اپلیکیشن‌هایی مناسب طبیعت‌دوستان

در دنیای فعلی اپلیکیشن‌هایی مناسب طبیعت‌دوستان کم نیستند. در این متن به نه اپلیکیشنی می‌پردازیم که شما را به متخصص طبیعت بدل خواهد کرد. با روزچین همراه باشید.

اپلیکیشن‌هایی مناسب طبیعت‌دوستان

مسیر بدل‌شدن به طبیعت‌شناسی زبردست روشن است.

وقتی در طبیعت هستید، اپلیکیشن‌های مختلف تلفن‌های هوشمند می‌تواند شما را در شناسایی حیات‌وحش و گیاهان کمک کند. (عکس: مارسین بالکرزاک/ شاتراستاک)

آیا می‌خواهید بدانید که پرنده‌ای که هر روز روی حصار‌های حیاط پشتی‌تان می‌بینید از چه گونه‌ای است؟ دوست دارید بفهمید چه نوع پروانه‌هایی مهمان باغچه‌تان می‌شوند؟ آیا مایلید دربارۀ پستاندارانی که به پارک نزدیک خانه‌تان می‌آیند اطلاعات بیشتری به دست آورید؟ خوشبختانه، امروزه اپلیکیشن‌های فراوانی در تلفن‌های هوشمند وجود دارد که به ما در شناسایی سریع و آسان گونه‌های گیاهی و جانوری و ثبت مشاهدات و یادگیری بیشتر دربارۀ این موجودات کمک می‌کند. برخی از این اپلیکیشین‌ها، نه همۀ آن‌ها، شما را به شهروندی دانشمند بدل خواهند کرد!

در اینجا اپلیکیشن‌های محبوب‌مان را که قادرند آرزوی را شما برای تبدیل‌شدن به یک متخصص حیات‌وحش عملی کنند، معرفی می‌کنیم.

اپلیکیشنی برای جانوران و رد پای آن‌ها

نمی‌دانید که این‌ها ردپای یک گربۀ دم کوتاه است یا یک کایوت؟ (عکس: راسل شیولی/ شاتراستاک)

سایت iNaturalist.org: هزاران گونه در این اپلیکیشن ثبت شده‌اند؛ بنابراین، می‌توانید در آن جست‌وجو کنید و دربارۀ گونه‌هایی که مشاهده کرده‌اید اطلاعات به دست آورید. تنها کافی‌ست که از آن جانور عکسی بگیرید و در سایت به اشتراک بگذارید و با دیگران دربارۀ آن بحث کنید.

اپلیکیشن Mynature animal track: گاهی تنها چیزی که می‌بینید ردپای جانور است، ولی جای نگرانی نیست، چون به‌راحتی می‌توانید بفهمید این رد پای چه جانوری است. این اپلیکیشن قوی به شما کمک می‌کند تا با استفاده از هفت گروه ردپا و پنج گروه مربوط به مدفوع حیوانات، حیوان صاحب ردپای مورد نظر را شناسایی کنید. برای شناسایی حیوان می‌توانید از تصاویر و حتی طرز راه‌رفتن آن‌ها استفاده کنید. این اپلیکیشن مجهز به خط‌کشی داخلی برای اندازه‌گیری ردپاها است و اطلاعاتی برای ردیابی حیوان در اختیارتان قرار می‌دهد.

برای مطالعۀ پرندگان در حیاط پشتی یا در مسیرهای جنگلی

شناسایی پرندگان حتی با استفاده از دوربین‌های چشمی هم دشوار است. (عکس: استفانی بیدوز/شاتراستاک)

iBird: اپلیکیشن‌های iBird شاید یکی از بهترین اپلیکیشن‌های شناسایی پرندگان است. اپلیکیشن‌های ویژۀ کشورتان یا اپلیکیشن‌های مخصوص انواع خاصی از پرندگان را دانلود کنید. به‌عنوان‌مثال، ‌اگر پرنده‌نگری را تازه شروع کرده‌اید، می‌توانید برای تمام گونه‌هایی که عموماً در خوراندگرهای (وسیله‌ای که به شکل آویز است و در آن غذای پرنده می‌ریزند و مردم عموماً در ایالات متحده در حیاط‌های خود قرار می‌دهند تا پرندگان وحشی از آن تغذیه کنند) حیاط‌های پشتی در آمریکای شمالی یافت می‌شود، راهنمای Yard+ را دانلود کنید. اما اگر به‌شکل جدی‌تر مایل به شناسایی گونۀ پرندگانی که دیده‌اید هستید، اپلیکیشن iBird Pro در پایگاه اطلاعاتی خود مشخصات نزدیک به ١٠٠٠ گونۀ پرنده را، با قابلیت جست‌وجوی آسان برای یافتن گونۀ مورد‌نظر، در اختیارتان می‌گذارد. برای پرنده‌شناسان حرفه‌ای‌تر که مایل به ثبت مشاهدات‌شان هستند، مجلۀ iBird گزینه‌ی خوبی است.

از دست ندهید:  گرمایش جهانی و گیاهان

اپلیکیشن پترسون بردز – راهنمای میدانی برای پرندگان آمریکای شمالی (Peterson Birds — A Field Guide to Birds of North America): این اپلیکیشن، بدون نیاز به جست‌وجو‌های زیاد، به شما امکان می‌دهد گونه‌های مشابه را در کنار هم با هم مقایسه و گونۀ درست را شناسایی کنید. حتی می‌توانید عکس‌های خودتان را به بخش گونۀ پرندۀ مورد نظر اضافه کنید و اپلیکیشن را به شیوه‌های دیگری به‌صورت دلخواه خودتان بسازید.

اپلیکیشن Merlin Bird ID App: اگر کارکردن با دو اپلیکیشن قبلی برایتان آسان نیست، این یکی جست‌وجو را به آسان‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر می‌کند. کافی‌ست فقط به پنج سؤال کوتاه پاسخ دهید، سپس اپلیکیشن فهرستی از گونه‌های احتمالی را – با دقت زیاد – به شما ارائه می‌دهد. این اپلیکیشن از بیش از ٧٠ میلیون مشاهدۀ ثبت‌شده در پروژۀ علمی شهروند iBird استفاده می‌کند تا برآوردهای خود را بررسی کند. همچنین، این اپلیکیشن حاوی صدای ضبط‌شدۀ پرندگان و اطلاعات دیگر است که به شناسایی گونه‌ها کمک می‌کند.

برای پروانه‌ها و حشرات

صدها گونه پروانه‌ وجود دارد که هر کدام صفات خاص خوشان را دارند.

مجموعۀ پروانه‌ها (Butterfly Collection): پروانه‌ها از زیباترین حشراتی هستند که می‌شود آن‌ها را در هر باغ، پارک یا مسیر کوهنوردی مشاهده کرد. در پایگاه اطلاعاتی این اپلیکیشن مشخصات ٢۴٠ گونه از پروانه‌ها و شب‌پره‌ها موجود است. در این اپلیکیشن با مشاهدۀ عکس‌ها نام گونه‌ها را یاد می‌گیرید و پی می‌برید که کدام گونه‌ها در اطراف شما زندگی می‌کند.

برای درختان، گیاهان و گل‌ها

اگر به گل‌ها و گیاهان علاقه‌مندید، اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به شما در شناسایی گیاهان  کمک کند. عکس: دیمیتری ناموف/ شاتراستاک

اپلیکیشن سیک (Seek): تاکنون پیش آمده که گل یا درختی را دیده باشید و مایل بوده باشید نام آن را بدانید؟ این اپلیکیشن می‌تواند انواع مختلفی از گیاهان را شناسایی کند! تنها کافی‌ست از آن گیاه عکس بگیرید و اپلیکیشن آن را در ویکیپدیا جست‌وجو می‌کند. Seek حتی قادر به شناسایی حیوانات است. در این اپلیکیشن می‌توانید صفحه‌ای شخصی بسازید و کشفیات خود را در آن ثبت کنید و این اپلیکیشن آن‌ها را برای استفادۀ دیگر کاربران به پایگاه اطلاعات تصویری خود می‌افزاید.

اپلیکیشن (MyNature Tree Guide): این اپلیکیشن برای جست‌وجوی درختان، براساس پهن‌برگ یا سوزنی‌برگ بودن، دو پایگاه اطلاعاتی مجزا دارد؛ بنابراین، می‌توانید بیش از ١٩٠ نوع درخت را در سراسر آمریکا و کانادا شناسایی کنید. در این می‌توانید بر اساس سوزنی یا پهن‌برگ بودن درختان یا حتی با پرسیدن، درخت موردنظرتان را جست‌وجو کنید. این اپلیکیشن دارای یک خط‌کش برای اندازه‌گیری برگ‌ها و گل‌ها به منظور شناسایی دقیق‌تر گیاهان است. همچنین، این اپلیکیشن دارای مجله‌ای برای ثبت مشاهدات‌تان است.

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه