریباًً اجتناب‌ناپذیر است. اما مصرف غذاهای سالم، ورزش و فعالیت بدنی روزانه، داروهای کاهش‌دهنده سطح کلسترول خون و در مراحل پیشرفته‌تر اعمال جراحی می‌توانند ریسک مرگ‌و‌میر از طریق بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.

بیماری‌های قلبی عروقی (CAD)، شایع‌ترین نوع بیماری‌های قلبی به‌ویژه در زنان هستند. علت این امر هم atherosclerosis یا تصلب شراین یا همان بسته‌شدن رگ‌های خونی است. تصلب شراین زمانی رخ می‌دهد که پلاکی از کلسترول و سایر مواد ایجاد شده و مسیر عبور خون را تنگ کند. به همین دلیل با گذشت زمان اکسیژن کمتر و کمتری به قلب می‌رسد و همین امر سبب بروز حملۀ قلبی می‌شود. یکی از علائم بیماری‌های قلبی و عروقی، ضربان قلب نامنظم است.

از دست ندهید:  مهم‌ترین فواید زعفران برای زنان و مردان

اگرچه زمینه‌های ژنتیکی عاملی مهم و انکار‌ناپذیر برای بروز بیماری‌های قلبی است، اما تعداد زیادی از افراد به علت داشتن سبک زندگی اشتباه دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند. این نوع بیماری‌ها معمولاً بعد از سن ۵۵ سالگی بیشتر خودشان را نشان می‌دهند. خطر ابتلا به بیماری قلبی در خانم‌ها بعد از سن ۵۰ سالگی به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. علل بروز بیماری‌های قلبی به طور مشترک برای زنان و مردان عبارت‌اند از اضافه‌وزن و چاقی، سیگار کشیدن، عدم تحرک و ورزش، رژیم غذایی ناسالم و داشتن فشار خون بالا!

راه‌های کلی درمان بیماری‌های قلبی

بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی مزمن هستند، به این معنا که هیچ‌گاه از بین نمی‌روند، اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند این بیماری‌ها را کنترل کنند. این داروها، از طریق کنترل فشار و سطح کلسترول خون کارشان را انجام می‌دهند. فشار خون و سطح کلسترول نرمال، باعث انسداد شراین شده و اکسیژن و مواد مغذی را به قلب می‌رساند.

جراحی گزینۀ دیگر مقابله با بیماری‌های قلبی است. به‌طور‌کلی دو نوع جراحی برای باز کردن عروق وجود دارد. نوع اول بالن زدن و قرار دادن استنت برای باز کردن شراین و نوع دوم جراحی بای‌پس (عمل قلب باز)!

در شماره‌های بعدی این پرونده همراه ما باشید تا به طور کامل با روش‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی آشنا شوید.

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه