گل سانسوریا یا شمشیر پادشاه؛ از‌بین‌برنده آلودگی هوا

گل سانسوریا یا شمشیر پادشاه از بین برنده آلودگی هوا

گل سانسوریا با برگ‌های بلند و رشته‌های رنگی، گل امروز ما برای معرفی در بخش گیاهان آپارتمانی می‌باشد. اگر دوست دارید در خانه یک گل منحصربه‌فرد داشته باشید، اما نگران خشکی یا پژمرده‌شدن آن هستید، ما به شما گل سانسوریا را پیشنهاد می‌کنیم. چرا؟ پس با روزچین همراه شوید.

اگر شما هم به تمیز‌بودن هوای تنفسی خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید حداقل در خانه هوای تمیز استنشاق کنید، گل سانسوریا چیزی است که شما نیاز دارید. این گل در کنار زیبایی منحصربه‌فردی که دارد، تولید‌کنندۀ هوای تمیز نیز محسوب می‌شود.

هرجا هر گیاهی از رشد باز ایستد، سانسوریا در آنجا رشد می‌کند

گل سانسوریا جان‌سخت اما زیبا

گیاهان برگی
گونه‌های متنوع گل سانسوریا

گل سانسوریا یا سانس‌وی‌یریا (sansevieria) با اسم علمی Sansevieria trifasciata از خانواده  Liliaceae می‌باشد. گل شمشیری در برابر خشکی و تشنگی بسیار مقاوم است، آب و مواد مغذی را در برگ‌های خود ذخیره کرده و نیاز به مراقبت زیادی ندارد. این گل به علت شکل برگ‌های خود به گل شمشیری، نیزه‌ای و شمشیر پادشاه هم معروف است. گیاه چندساله و همیشه سبز سانسوریا (سانسی‌و‌‌ی‌یریا) گونه‌های زیادی دارد. سرزمین مادری این گیاه غرب آفریقا‌ست. سانسوریا ساقه ندارد و برگ‌ها از سطح خاک شروع به رشد می‌کنند. سانسوریا گلدار است، خیلی جذاب نیست، اما معطر است. این گیاه می تواند ۲ متر طول داشته باشد. اما نوع کوتوله‌های آن نیز وجود دارد. گونه‌های شمشیری به سمت بالا، و نوع کوتولۀ آن به اطراف رشد می‌کنند. بافت برگ‌ها ضخیم اما بدون گوشت و  کشیده است. تنوع زیادی در اندازه و رنگ برگ‌ها وجود دارد. رنگ برگ‌ها می‌تواند سبز، سبز تیره، سبز مایل به قهوه‌ای، زرد و سفید باشد. به دلیل همین تنوع رنگی، به آن گل مار هم گفته می‌شود. محبوب‌ترین نوع این گل، نوع ابلق آن است.

گونه‌های سانسوریا

گیاهان تصفیه کننده هوا
گل سانسوریا تصفیه کننده هوا

«زبان مادر شوهر» و «پوست ماری» از محبوب‌ترین گونه‌های این گل هستند. گونۀ زبان مادر شوهر با برگ‌های ایستاده، شمشیر گونه با لبه‌های دارای نوار طلایی همواره به چشم می‌آید. گونۀ دیگر این گیاه، سانسوریای لوله‌ای یا هلندی است که به نوک آنها رنگ پاشیده و به فروش می‌رسانند. البته این رنگ‌ها شیمیایی نبوده و مخصوص گیاه هستند. این گیاه جزء ترکیبی مهمی از گیاهان گلدانی به شمار می‌رود. انواع کُپه‌ای (روزت، بی‌ساقه) سانسوریا محبوبیت کمتری دارند، اما برای گذاشتن درد پشت پنجره مناسب هستند.

گل سانسوریا پمپاژکننده اکسیژن

نور لازم گیاهان
رشد در زیر نور خورشید و سایه

گل سانسوریا یکی دیگر از گیاهان تصفیه‌کننده هوا است. این گل در کنار گل‌های آنتوریوم، دیفن باخیا و پوتوس در فهرست گیاهان تصفیه‌کنندۀ معرفی شده از طرف ناسا قرار دارد. اگر به دنبال گلی برای تهویه مکان‌های بسته و بدون هوا هستید، گل سانسوریا می‌تواند بهترین گزینه باشد. نتایج تحقیقات انجام‌شده روی این گیاه نشان داده‌است این گیاه توانایی جذب بسیاری از آلودگی‌های هوا، به‌ویژه گاز مونوکسید کربن و مونوکسید نیتروژن را دارد. سانسوریا تنها یک گیاه تزئینی معمولی نیست، بلکه یک گیاه ایده‌آل برای تهویه محیط‌های بسته محسوب می‌شود. دی‌اکسیدکربن هوا را گرفته و اکسیژن پس می‌دهد. از این گیاه مخصوصاً در اتاق خوابتان استفاده کنید. تقریباً دو گل سانسوریای بزرگ، توانایی پاکسازی هوای یک منطقه بسته به مساحت ۱۰ متر‌مربع را دارند. این گل بوهای ‌منتشرشده از مبلمان جدید و نقاشی خانه را نیز جذب می‌کند. با‌توجه‌به استفاده از عایق‌های حرارتی در ساختمان‌ها، داخل خانه‌ها از تهویۀ مطبوعی برخوردار نیستند. با افزایش مواد شیمیایی به‌کار‌رفته در لوازم خانگی مثل مبل‌ها این آلودگی تشدید می‌شود. گل سانسوریا با تمیز کردن هوای خانه، به یک پمپاژ‌کننده طبیعی هوای تازه به خانه، تبدیل خواهد‌شد.

شرایط نگهداری گل شمشیر پادشاه

برای جلوگیری از افتادن برگ‌های تازه در گونه‌های بزرگ و طولی، باید این برگ‌ها با وسیله‌ای نگهداشته شوند.

از دست ندهید:  انواع گل های آپارتمانی با عکس در تنوع بی‌نظیری از رنگ‌ها

تعویض گلدان

تعویض گلدان گیاه
نیاز به تعویض زود به زود گلدان ندارد

گلدان مناسب برای این گل، گلدان سفالی است. سانسوریا به‌ندرت نیاز به تعویض گلدان دارد. اما تعویض هر سالۀ خاک گیاه برای رشد آن بهتر است. آبیاری زیاد در زمستان و دماهای پایین دشمن اصلی این گل محسوب می‌شوند. از زهکشی مناسب آن مطمئن شوید. به این ترتیب، ریزوم یا توده ریشه گیاه به خوبی در مخلوط رشد می‌کند. در نتیجۀ این رشد، تعداد برگ‌های گل افزایش می‌یابد. نیاز این گیاه به کود نیز خیلی کم است.

روشنایی و دمای لازم

همان‌طور که در مقالۀ تامین نور گیاهان آپارتمانی هم اشاره شد، سانسوریا هم در زیر نور مستقیم خورشید و هم در مناطق سایه توانایی رشد را دارد. این گل نسبت به درجه حرارت بالا در فصل تابستان بسیار مقاوم است و نیازی به نگرانی نیست. اما گرمای متوسط را بیشتر دوست دارد. دقت داشته باشید که در ماه‌های زمستان، گیاه در دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد آسیب می‌بیند.

آبیاری

یکی از دلایل داشتن طرفداران زیاد این گل، مقاومت آن در برابر بی‌آبی است. این گل به دلیل امکان ذخیره‌سازی آب و مواد‌ مغذی در خود، به آب زیادی نیاز ندارند. از فصل بهار تا پاییز به آبیاری متوسط نیاز دارد. در زمستان یک یا دوبار آبیاری کافی است. قبل از آبیاری اجازه دهید تا خاک خشک شود. آب را در اطراف گیاه بریزید و از ریختن آن در قسمت وسط گل خودداری کنید. این گیاه نیازی به تامین رطوبت ندارد. این گیاه به کود کمی نیاز دارد.

تکثیر گیاه

بعد از گفتن همه فواید و آسانی مراقبت از گل سانسوریا، دلیلی برای نگه‌نداشتن این گل در خانه ندارید. حالا به چگونگی تکثیر این گیاه می پردازیم. روز به روز فواید جدیدی از این پمپاژکننده هوای تمیز کشف می شود. فصل بهار بهترین زمان برای تکثیر این گیاه محسوب می‌شود. تکثیر باید در اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت انجام شود.ساده‌ترین روش تکثیر گیاه، بعد از تکامل گیاه و توسعۀ ریشه‌های آن در خاک است. شما می‌توانید آن‌ها را به قسمت‌های جدیدی تبدیل و در خاک بکارید. این گیاه با برش پاجوش‌ها از قاعده و کاشت آن در گلدان دیگر تکثیر می‌شود. بهتر است اجازه دهید پاجوش بریده‌شده، پیش از نهادن در کمپوست، کمی خشک شود. تقسیم بوته‌ها نیز روش دیگری برای تکثیر گل سانسوریا است. روش دیگر تکثیر، قلمه از برگ است که در شکل زیر می‌توانید مشاهده کنید.

تکثیر گیاهان
تکثیر به روش جدا کردن ریزوم‌ها

مشکلات پیرامون این گیاه

پوسیدگی در پایه‌ها

پوسیدگی در پایه‌ها به دلیل آبیاری بیش‌از‌اندازه گیاه در زمستان، اتفاق می‌افتد. با این بیماری، برگ‌ها زرد شده و گیاه از بین می‌رود. با گرفتن قلمه از برگ‌ها می‌توانید گیاه جدیدی را تولید کنید. اگر فقط قسمتی از گیاه پوسیده شده باشد، آن قسمت را جدا کرده و در قسمت بریده شده، گوگرد ریخته دوبار در گلدان خشک بکارید.

پوسیدگی در زمستان

اگر آبیاری زیاد نباشد، ولی بازهم پایه گل پوسیده باشد، نشان از این دارد که دمای محل نگهداری خیلی پایین است. بوته‌های گل سانسوریا در دمای زیر ۵ درجه سانتیگراد خیلی زود آسیب می‌بینند.

نقاط قهوه‌ای روی برگ‌ها

اگر برگ‌های گل شما به این عفونت دچار شده باشند، خبر ناراحت کننده‌ای است. چون راه درمانی برای این عفونت که از نوک برگ شروع می‌شود، وجود ندارد.

هر چه آگاهی ما نسبت به فواید حضور گیاهان در خانه بیشتر شود، نگرش ما نسبت به نگهداری گیاهان آپارتمانی  و اهمیت گیاهان آپارتمانی در زنگی امروزه نیز بهتر خواهد شد. پس گیاه آپارتمانی بعدی را شما پیشنهاد دهید.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

2 ديدگاه

  1. ممنون از مطلب زیباتون . واقعا عالی بود . استفاده کردم .
    اگه می خواهید در مورد کاکتوستون بیشتر بدونید به این برنامه یک سر بزنید: کاکتوس یار

افزودن دیدگاه