مراقبت از پوست به چه مواردی اشاره دارد؟

مراقبت از پوست

پوست بزرگترین ارگان بدن است که وظیفۀ حفاظت از شما را به عهده دارد. اما این اندام محافظ، خودش به مراقبت نیاز دارد؛ چرا‌که برخی عوامل می‌توانند باعث بروز بیماری‌های پوستی شده و عملکرد پوست را مختل کنند. آلرژن‌ها، عفونت‌ها، زمینه‌های ارثی، عوامل محیطی و استرس، مواردی هستند که می‌توانند بیماری‌های پوستی را به وجود آورده یا تشدید کنند. علاوه‌براین، داشتن یک پوست سالم می‌تواند برای هر فردی ظاهری زیبا به ارمغان بیاورد و باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شود. از همین رو، در بخش تندرسی مجلۀ روزچین قصد داریم به طور ویژه به پوست بپردازیم. وقتی از پوست صحبت می‌کنیم، عمده‌ترین موضوع قابل‌بحث، مراقبت از پوست است که خود پیش‌زمینه‌هایی دارد مانند بیماری‌های پوستی، علائم آن‌ها، راه‌های پیشگیری از بیماری‌ها، روش‌های درمان و تکنیک‌های مراقبت از پوست، که یک‌به‌یک در این پرونده بحث خواهند شد. در اولین شماره از پروندۀ پوست، نگاهی کلی به این موارد خواهیم داشت و در شماره‌های بعدی به صورت تخصصی، هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما باشید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

عارضه یا بیماری پوستی

مراقبت از پوست

اصطلاح «عارضۀ پوستی» برای توصیف مشکلات مختلف پوستی مانند قرمزی‌های سطح پوست یا پسوریازیس استفاده می‌شود. برخی عارضه‌ها یا بیماری‌های پوستی ممکن است خیلی آزار‌دهنده اما در‌عین‌حال بی‌خطر باشند، درحالی‌که برخی دیگر بسیار خطرناک و حتی مسری هستند. به‌طور‌کلی شایع‌ترین بیماری‌های پوستی عبارت‌اند از آکنه یا جوش، اگزما، آلرژی‌های پوستی، زخم‌های پوستی، کهیرها، لوپوس، قارچ‌ها، زونا، سرطان پوست، پیسی و زگیل‌ها! برای جلوگیری از ابتلا به این عوارض، یادگیری تکنیک‌های مراقبت از پوست امری ضروری است.

از دست ندهید:  مراقبت از پوست خشک و حساس با ماسک صورت

علائم عارضه‌های پوستی

مراقبت از پوست

سلامت پوست شما می‌تواند نشانه‌ای از سلامت کل بدنتان باشد، به همین دلیل هرگونه تغییر در رنگ، بافت یا ظاهر پوست، ممکن است نشانۀ بروز یک بیماری پوستی یا غیرپوستی باشد؛ برای‌مثال التهاب پوست معمولاً یک نشانۀ شایع برای بیماری‌هایی همچون پسوریازیس یا اگزما است. همچنین پاشیدن دانه‌های قرمز روی پوست، می‌تواند حاکی از درماتیت تماسی باشد. لکه‌های قرمز روی پوست یا پوسته‌پوسته‌شدن نیز نشانه‌هایی از کم‌خونی یا عفونت‌های پوستی هستند که بیشتر کودکان را تهدید می‌کنند. به‌طور‌کلی، شایع‌ترین علائم بیماری‌های پوستی عبارت‌اند از خارش، ورم، قرمزی، پوسته‌پوسته شدن و زخم.

روش‌های کلی درمان عارضه‌های پوستی

مراقبت از پوست

برای درمان عارضه‌های پوستی، روش‌های متفاوتی وجود دارد. این روش‌ها برای هر عارضه‌ای با‌توجه‌به نوع و شدت آن متفاوت است. انواع پماد، ژل، کرم، اسپری و سایر داروهایی که به‌صورت مستقیم روی پوست اعمال می‌شوند، برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌شوند. در برخی موارد نیز با توجه نوع عارضۀ پوستی، پزشک معالج داروهای خوراکی یا تزریقی را برای بیمار تجویز می‌کند.

برای برخی بیماری‌های پوستی مقاوم، از رویکردهای درمانی چندگانه استفاده می‌شود، برای‌مثال در مورد بیماری پسوریازیس ممکن است به طور همزمان از پمادهای موضعی، داروهای خوراکی و نوردرمانی استفاده شود. در موارد پیچیده‌تر مانند سرطان پوست، اعمال جراحی چارۀ کار است. به‌طور‌کلی روش‌های درمان بیماری‌های پوستی عبارت‌اند از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی، داروهای ضد‌ویروسی و ضد‌قارچی، آنتی‌هیستامین‌ها، کورتیکواستروئیدها، نوردرمانی و عمل جراحی.

همان‌طور که می‌دانید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. به‌طور‌کلی مراقبت از پوست یعنی محافظت همه‌جانبه از پوست برای جلوگیری از هرنوع عارضۀ پوستی به‌منظور سلامت و زیبایی بیشتر. به همین علت در بخش‌های بعدی این پرونده، علاوه بر معرفی کامل بیماری‌های پوستی، علائم و روش‌های درمان آن‌ها، به طور خاص تکنیک‌های مراقبت از پوست را نیز معرفی خواهیم کرد. پس حتماً این پرونده را دنبال کنید.

منبع: Health

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه