محققان اثرات روانی تغییر اقلیم را بررسی می‌کنند

محققان دریافته‌اند کسانی که دغدغۀ زیادی برای گیاهان و حیوانات دارند، بیش از بقیه احتمال دارد که در رابطه با تغییر اقلیم دچار استرس شوند و حتی نشانه‌هایی از افسردگی نشان دهند.

محققان اثرات روانی تغییر اقلیم را بررسی می‌کنند

آتش‌های وحشی، طوفان‌های شدید و رویدادهای آب‌وهوایی وخیم شاید تهدیدی دوردست به‌نظر بیایند، اما برای کسانی که زندگی‌شان مستقیماً از این رویدادها متأثر شده، این تهدید خیلی ملموس‌تر است.

با افزایش پیوستۀ چنین اتفاقاتی، محققان در دانشگاه آریزونا تصمیم گرفتند نحوۀ اثرگذاری ادراک مردم را از تهدید تغییر اقلیم جهانی بر سلامت روانی‌شان بیشتر بررسی کنند. آن‌ها دریافتند که گرچه بعضی آدم‌ها به‌خاطر تغییر اقلیم زمین فقط قدری اضطراب دارند، اما بعضی‌های دیگر استرس زیادی را تحمل می‌کنند و گاهی به دلیل تصوراتشان از تهدید تغییر اقلیم، دچار افسردگی می‌شوند.

سابرینا هلم، یکی از محققان دانشگاه آریزونا و دانشیار علوم خانواده و مصرف‌کننده در گروه علوم خانواده و مصرف‌کننده‌ نورتون آریزونا در دانشکده‌ کشاورزی و علوم زندگی است. او می‌گوید که تحقیقات بسیاری اثرات زیست‌محیطی تغییر اقلیم را بررسی کرده‌اند، اما مطالعات به‌مراتب کمتری به اثر روانی آن بر انسان‌ها پرداخته است.

هلم و همکارانش متوجه شدند که واکنش روانی به تغییر اقلیم، ظاهراً بر‌اساس نوع دغدغه‌ای که فرد در قبال محیط‌زیست دارد، فرق می‌کند و کسانی که خیلی نگران حیوانات و گیاهان این سیاره هستند، بیشترین استرس را متحمل می‌شوند.

این محققان در تحقیق جدیدی که در نشریه‌ تغییرات زیست‌محیطی جهانی منتشر شد، سه نوع دغدغه‌ زیست‌محیطی را از هم تفکیک می‌کنند: «وقتی فرد نگران این باشد که آنچه در محیط‌زیست اتفاق می‌افتد چه تأثیری بر خود او دارد، دغدغۀ خودپرستانه دارد؛ مثلاً ممکن است نگران این باشد که آلودگی هوا چه اثری بر ریه‌ها و تنفسش دارد. دغدغۀ بشردوستانه، به نگرانی برای کل بشریت از جمله نسل‌های آینده اشاره دارد. دغدغۀ زیست‌کره‌ای به نگرانی برای طبیعت، گیاهان و حیوانات اشاره دارد.

در نظرسنجی آنلاین از ۳۴۲ پدر و مادری که کودکان کم‌سن‌وسال داشتند، آن‌هایی که بیشترین دغدغه‌ زیست‌کره‌ای را گزارش می‌کردند، همان‌هایی بودند که بیشترین استرس را هم به خاطر تغییر اقلیم جهانی داشتند. در‌حالی‌که کسانی که دغدغه‌شان بیشتر از جنس خودخواهانه یا بشردوستانه بود، استرس چندانی درباره‌ این پدیده نشان ندادند.

از دست ندهید:  حقایق زیست‌محیطی؛ با آلودگی‌های موجود در هوا آشنا شوید

هلم می‌گوید: «کسانی که نگران حیوانات و طبیعت هستند، معمولاً نگرش جهان‌شمول‌تری دارند و به مسائل در تصویر بزرگ‌تر فکر می‌کنند. برای آن‌ها، پدیدۀ جهانی تغییر اقلیم به‌وضوح بر موارد زیست‌محیطی این تصویر بزرگ‌تر اثر می‌گذارد. بنابراین، آن‌ها بیشترین نگرانی را نشان می‌دهند؛ زیرا همین الان هم این اثرات را همه‌جا می‌بینند. ما همین حالا هم درباره‌ انقراض گونه‌ها حرف می‌زنیم و می‌دانیم که دارد چنین اتفاقی می‌افتد. برای کسانی که عمدتاً دغدغهۀ بشردوستانه دارند یا خودخواهانه نگران سلامت خودشان یا شاید آینده‌ مالی‌شان هستند، تغییر اقلیم هنوز ملموس نیست.»

کسانی که دغدغۀ زیست‌کره‌ای زیادی دارند، بیش از بقیه رفتارهای روزانه‌ طرفداران محیط‌زیست، مثل بازیافت یا اقداماتی در راستای صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در پیش می‌گیرند و بیش از بقیه، سازوکارهایی برای مقابله با استرس زیست‌محیطی، از انکار نقش فرد در تغییر اقلیم گرفته تا جست‌وجوی اطلاعات بیشتر درباره‌ این موضوع و راه‌های تخفیف آن به کار می‌گیرند.

کسانی که تا حد زیادی دغدغۀ بشردوستانه‌ یا دغدغۀ بهروزی دیگران را دارند نیز، اگرچه عموماً خیلی نگران تغییر اقلیم نیستند، ولی بیش از کسانی که دغدغه‌های زیست‌محیطی‌شان بیشتر از جنبه‌ خودپرستانه بود راهبردهای سازگاری زیست‌محیطی را به‌ کار می‌گیرند و رفتارهای طرفدار محیط‌زیست را نشان می‌دهند.

هلم می‌گوید: «تغییر اقلیم، پدیده‌ استرس‌زای مزمنی در سطح جهانی است، اما پیامدهای آن به‌مرور ظاهر می‌شود. حالا دیگر می‌دانیم که قطعاً اتفاق می‌افتند، اما به‌نظر می‌رسد که اثر آن بر افراد خیلی آرام در حال افزایش است و باید جدی گرفته شود.»

هلم می‌گوید که این تحقیق، معنا و نتایج مهمی برای سلامت عمومی دارد.

«اگر به نتایج خاصی از تغییر اقلیم، مثل طوفان‌هایی که سال پیش داشتیم نگاه کنید، می‌بینید که اثرات واضحی بر سلامت فیزیکی و روانی جامعه گذاشته است، اما باید با دقت به سلامت روحی مردم در زندگی روزمره هم توجه کنیم، چراکه رشد خزنده و نامحسوس این مسئله را می‌توانیم ببینیم. درک این مسئله که آدم‌ها انگیزه‌های متفاوتی در اهمیت‌دادن به این موضوع دارند، برای یافتن راه‌حل آن، چه به شکل دخالت و چه به شکل پیشگیری، بسیار مهم است.»

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه