داستان بازی تاج و تخت (۲۴)؛ آبسیدین

در پاورقی دنباله‌دارمان از سریال بازی تاج و تخت به وایت‌واکر‌ها و وایت‌ها رسیدیم و نوشتیم که راه‌های مقابله با چنین موجوداتی کدام است. درمورد وایت‌ها چنین بود: آتش، غرق‌شدن در آب، دراگون گلس (آبسیدین)، تکه‌تکه‌شدن. درمورد وایت‌واکر‌ها هم می‌دانیم آتش و شمشیر والریایی و دراگون گلس یا همان آبسیدین بهترین راه‌ها به شمار می‌روند. در این متن به آبسیدین می‌پردازیم که با‌توجه‌به کمبود چشمگیر اژدها (!) و آتش، ظاهراً چاره‌ای جز آبسیدین باقی نمی‌ماند (صحنه‌هایی که وایت‌واکر‌ها به‌راحتی از میان آتش می‌گذشتند را به خاطر آورید تا اهمیت آبسیدین را برای اهالی وستروس دریابید).

هشدار! بخش‌هایی از فصل هفتم سریال در این متن لو می‌رود. اگر هنوز فصل هفتم را ندیده‌اید، از خواندن ادامۀ متن پرهیز کنید.

چه باشد آنچه خوانندش آبسیدین

همچون بسیاری دیگر از واژگان و اصطلاحات مارتین در سریال بازی تاج و تخت، درواقع، آبسیدین هم واژه‌ای برگرفته‌شده از ماده‌ای طبیعی است. در دنیای واقع، آبسیدین یا همان شیشۀ آتشفشانی، سنگی‌ست که بافت شیشه‌ای سیاه‌رنگی دارد و از سرد‌شدن سریع مایع آتشفشانی حاصل می‌شود. در دوران پارینه‌سنگی، انسان‌ها با شکستن آن و اتصال این ماده به نوک دستۀ تبر‌ها یا نیزه‌های خود، از این مجموعه برای شکار موجودات گهگاه بزرگ استفاده کرده‌اند. شکل ابتدایی این فراوری، نباید بر این گمان دامن بزند که ابزار‌های اجداد ما آدمیان، از ابزاری کُند سود می‌برده‌اند، بلکه کاملاً برعکس، با همین ابزار‌های ابتدایی امکان شکار موجودات گاه بزرگ‌جثه را فراهم می‌کردند. همین شیشه‌های آتشفشانی، در‌صورتی‌که با سطوح سنگی برخورد شدیدی نمی‌داشت، می‌توانست تا مدت‌های مدیدی تیز بماند و امکان شکار و سلاخی حیوانات را فراهم کند.

مارتین از همین دانسته سود می‌برد و آن را پر و بال می‌دهد. در عمل قابلیت‌های آبسیدین در دنیای مارتین بسیار جلوتر رفته است.

در وهلۀ اول، آبسیدین‌ها یا همان شیشه‌های اژدها، تنها به رنگ سیاه محدود نمی‌شوند، بلکه آن‌ها ممکن است رنگ‌های دیگری همچون قرمز و سبز نیز داشته باشند. مورد مهم دیگر این است که هیچ سلاحی به اندازه آبسیدین‌ها در شکست‌دادن آدر‌ها (وایت‌واکرها) کارآمد نیستند.

طبق دانسته‌های ما از سریال، درست مانند انسان‌های نخستین، فرزندان جنگل نیز از آبسیدین برای شکار استفاده می‌کردند و از آن تیغ و خنجر و شمشیر درست می‌کردند. اگر فصل هفتم و لحظه‌ای را که جان اسنو برای استخراج  آبسیدین به دراگون‌استون رفته است به یاد آورید، حتماً دیده‌اید که جان رو به دنریس کرد و تصویری مهم را روی دیوارۀ درونی غار نشان داد: آدمیان در کنار فرزندان جنگل، علیه وایت‌واکر‌ها و وایت‌ها به جنگ رفته بودند.

از دست ندهید:  داستان بازی تاج و تخت (۲۵)؛ فرزندان جنگل

طبق دانسته‌های ما از تاریخ وستروس و اسوس، پس از ظهور وایت‌واکرها، فرزندان جنگل به کمک نگهبانان شب رفتند و با در اختیار گذاشتن سلاح‌هایی چون ادوات جنگی‌شان، امکان غلبه بر این دشمن سهمناک را فراهم کردند. درمورد خاستگاه آبسیدین اختلاف نظر‌هایی وجود دارد، برخی آن را برخاسته از نفس اژدها می‌دانند و شماری آن را برخاسته از زمین. به نظر می‌رسد منابع اصلی آن در دراگون‌استون، در به‌وجود‌آمدن چنین نظراتی بی‌تأثیر نیست؛ مگر نه آنکه دراگون استون هم ترکیبی‌ست از زمین و اژدهایان و البته جادوی والریایی‌ها و بقایای آن‌ها (تارگرین‌ها).

در بازی تاج و تخت

در چند سکانس مشهور سریال، شاهد بوده‌ایم که استفاده از دراگون گلس چه کارکرد‌هایی دارد:

جایی که سموئل تارلی با یک خنجر از آبسیدین یکی از وایت‌واکر‌ها را از بین برد، جورا مورمونت (در فصل هفتم) خرسی را که به وایت تبدیل شده بود نابود کرد و… .

با‌توجه‌به استخراج گستردۀ آبسیدین از دراگون‌استون توسط جان اسنو، به نظر می‌رسد که باید در فصل هشتم شاهد استفاده گسترده از آبسیدین در برابر مهاجمین آن‌سوی دیوار باشیم.

حال که بحث از آبسیدین و نحوه به‌کار‌گیری آن توسط فرزندان جنگل به میان آمد، بهتر است بیشتر در تاریخ وستروس غور کنیم، باید سری بزنیم به تاریخ قدیم این قاره، به فرزندان جنگل، جنگ بزرگ و زمستان طولانی، به نیروهای آن سوی دیوار و شکستشان از نیروهای شمالی، به برن بزرگ و اجداد نیروهای شمالی و… . این مطالب را مجدداً از نو با جدیت بیشتری دنبال می‌کنیم.

 

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه