پوست؛ عوامل تشدیدکنندۀ اگزما (بخش دوم)

علائم اگزما

اگزما یکی از عارضه‌های پوستی‌ست که مبتلایان آن با چالش‌های زیادی روبه‌‌رو هستند. همان‌طور که در بخش‌های قبلی پروندۀ پوست اشاره شد، درمان قطعی اگزما راه‌حل مشخصی ندارد، اما می‌توان به کمک داروهای خاصی از شدت آن کاست. علاوه‌براین برای جلوگیری از تشدید علائم اگزما روش‌های تأثیرگذاری وجود دارد که در بخش قبلی این مقاله به برخی از آن‎‌ها اشاره کردیم. امروز با روزچین همراه باشید تا شما را با برخی دیگر از علائم تشدیدکنندۀ اگزما آشنا کنیم.

خاراندن پوست و تشدید علائم اگزما

علائم اگزما

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

بعد از شدت‌یافتن اگزما و ظاهر‌شدن علائم اولیه، تنها کاری که به ذهن بیماران می‌رسد خاراندن پوست در محدودۀ اگزماست. خاراندن پوست ممکن است در لحظه باعث آرامش پوست شما شود، اما باعث به‌وجود‌آمدن جوش‌های ریز و قرمز در سطح پوست می‌شود. یک ایدۀ خوب که می‌تواند جایگزین خاراندن پوست شود، استفاده از کرم یا لوسیون مرطوب‌کننده است. وقتی علائم اولیۀ اگزما ظاهر می‌شود، به‌جای خاراندن پوست سعی کنید در مرحلۀ اول از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید از خاراندن پوستتان جلوگیری کنید، بهتر است همیشه ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید.

گرما یا سرمای بیش‌ازحد

علائم اگزما

احساس گرما یا سرمای شدید ممکن است علائم اگزما را تشدید کند. در فصول گرم و سرد باید مراقب باشید و خودتان را در یک دمای متعادل نگاه دارید. در فصول گرم سعی کنید به‌نحوی لباس بپوشید که از تعریق بدنتان جلوگیری به عمل بیاید؛ زیرا عرق‌کردن به‌خودی‌خود می‌تواند باعث تشدید علائم اگزما شود. در زمستان‌ها هم سعی کنید پوستتان را همیشه مرطوب نگه دارید تا از خشکی ناشی از سرما جلوگیری کنید.

از دست ندهید:  علت کبودی بدن شما چیست؟ (۲)

استفادۀ بیش‌ازحد از مرطوب‌کننده‌ها

علائم اگزما

برای جلوگیری از شعله‌ور‌شدن علائم اگزما لازم است تا سطح پوستتان را بیش‌ازحد مرطوب نگه ندارید. همان‌طور که استفادۀ متعادل از مرطوب‌کننده‌ها می‌تواند برای کاهش شدت علائم اگزما مفید باشد، استفادۀ بیش‌ازحد آن‌ها نیز بسیار مضر است. طبق اطلاعیۀ آکادمی پوست آمریکا، بهتر است پوستتان را حداقل دو بار در روز مرطوب کنید تا از خشکی و خارش جلوگیری به عمل آید، اما مرطوب‌کردن چندبارۀ پوست یا مرطوب‌کردن بعد از هر شست‌و‌شو کار صحیحی نیست. این آکادمی همچنین توصیه می‌کند که از مرطوب‌کننده‌های عطری استفاده نکنید و اگر کرمی را برای بار اول خریداری می‌‌کنید، ابتدا آن را روی سطح کوچکی از پوستتان تست کنید.

همانطور که اشاره شد، درمان قطعی اگزما غیرممکن است، اما تک تک روش‌های گفته‌شده در این مقاله و بخش قبلی آن، می‌تواند در کاهش علائم اگزما بسیار تأثیرگذار باشد. امیدواریم که اگر به اگزما مبتلا هستید، بتوانید با رعایت این نکات به آرامش برسید. راستی اگر تجربه‌ای در زمینۀ بهبود علائم اگزما دارید یا از محصول خاصی برای برای آن استفاده می‌کنید، حتماً آن را با مخاطبان روزچین به اشتراک بگذارید.

منبع: Health

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه