ده نشانۀ خوش‌شانسی در سراسر دنیا

نمادهای خوش‌شانسی و خوش‌اقبالی در هر دین و مذهبی تعریف خاصی دارند. در این نوشتار قصد داریم شما را با برخی از این نمادها و نشانه‌ها آشنا کنیم. با روزچین همراه باشید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

ده نشانه‌ خوش‌شانسی

شبدر چهاربرگ بسیار کمیاب است، به همین دلیل آن را نشانۀ خوش‌شانسی می‌دانند.
احتمالاً شما هم نعل اسب و شبدر چهاربرگ را به‌عنوان نشانه‌های خوش‌شانسی می‌شناسید، ولی نشانه‌های دیگری هم از‌این‌دست وجود دارد؛ نشانه‌های فرهنگی که باعث برکت و رونق کسب‌وکار می‌شوند و نحسی را دور می‌کنند.

همه می‌توانند از این نشانه‌های خوش‌شانسی استفاده کنند، پس شاید بهتر باشد شما هم چند عدد بلوط را در جیبتان یا چند شاخه بامبو را در دفتر کارتان بگذارید. در اینجا ده نشانۀ خوش‌یمن را به شما معرفی می‌کنیم.

مانکی-نکو

این مجسمۀ گربه‌ باشگون از ژاپن می‌آید. مجسمۀ مانکی-نکو (گربۀ دعوت‌کننده) با تکان‌دادن پنجه‌اش مردم را به مکان‌هایی مثل کافه، رستوران، فروشگاه یا معبد دعوت می‌کند و این‌گونه به کار صاحب آن مکان رونق و برکت می‌دهد. دربارۀ مجسمه‌های مختلف این گربه بحث‌های زیادی وجود دارد. تصور می‌شود مجسمه‌ای که در آن گربه پنجه‌ چپش را بالا برده است باعث رونق کافه‌ها و چایخانه‌ها و… می‌شود، درحالی‌که گربه‌ای که پنجۀ راستش را بالا برده است سلامتی را به صاحبان این اماکن ارزانی می‌دارد. به نظر می‌رسد همه موافق‌اند که این گربه‌‌های زیبا با خود خوش‌شانسی می‌آورند.

بامبوی شگون‌دار

اگرچه ظاهراً درخت بامبو غذای محبوب خرس‌های پانداست، ولی باید گفت که بامبوی شگون‌دار درخت کاملاً متفاوتی‌ست.

در فرهنگ عامۀ چین، اگر کسی در ابتدای سال جدید درخت بامبو (نام علمی: دراکائنا براونی Dracaena braunii) هدیه بگیرد، سال جدید برای او پُررونق خواهد بود. البته اگر این درخت در سال اول از بین برود، برای صاحبش ۲۹ سال بدشانسی به همراه خواهد داشت. نگهداری از این درخت بسیار آسان است. باید آن را در معرض نور غیرمستقیم آفتاب قرار داد و هر دو هفته یا ماهی یک بار (بسته به توصیۀ فروشنده) به آن آب داد.

پولک ماهی کپور

این سنت آن‌قدرها هم که به‌نظر می‌رسد عجیب نیست. در برخی از کشورها از جمله اسلواکی، لهستان، جمهوری چک، اتریش، آلمان و کرواسی غذای کریسمس را از ماهی کپور درست می‌کنند. برخی خانواده‌ها ماهی کپور را صید می‌کنند و برای چند روز آن را در ظرف آبی نگه می‌دارند تا فضولات دستگاه گوارشش از بین برود؛ اگرچه ظاهراً این روش جواب نمی‌دهد.

پس از صرف غذا، اعضای خانواده به امید پیداکردن پولک ماهی، زیر بشقابشان را نگاه می‌کنند. اگر پولکی پیدا کنند، آن را تا شب کریسمس در کیف پولشان می‌گذارند تا این‌گونه سال بعد برایشان خوش‌یمن باشد.

تومی

این چاقوی سنتی کشور پِرو با فرهنگ‌های باستانی همچون اینکاها رابطه دارد. از تومی (تامی) عمدتاً برای قربانی‌کردن حیوانات استفاده می‌شد، اما ظاهراً در جراحی‌های جمجمه هم کاربرد داشته است. امروزه، تومی نشانه‌ای خوش‌یمن محسوب می‌شود. مردم در خانه‌هایشان این چاقوها را به دیوار می‌آویزند و دولت پرو هم از آن به‌عنوان نماد رسمی گردشگری در این کشور یاد می‌کند.

بلوط

حداقل پیداکردن این نشانۀ خوش‌شانسی خیلی آسان‌تر از بقیۀ نشانه‌هاست. البته به‌شرطی که اطرافتان سنجاب‌های کله‌شق نداشته باشید.

به باور مردم منطقه‌ اسکاندیناوی، بلوط خوش‌شانسی می‌آورد. آنان تصور می‌کنند که گذاشتن چند بلوط در جیبشان آن‌ها را از درد و بیماری محافظت می‌کند.

اگر سنجابی بلوط‌هایتان را دزدید، نگران نباشید. بلوط‌های مصنوعی ساخته‌شده از مواد دیگر مثل طلا و نقره هم همان تأثیر را دارند!

عدد هشت

ببخشید، قبلاً عدد هفت عدد خوش‌شانسی نبود؟ نه الزاماً.

در چین به عدد هشت «با» می‌گویند که به تلفظ کلمه‌ «فا» به معنای ثروت یا اقبال در زبان چینی بسیار شبیه است؛ درنتیجه، مردم این کشور باور دارند که عدد هشت خوش‌شانسی می‌آورد. چینی‌ها این عدد را به‌قدری فرخنده می‌دانند که بازی‌های المپیک به میزبانی پکن، در سال ۲۰۰۸ در هشتم آگوست (یعنی هشتمین ماه سال) در ساعت هشت و هشت دقیقه آغاز شد تا این‌گونه میمنت و اقبال این رویداد ورزشی حداکثر شود.

خوک

«Schwein gehabt» به معنای «یک خوک داشت»، در زبان آلمانی به معنی داشتن شانس و اقبال خوب است. ولی همزمان این معنا را می‌دهد که «یک خوک بخر!»

در آلمان خوک‌ها چه ربطی به خوش‌شانس‌بودن دارند؟
قضیه به قرون وُسطی برمی‌گردد. یعنی وقتی‌که داشتن تعداد زیادی خوک نشانه‌ای از رونق و وضع مالی خوب بود. داشتن خوک در آن دوره به این معنا بود که خانوادۀ صاحب این خوک‌ها هیچ‌وقت گرسنه نمی‌مانند.

امروزه، در شب سال نو مردم در آلمان شیرینی‌های خوکی (شیرینی‌هایی که به شکل خوک درست شده‌اند) را به‌عنوان نشانه‌ای از خوش‌اقبالی در سال جدید به یکدیگر هدیه می‌دهند.

خفاش‌های قرمز

خفاش‌های قرمز به‌خصوص اگر در دسته‌های پنج‌تایی باشند، در خوش‌شانسی و خوش‌اقبالی داستان دور و درازی در تاریخ چین دارند.

در فرهنگ چین، پنج خفاش نشانه‌ پنج نعمت زندگی طولانی، ثروت، سلامت، عشق و مرگ در آرامش و یک خفاش قرمز، دورکننده‌ شر و بدی‌ست.

در تصویر بالا، این پنج خفاش فرد را برای داشتن عمری طولانی احاطه کرده‌اند.

سوسک سرگین‌غلتان

از گذشته‌های دور، سوسک سرگین‌غلتان را نماد خوش‌شانسی می‌دانستند. مصریان باستان چرخاندن فضولات حیوانات توسط این حشرات روی شن‌ها را با حرکات خورشید در آسمان مرتبط می‌دانستند. بعدها، این رابطه به خدای خپری (Khepri) یعنی خداوند خورشید و آفرینش که صورتی شبیه سوسک دارد نسبت داده شد.

سرگین‌غلتان از آن زمان به نشانه‌ باززایی و دگرگونی و محافظت در برابر شر و بدی تبدیل شد.

دست همسا

دست همسا ریشه در دین یهود دارد، ولی در بسیاری از ادیان دیگر همچون مسیحیت و اسلام و بسیاری از نمادها‌ی عصر جدید هم مشاهده می‌شود. هرچند قدمت این نماد احتمالاً به پیش از همه‌ این‌ها برمی‌گردد.

در دست همسا، سه انگشت وسط کشیده‌ و به هم چسبیده‌اند، درحالی‌که انگشت شست و انگشت کوچک به شکل متقارنی به سمت بیرون خم شده‌اند. در کف این دست، یک چشم وجود دارد. تصور می‌شود که این دست، چشم بد و نگرانی را دور می‌کند. این نماد در مذاهب مختلف معانی دیگری هم دارد. در اسلام، نشانه‌ای از پنج ستون دین یعنی ایمان، پرستش، روزه، زیارت و صدقه‌دادن است. در مذهب شیعه این نماد علامت پنج‌تن آل‌عبا یعنی حضرت محمد، حضرت فاطمه، امام علی، امام حسن و امام حسین است. همسا در یهودیت نشانۀ دست خدا و کتاب‌های پنجگانه‌ تورات است.

منبع

اگر نشانه‌ای وجود دارد که در این فهرست جا افتاده است، شما هم آ» را با روزچین و خوانندگانش در میالن بگذارید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه