تشدید‌کننده‌های اگزما را بشناسید (بخش اول)

پیش‌تر در مورد اگزما، این عارضۀ پوستی توضیحاتی دادیم. اکنون با علائم اگزما، راه‌های پیشگیری و درمان آن آشنا هستید. اما در مورد این عارضۀ پوستی خیلی موارد هست که باید بدانید. اگر اکنون به اگزما مبتلا شده‌اید و کار از کار گذشته است، باید به‌دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از تشدید آن باشید. در ادامه با روزچین همراه شوید و برخی تشدید کننده‌های اگزما را بشناسید.

حمام‌های طولانی

تشدید کننده‌های اگزما

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

خیس‌شدن طولانی مدت در وان حمام ممکن است خیلی جذاب به نظر برسد، اما اگر به اگزما مبتلا باشید، یک حمام طولانی‌مدت برای شما می‌تواند مضر باشد؛ زیرا معمولاً باعث تشدید علائم اگزما همچون خارش و سرخی پوست می‌شود. دفعۀ بعد که به حمام می‌روید، یک قانون طلایی را به خاطر داشته باشید: آب حمام نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، بلکه شما به یک محیط با دمای متعادل در حمام احتیاج دارید. همچنین بهتر است بیشتر از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید تا خطر تشدید علائم اگزما را از بین ببرید.

پوشیدن لباس‌های پشمی

تشدید کننده‌های اگزما

لباس‌های پشمی از دیگر تشدید‌کننده‌های اگزما هستند. به‌طور‌کلی، اگر مبتلا به اگزما هستید، هر نوع بافت ساینده (مانند پشم یا الیاف مصنوعی خاص) ممکن است پوست شما را تحریک کند. لباس‌های نرم و پنبه‌ای در سایز مناسب و نه خیلی تنگ، گزینه‌هایی مناسب برای افراد مبتلا به اگزما هستند. همچنین بهتر است لباس‌های تازه‌ای که خریداری می‌کنید را قبل از استفاده شست‌و‌شو دهید. برخی از لباس‌ها حاوی رنگ‌هایی هستند که باعث می‌شود پارچه در فروشگاه بهتر دیده شود، اما ممکن است باعث بروز خارش و سوزش در پوست شما شود.

از دست ندهید:  همه چیز درباره‌ی کرم روشن‌کننده پوست

استفاده از مواد شویندۀ عطری

تشدید کننده‌های اگزما

مواد شویندۀ عطری و برخی ورقه‌های خشک‌کنندۀ لباس می‌توانند یکی دیگر از تشدید‌کننده‌های اگزما باشند. سعی کنید مواد شوینده‌ای را انتخاب کنید که عاری از رنگ و رایحه هستند. حتی در‌حال‌حاضر برخی محصولات در بازار عرضه می‌شوند که برای افراد حساس با سابقۀ آلرژی یا اگزما تهیه شده‌اند. نکتۀ دیگری که وجود دارد این است که شوینده‌های مایع نسبت به انواع پودری عناصر تحریک‌کنندۀ کمتری دارند. پس اگر به اگزما مبتلا هستید، به‌دنبال پودری‌ها نروید. این امر در مورد انواع صابون هم صدق می‌کند. پس سعی کنید از صابون‌های عطری هم استفاده نکنید.

غذاهای تحریک‌کننده

تشدید کننده‌های اگزما

اگرچه زخم‌ها و خارش‌های ناشی از اگزما با رژیم غذایی فرد ارتباط چندانی ندارد، اما خوردن برخی غذاهای تشدید‌کننده می‌تواند علائم اگزما را شدت بخشد. برای اینکه بفهمید به چه نوع مادۀ غذایی حساسیت دارید، بهتر است طی یک دوره غذاهایی را که می‌خورید مورد بررسی قرار دهید تا بفهمید کدام مادۀ غذایی علائم اگزما را در شما فعال می‌کند؛ برای‌مثال اگر به شیر حساس هستید، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا جایگزین مناسب دیگری برای جذب کلسیم به شما معرفی کند.

هرچند هنوز برای اگزما درمان قطعی‌ای ارائه نشده است، اما با رعایت همین موارد ساده می‌توان از شدت علائم آزاردهندۀ اگزما کاست. در بخش بعدی این مقاله ما را دنبال کنید تا باقی تشدید‌کننده‌های اگزما را به شما معرفی کنیم.

منبع: Health

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه