پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل ژربرا یک تصفیه کننده سبز هوا

گل ژربرا و تصفیه هوا

گل ژربرا یکی از گیاهانی است که وجودش برای ما مهم به شمار می‌رود، چون این گل یکی از ده گیاهی است که ناسا آن‌ها را تصفیه‌کننده‌های سبز هوا معرفی کرده است. با گیاهان آپارتمانی روزچین همراه باشید.

اگر با روزچین همراه بوده باشید در مقاله‌های پیشین به معرفی چند نمونه از گیاهان آپارتمانی مثل آزالیا، سنبل، سینره، کالانکوآ، آنتوریوم و … پرداختیم. هدف از این مطالب در کنار زیبا‌کردن خانه‌ها، دقت به اهمیت گیاهان آپارتمانی در زندگی امروزه و ایجاد نگرش‌هایی تازه نسبت به نگهداری گیاهان آپارتمانی است.

گل ژربرا را بیشتر بشناسیم

گیاهان نور دوست
ژربرا با گل‌های رنگی، ساقه دراز با برگ‌های بزرگ

گل ژربرا گیاهی چند ساله است که به‌راحتی رشد می‌کند. شبیه به پاپاتیا و از خانواده گیاهان کمپوزیته است. رنگ گل‌ها بسیار زیبا و جذاب است. گل‌های رنگی زرد، قرمز، صورتی، سفید و نارنجی دارد. سرزمین مادری ژربرا شرق آفریقای جنوبی و مناطق گرم و معتدل آسیاست. گل‌های این گیاه در انتهای ساقۀ بلند هستند. گل ژربرا ممکن است در شکل ساده یا پیچیده و چند‌لایه باشد. تولید Gerbera به طور مداوم در کشورهای جهان در حال توسعه صورت می‌گیرد. گل‌های آن از اوایل بهار تا اواسط تابستان ظاهر می‌شوند. هم گل‌های تکی دارد و هم گل‌های دوتایی. اصلی‌ترین مشکل گل ژربرا دراز بودن ساقه یا دُمگل واریته اصلی آن است که گاهی تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد و گیاه را لق نشان می‌دهد.

گل ژربرا چه محیطی را دوست دارد؟

اهمیت گیاهان آپارتمانی
گلبرگ‌های رنگی با ساقۀ دراز از نشانه‌های گل زؤبرا

ژربرا را در یک محیط آفتابی با فضای باز مثل بالکن نگه دارید. تلاش برای نگهداری این گیاه داخل خانه بی‌فایده است. گل ژربرا در برابر تغییرات ناگهانی دما که در طول شبانه روز اتفاق می‌افتد، بسیار حساس است. دمای مورد علاقه و مناسب این گیاه در طول روز ۲۲ الی ۲۶ و در طول شب ۱۸ الی ۲۲ درجه سانتیگراد است. در ماه‌های زمستان هنگامی که میزان نور کاهش می‌یابد، دمای گلخانه در روز به ۱۴ الی ۱۸ و در شب به ۱۲ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد. هنگامی که دمای داخل گلخانه زیر این مقادیر می‌رود، باید گلخانه گرم شود. دمای شبانه مطلوب برای چهار هفتۀ اول پس از کاشت ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، برای ۲ تا ۳ هفتۀ آینده ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و برای دوره‌های بعد، ۱۵ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است. ۲۲ تا ۲۳ درجه سانتیگراد بالاترین دمای مطلوب در روز است. در اولین دوره، دمای شبانه بالاتر، رشد ریشه را قوی می‌کند. رطوبت هوا مابین ۶۰ تا ۸۵درصد را دوست دارد.

گلدان مناسب برای ژربرا

گلدان مناسب گیاهان
گلدان مناسب برای گل ژربرا؟

گل ژربرا در گلدان‌های کوچک و رنگی واقعاً زیبا و چشم‌نواز است. ولی با‌این‌همه پیشنهاد می‌کنیم گلدان خود را عوض کرده و گل ژربرا را در یک گلدان بزرگ‌تر بکارید. گلدان را با خاک مناسب پرکرده و گل را بدون پخش‌شدن خاک وسط گلدان جدید قرار دهید. اطراف گل را با خاک پر کرده و جای گل را محکم و ثابت کنید. سپس به میزان زیادی آب داده و به مدت یک روز در سایه قرار دهید. بعد از این مدت در مکانی که نور خورشید به آنجا می‌تابد برای گل ژربرا خود جا باز کنید. به‌این‌ترتیب کار تعویض گلدان گیاه را تمام کنید.

خاک مناسب برای کشت ژربرا

گل‌های رنگی
رنگ‌های زیبا و چشم‌نواز گل ژربرا

این گل خاکی عمیق، قابل نفوذ، غنی با ph=5-7  را دوست دارد. خاکی که برای گل ژربرا استفاده می‌شود باید نفوذپذیری بالایی داشته باشد. برای همین بهتر است از شن و ماسه یا پرلیت استفاده کنید. البته می‌توانید با اضافه‌کردن برخی مواد نیز نفوذپذیری خاک را افزایش دهید. دقت داشته باشید که در خاک غیر‌قابل‌نفوذ، ریشه‌های گیاه شما پوسیده شده و از بین می‌رود. دمای بهینۀ خاک ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. کمی غنی از مواد آلی باشد. ترجیحاً خاک عمیق باشد تا ریشه‌های گیاه توسعۀ خوبی پیدا کنند. ژربرا خاک شور را دوست ندارد؛ در‌نتیجه در خاک با محتوای نمکی، زیاد رشد نمی‌کند. علاوه‌بر‌این، نباید هیچ لایۀ سفت و سختی در لایه‌های خاک وجود داشته باشد. چون از‌آنجایی‌که گیاه تمایل به رشد دارد، لایه سخت اجازه رشد نمی‌دهد. برای همین ریشه‌ها شروع به فاسد شدن و از‌بین‌رفتن می‌کنند و در نتیجه گیاه نیز می‌میرد. برای جلوگیری از این اتفاق، قبل از کاشت، خاک باید تا ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر جابه‌جا شود.

از دست ندهید:  گیاهان آپارتمانی: راهکارهایی برای تقویت گل و گیاه

آبیاری درست و اصولی

آبیاری گل‌ها
اهمیت آبیاری گیاه ژربرا

گل ژربرا رنگی ما طاقت بی‌آبی را ندارد. پس در آبیاری و تأمین رطوبت گیاه دقت لازم را داشته باشید و آبیاری را نادیده نگیرید. خاک گلدان باید پس از کاشت همیشه مرطوب بماند، اما خیس نباشد. مقدار آب لازم به ساختار خاک، فصل، تبخیر در گلخانه، شدت نور و درجه حرارت بستگی دارد. آبیاری به‌صورت آبیاری قطره‌ای و همراه با کود انجام می‌شود. میزان آبیاری در رشد گیاه بسیار مهم است. در تکثیر از نوع آبکشت اگر سطح آب ثابت نباشد، می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها و بیماری‌های قارچی شود.

نور لازم برای گل ژربرا

گیاهان آپارتمانی
گل ژربرا با ساقه‌های بلند

آیا می‌دانید گل ژربرا روزانه به چه مقدار نور نیاز دارد؟

این گیاه نور‌دوست است. پس بهتر است در جای روشن که کمی نور مستقیم خورشید داشته باشد، نگهداری شود. نیاز به نور در گونه‌های ژربرا در طول روز متفاوت است. برخی ارقام در برابر نور طول روز خنثی هستند و برخی گونه‌های دیگر نسبت به نور کم واکنش نشان می‌دهند. نور زیاد، دمای بالا را نیز همراه دارد که این وضعیت بر رشد گیاه تأثیر منفی می‌گذارد. به همین دلیل، به‌خصوص در تابستان، گرمای نور خورشید در گلخانه باید با سایه‌زنی به میزان ۲۵ تا ۷۰درصد کاهش یابد. همۀ این موارد در ظاهر کلی گیاه مانند رنگ گلبرگ‌ها، طول ساقه، اندازه گل و رنگ گیاه تأثیر دارد.

روش‌های تکثیر گیاه

گیاهان ساده
گل ژربرای چند لایه

امروزه گل ژربرا به دو شکل مختلف، یعنی داخل خاک و بدون خاک کشت می‌شود. در اروپا و دیگر کشورهای جهان گل ژربرا به‌صورت هیدروپونیک یا آبکشت تولید می‌شوند. کشت ژربرا در کشورهای اروپایی، معمولاً روی بالشتک‌های ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتری در ردیف‌های به فواصل ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتری کاشته می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات در کشت، پاکسازی یا استریلیزاسیون خاک است. در گل ژربرا قارچ‌ها و بیماری‌های قارچی، مشکلات زیادی را ایجاد کرده و پرورش گیاه را محدود می‌کنند. به همین دلیل استریلیزاسیون خاک باید قبل از کشت انجام شود. پاکسازی خاک می‌تواند با استفاده از بخار یا مواد شیمیایی انجام شود. پس از استریلیزاسیون، خاک باید برای ۱۰ تا ۱۵ روز تهویه شود و قبل از کاشت به طور کامل آبیاری شود. در رشد گل ژربرا گرمایش خاک اهمیت بیشتری نسبت به گرمایش فضای باز دارد. این عمل افزایش عملکرد و کیفیت در ماه‌های زمستان را در پی دارد.

وقتی صحبت از به‌دست‌آوردن گونه‌های جدید گل ژربرا است، روش‌های مطالعاتی از تولید بذر استفاده می‌کنند. به استثنای این اهداف، برای تولید در رنگ‌های دلخواه، ارقام با کیفیت بالا، عملکرد بالا، دوام خوب از روش‌های تولید رویشی استفاده می‌شود. دانه‌ها باید از منبع قابل‌اعتمادی تهیه شده باشند. مهم است که دانه‌ها کیفیت خوبی داشته باشند. به همین دلیل، از لقاح مصنوعی استفاده می‌شود. ۳ تا ۴ هفته پس از لقاح، دانه‌ها جمع‌آوری و کاشته می‌شوند.

انواع گل ژربرا

گیاهان تصفیه کننده هوا
گل ژربرا یک تصفیه کننده خوب هوا

گل‌های ژربرا را براساس ساقۀ آن‌ها می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

  • طول ساقه ۵۰ سانتیمتر، ساقۀ صاف، قطر گل بزرگ: ۱۲ سانتیمتر، گل بدون خطا و منظم
  • طول ساقه ۳۵ سانتیمتر یا بیشتر
  • طول دسته ۲۰ سانتیمتر یا بیشتر
این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه