لاتاری در باکس آفیس هفتگی سینمای ایران

لاتاری
زیبا کرمعلی و ساعد سهیلی در فیلم لاتاری

سینما‌دوستان روزچینی سلام. با هم نگاهی به باکس آفیس هفتگی سینمای ایران می‌اندازیم تا ببینیم در بازار رقابت اکران‌های سال جدید کدام فیلم در جذب مخاطب گوی سبقت را از بقیه ربوده است. لاتاری یکی از فیلم‌های جنجالی است که در جدول فروش هفتۀ پیش، در صدر قرار گرفته است در ادامه این فیلم را برای شما معرفی می‌کنیم.

باکس آفیس هفتگی سینمای ایران

رتبه نام فیلم هفته اکران تعداد سالن فروش هفتگی (تومان) مجموع فروش
۱ لاتاری ۴ ۱۸۰ ۱,۸۸۷,۳۴۸,۰۰۰ ۸,۰۵۹,۸۱۰,۰۰۰
۲ به وقت شام ۴ ۱۸۵ ۱,۸۷۲,۴۸۶,۰۰۰ ۸,۰۳۹,۵۱۹,۰۰۰
۳ مصادره ۴ ۱۷۷ ۱,۸۳۷,۲۲۱,۰۰۰ ۱۰,۴۰۷,۵۹۸,۰۰۰
۴ لونه زنبور ۴ ۱۵۷ ۱,۰۵۰,۷۰۳,۰۰۰ ۵,۶۸۱,۴۹۸,۰۰۰
۵ فیلشاه (انیمیشن) ۴ ۱۰۲ ۵۱۴,۶۵۱,۰۰۰ ۲,۱۳۴,۴۲۱,۰۰۰
۶ خرگیوش ۴ ۷۳ ۲۸۸,۷۶۴,۰۰۰ ۱,۴۶۲,۸۶۵,۰۰۰
۷ بدون تاریخ بدون امضا ۸ ۱۹ ۹۷,۹۰۷,۰۰۰ ۴,۶۳۵,۹۱۸,۰۰۰
۸ فِراری ۴ ۳۰ ۷۶,۶۲۱,۰۰۰ ۳۳۹,۰۲۶,۰۰۰
۹ آینه بغل ۱۸ ۱۰ ۴۸,۰۲۰,۰۰۰ ۲۰,۴۶۰,۵۴۰,۰۰۰
۱۰ اسرافیل ۸ ۱ ۴,۰۵۹,۰۰۰ ۶۰۲,۱۰۰,۰۰۰

 

لاتاری برندۀ باکس آفیس هفته گذشته

رقابت فیلم‌های اکران نوروزی همچنان ادامه دارد. مصادره که در باکس آفیس قبلی صدرنشین بود هفتۀ پیش در رقابت با لاتاری یک پله عقب نشست و دومین فیلم پرفروش هفته شد تا فیلم جنجالی مهدویان در صدر بنشیند.

به وقت شام هم با وجود تبلیغات گسترده‌اش مانند باکس آفیس پیشین، در سومین پله پر‌فروش‌های هفته قرار گرفت. رتبه‌های چهار و پنج باکس آفیس هم به ترتیب در اختیار لونه زنبور و انیمیشن فیلشاه قرار گرفت.

از متانت ایستاده در غبار تا خشونت لاتاری

مهدویان که مستندسازی را نیز در کارنامۀ هنری خود دارد از اولین فیلمش ایستاده در غبار کارگردانی و شکل روایتش را بر‌اساس سینمای مستند داستانی استوار کرد. ایستاده در غبار که فیلمی مستند داستانی دربارۀ شهید احمد متوسلیان است، توانست توجه مخاطبان و منتقدان را جلب کند و سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴ را برای کارگردانش به ارمغان بیاورد. دومین ساختۀ او، ماجرای نیمروز هم با و جود نادیده گرفته‌شدن از سوی داوران، در جشنواره فجر ۹۵ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

لاتاری سومین فیلم سینمایی محمدحسین مهدویان است که برای اولین‌بار در بخش سودای سیمرغ سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. فیلمی که بر‌خلاف انتظارات، مورد توجه داوران قرار نگرفت. حتی یکی از داوران در مصاحبه خود واضح گفت موضوع فیلم را دوست نداشته است. این دوست‌نداشتن‌ها تا حدی پیش رفت که حتی بازی‌های خوب فیلم هم نادیده گرفته شد. همین نکته باعث شکل‌گرفتن حواشی مختلفی دربارۀ این فیلم شد. برخی از منتقدان موضوع فیلم را سیاه، خشن و عرب‌ستیزانه و شعارزده دانستند و با توجه با انتظاراتی که از مهدویان در آغاز راه فلیمسازی‌اش داشتند آن را ناامیدانه توصیف کردند.

از دست ندهید:  باکس آفیس و تازه‌های اکران سینمای ایران
لاتاری
هادی حجازی‌فر و حمید فرخ‌نژاد در نمایی از فیلم لاتاری

ربوده‌شده محبوب، لاتاری منفور!!!

جدای از اینکه مهدویان چقدر در پرداخت این سوژه و نمایش میهن‌پرستی، به دور از شعارزدگی و اغراق عمل کرده، سؤالی که ذهن را به خود مشغول می‌کند این است که چرا وقتی در یک فیلم هالیوودی به نام ربوده‌شده (۲۰۰۸)  (Taken 1) هنرپیشه محبوب برای نجات دخترش از دست یک میلونر عرب وارد ماجرا می‌شود و با کشتن عوامل دزدیدن دخترش عدالت را اجرا می‌کند هیچ وصله نژادپرستی به فیلم زده نمی‌شود و آن‌قدر نسبت به فیلم جبهه‌گیری نمی‌شود؟!

کجای کار مشکل دارد؟ بله هیچ‌کس حق ندارد  هیچ نژاد و قومی را به‌صورت مطلق محکوم به صفتی ناپسند کند. بله در خود همین وطن هم نوامیس به شکل‌های مختلف روحی و جسمی آزار می‌بینند… ولی آیا قاچاق دختران ایرانی را باید نادیده گرفت؟ آیا سینمای ما حق ندارد سراغ سوژه‌های جنجالی برود؟! چه کسی خط قرمزها را مشخص می‌کند؟! به‌راستی فارغ از سیاسی‌بازی و جو‌زدگی ….. خط قرمزها چیستند و کجایند؟

شگرد لاتاری؛ وطن و ناموس

با وجود همه این حرف و حدیث‌ها لاتاری در جشنواره و اکران با استقبال مخاطبان روبرو شد. موضوع جنجالی قاچاق دخترانی ایرانی، غیرت بسیاری از تماشاگران و کنجکاوی عده دیگری را برانگیخت تا به تماشای جدیدترین ساختۀ مهدویان بنشینند.

لاتاری
ساعد سهیلی و هادی حجازی‌فر در فیلم لاتاری

داستان لاتاری

نوشین و امیرعلی دو دلداده جوان هستند که می‌خواهند با وجود مخالفت خانوداه‌هایشان با هم ازدواج کنند و رؤیایشان برنده‌شدن در لاتاری و مهاجرت به آمریکاست. خانوداۀ نوشین دچار مشکلات مالی شده‌اند و برادرش به دلیل بدهکاری به زندان افتاده است. نوشین در یک شرکت حسابداری مشغول به کار می‌شود که در واقع کارش مدلینگ است. او برای نجات خانواده‌اش از بحران مالی می‌پذیرد برای سفر کاری (مدلینگ) به دبی برود، اما در دبی خودکشی می‌کند… .

امیرعلی به همراه مربی فوتبالش حاج موسی – که رزمندۀ سال‌های جنگ است – راهی دبی می‌شوند تا پرده از راز خودکشی نوشین بردارند… . پای یک خلیفه‌زاده عرب در میان است و دست درازی به ناموس…. مربی و امیرعلی می‌خواهند خودشان عدالت را اجرا کنند اما… .

بازیگران:

ساعد سهیلی، زیبا کرمعلی، هادی حجازی فر، جواد عزتی و حمید فرخ نژاد

لاتاری را ببینید و دیدگاهتان درباره آن را با سایر اهالی گیشه هفت در میان بگذارید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه