هفت واقعیت جالب قارچ‌های جادویی

آیا تا‌به‌حال نام قارچ‌های جادویی را شنیده‌اید؟ میان گونه‌های مختلف قارچ، گونه‌‌ای وجود دارد که آن‌ را قارچ جادویی می‌نامند. این نوع قارچ، خاصیت توهم‌زایی دارد. با روزچین همراه باشید و این مطلب را بخوانید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

دنیای قارچ‌ها

عمر قارچ‌ها به چیزی حدود دو میلیارد سال قبل بازمی‌گردد. از آن زمان تاکنون، قارچ‌ها همیشه مورد توجه انسان‌ها بوده‌‌اند و با ویژگی‌های جالب و گاهی‌اوقات ترسناک، راه خود را به دنیای امروزی پیدا کرده‌اند. جالب است بدانید که قارچ‌ها حتی قبل از حضور درخت‌ها نیز روی کره‌زمین وجود داشتند و ارتفاع بعضی از قارچ‌های ماقبل‌تاریخ به چیزی حدود ۱۰ متر می‌رسید.

در حال حاضر، در ایالت اورگن آمریکا (Oregon) مساحتی برابر با ۱۶۰ هکتار را قارچ فرا گرفته است که به‌عنوان بزر‌گ‌ترین ارگانسیم روی کره‌زمین شناخته می‌شود. بعضی از قارچ‌‌ها در شب‌ می‌درخشند و بعضی دیگر، حشره‌ها را به زامبی‌ تبدیل می‌کنند. برخی از قارچ‌ها برای انسان کشنده هستند و قارچ‌‌های بسیاری را سراغ داریم که ارزش‌ غذایی بالایی دارند.

میان گونه‌های مختلف قارچ، گونه‌‌ای وجود دارد که آن‌ را با نام قارچ جادویی می‌شناسیم. این قارچ، خاصیت توهم‌زایی قوی‌ دارد و از دیرباز، در فرهنگ‌های مختلف استفاده شده است. خاصیت جادویی و دارویی این قارچ به‌نوعی‌ست که پس از گذشت قرن‌ها، انسان به‌تازگی به قدرت آن‌ها پی‌برده است. به همین دلیل، در ادامه به هفت واقعیت جالب از قار‌چ‌های جادویی اشاره خواهیم کرد.

قار‌چ‌های جادویی به دو دسته تقسیم می‌شوند و دویست گونه مختلف دارند

قارچ‌های جادویی که خاصیت روان‌گردانی دارند، در دو دسته اصلی قرار می‌گیرند که هرکدام مقدار متفاوتی مواد روان‌گردان دارند.

در گروه اصلی که بیشتر قارچ‌های روان‌گردان در این گروه قرار می‌گیرند، شاهد حضور بیشتر از ۱۸۰ گونه قارچ جادویی هستیم. این قارچ‌ها، در نقاط مختلفی در کره‌زمین به‌‌غیر از قطب جنوب وجود دارند. قارچ‌های این گروه بیشتر خاصیت روان‌گردان دارند که در این زمینه می‌توان به قارچ‌‌های گونه‌های P.Cubensis و P. semilanceata اشاره کرد.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده است، خاصیت روان‌گردانی این قارچ‌ها ممکن است برای ایجاد یک سیستم دفاعی در قارچ‌ها ایجاد شده باشد که روی ذهن حشره‌ها تأثیر می‌گذارد و جلوی خورده‌شدن قارچ توسط حیوانات را می‌گیرد.

گروه دیگر قارچ‌های جادویی، گروه کوچک‌تری است که ریشه‌های زیادی در مراسم مذهبی دارد. قارچ‌ Amanita Musceria و قارچ A. pantherina را می‌توان از قارچ‌های جادویی معروف در این گروه دانست. ماده‌ اصلی روان‌گردان این قارچ‌ها را عنصرهای شیمیایی تشکیل می‌دهند که با نام‌های muscimol و ایبوتنیک اسید (ibotenic acid) شناخته می‌شوند.

قارچ Amanita muscaria

این قارچ‌های جادویی، حاوی مواد سمی با نام Amanita phalloides و A. ocreata هستند. خوشبختانه این مواد خاصیت مرگباری ندارند، اما مصرف این قارچ‌ها به‌هیچ‌وجه توسط افراد عادی که با قارچ‌های سمی آشنایی ندارند توصیه نمی‌شود. خوردن قارچ‌های جادویی ممکن است به مرگ فرد منجر شود.

احتمال دارد ریشه‌های سانتاکلاوس به قارچ‌های جادویی بازگردد

به احتمال زیاد، شما هم داستان سانتاکلاوس را شنیده‌اید: پیرمردی با لباس قرمز و سفید که در شب‌های عید با گوزن‌های پرنده از دودکش خانه‌ها برای کودکان هدیه می‌آورد. انصافاً باید اعتراف کرد که این داستان خیلی با عقل جور در نمی‌آید. گفته می‌شود شکل‌‌گیری این داستان به دلیل قارچ‌های جادویی بوده است و چندین قرن گذشته، جادوگران اهل سیبری این داستان را ابداع کرده‌اند.

قارچ‌های جادویی، از مدت‌ها پیش در سیبری مورد احترام واقع شده‌اند و گفته می‌شود که مردمان این ناحیه، در سال‌های ۱۶۰۰ بعد از میلاد با این قارچ‌‌ها آشنا شده‌اند. آن زمان، بیشتر استفاده مردم از این قارچ‌ها برای تفریح و استراحت بوده است، اما جادوگران اهل سیبری قارچ‌های جادویی را برای سفر به دنیای ارواح می‌خوردند. این جادوگران، در اواخر ماه دسامبر قارچ‌های جادویی را به دیگران هدیه می‌دادند و از آنجایی که در آن فصل از سال ارتفاع برف در سیبری بسیار زیاد است، برای ورود به خانه‌ها جادوگران چاره‌ای نداشتند به‌غیر‌ از اینکه از سقف وارد منازل شوند.

گفته می‌شود که این جادوگران رسم داشتند لباسی شبیه به قارچ جادویی A. muscaria بپوشند؛ کلاهک این قارچ قرمز و تنه آن سفید است. در این بین، گوزن‌های ساکن سیبری قارچ‌های جادویی را می‌خوردند و چه‌بسا مردم این ناحیه با مصرف قارچ‌های جادویی فکر می‌کردند که جادوگران سوار بر گوزن‌های پرنده از سقف خانه وارد می‌شوند.

قارچ A. muscaria که در سیبری یکی از رایج‌ترین نمونه‌های قارچ جادویی‌ست، زیر تنه درخت کاج رشد می‌کند و گویا رسم هدیه گذاشتن سانتاکلاوس زیر درخت کریسمس نیز از همین شرایط الهام گرفته شده است.

چندین قرن است که انسان‌ها قارچ‌های جادویی را می‌شناسند

مجسمه‌های سنگی انواع قارچ

کسی نمی‌داند انسان‌ها چه زمانی قارچ‌های جادویی را کشف کردند، اما مدارکی وجود دارد که بر اساس آن‌ می‌توان ارتباط میان انسان و قارچ‌های جادویی را در مراسم مذهبی، هزاران سال پیش دانست. در بعضی از فرهنگ‌های باستانی در آمریکای جنوبی در زمان حکومت اسپانیایی‌ها، قارچ‌های جادویی اهمیت زیادی داشته‌اند.

به همین دلیل، تصاویر هنری و سنگ‌بناهای قدیمی از دوران مایاها در مکزیک کشف شده است که در این آثار شاهد حضور قارچ‌های جادویی هستیم. بعضی از این آثار، بیش از دوهزار سال قدمت دارند. سرخپوست‌های آزتک نیز در زبان خود از قارچ‌های جادویی به‌عنوان قارچ‌های الهی نام می‌بردند.

در صحرای بزرگ آفریقا، سنگ‌نوشته‌هایی با قدمت هفت تا نه‌هزار سال وجود دارد که در بین آن‌ها، نمادهایی از قارچ‌های جادویی به‌‌ چشم‌ می‌خورد. در این سنگ‌‌نوشته‌ها، رقصنده‌هایی به تصویر کشیده‌ شده‌اند که در دست آن‌ها اشیایی شبیه به قارچ‌ قرار گرفته است.

یک تئوری فرعی نیز وجود دارد که بر اساس آن، قارچ‌های جادویی باعث افزایش حجم مغز در انسان‌های عصر حجر شده است. این تئوری در جوامع عملی ساده و پیش‌پاافتاده تلقی شده، اما اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

قارچ‌های جادویی تغییرات مختصری در سازمان‌دهی مجدد مغز ایجاد می‌کنند

داروی هذیان‌آور سیلوسیبین که در بعضی از قارچ‌های جادویی وجود دارد، به قسمتی از مغز با نام سروتونین مرتبط است. به همین دلیل افرادی که سیلوسیبین مصرف می‌کنند، در کنار تغییر روحیه و توهم حالتی رؤیا‌مانند را نیز تجربه می‌کنند. فناوری‌های جدیدی در عرصه پزشکی مانند fMRI توانسته است در این زمینه مطالب جالبی را در خصوص تأثیر این ماده روی مغز روشن کند.

در همین راستا تحقیقاتی در سال ۲۰۱۴ آغاز شد. در این تحقیقات، دانشمندان به پانزده داوطلب داروی سیلوسیبین دادند. پس از مصرف این دارو، فعالیت‌هایی که به تفکر احساسی مربوط می‌شد در قسمت‌های مختلفی از مغز این افراد مانند هیپوکامپوس و قسمت قدامی افزایش یافت. از طرف دیگر، فعالیت مغز در ناحیه‌هایی که نیاز به تفکر و خودآگاهی دارد بر اثر مصرف این ماده کمتر شد. به این ترتیب می‌توان گفت که قارچ‌های جادویی، تغییراتی در سازمان‌دهی مجدد مغز انجام می‌دهند.

سیلوسیبین موجود در قارچ‌های سمی، تغییر دائمی شخصیت را به‌ دنبال‌ دارد

در بیشتر مواقع، پس از اینکه آثار سیلوسیبین از بین می‌رود فعالیت مغز به حالت اول بازمی‌گردد. اما آزمایش‌ها نشان داده است که این ماده تأثیرات درازمدتی نیز دارد. در آزمایش‌هایی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، محققین تأثیر ماده سیلوسیبین را در جنبه‌های مختلف شخصیت فرد بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که دوز بالای سیلوسیبین می‌تواند تأثیر زیادی در رفتارهای شخصیتی و آمادگی برای دریافت تجربه‌های جدید داشته باشد.

خیال‌پردازی، خلاقیت و زیباشناختی را نیز می‌توان از دیگر تأثیرات این ماده روی مغز دانست. جالب است بدانید ماندگاری این آزمایش بر حدود شصت درصد از افرادی که در این آزمایش شرکت کرده بودند، بیشتر از یک سال بود.

جالب‌تر اینکه شخصیت انسان‌ها از سی سالگی به بعد تغییرات زیادی نمی‌کند، اما در صورت مصرف سیلوسیبین موجود در قارچ‌های سمی، این وضعیت در بازۀ زمانی کوتاهی برای افراد بالای سی سال نیز صورت می‌گیرد.

در این بین، بعضی از شرکت‌کنندگان در این آزمایش مدعی شدند که پس از مصرف سیلوسیبین، ترس و استرس زیادی را به‌صورت موقتی تجربه کرده‌اند. این موارد باعث شده تا دانشمندان توجه بیشتری به خطرات احتمالی مصرف قارچ‌های جادویی داشته باشند.

قارچ‌های جادویی، موقتاً خودآگاهی را از بین می‌برند

بعضی از مصرف‌کننده‌های قارچ‌های جادویی مدعی شده‌اند که این قارچ‌ها، موقتاً خودآگاهی را از بین می‌برند. این حالت عمر کوتاهی دارد، اما احتمال می‌رود آثار بلند‌مدتی را نیز به‌دنبال داشته باشد. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است، از بین‌ رفتن موقتی خودآگاهی می‌تواند نتیجه‌های مثبتی را به‌دنبال داشته باشد.

به این ترتیب از بین رفتن موقتی خودآگاهی، می‌تواند هوشیاری فرد را گسترش دهد. در این حالت، فرد تجربه‌ای مستقیم و وسیع از درک دنیا به‌دست‌ می‌آورد. در نتیجه از طریق چنین تجربه‌ای ممکن است فرد رفتارهای شخصی خودش را دوباره بازسازی کرده و نگاه تازه‌ای به دنیا پیدا کند. افرادی که در چنگال اعتیاد گرفتار هستند، بیمارانی که از افسردگی رنج می‌برند و افرادی که دچار استرس هستند، با این تجربه ممکن است بهبود پیدا کنند.

اگر این شیوه‌ درمان در مسیر درست خود انجام شود، می‌تواند فرصت‌های زیادی برای تغییر شخصیت در افراد ایجاد کند.

قارچ‌های جادویی، سلامت ذهن را بهبود می‌دهند

انسان‌ها همیشه از عوارض خطرناک قارچ‌های جادویی برحذر بوده‌اند و تاکنون به این قار‌چ‌ها به‌عنوان دارو نگاه نشده است. اما تحقیقات اخیر، خبرهای خوشی از آثار مثبت قارچ‌های جادویی دارد.

مجامع پزشکی و روان‌شناسی، رو‌ز‌به‌روز بیشتر به تأثیرات مثبت قارچ‌های دارویی به‌عنوان دارویی معجزه‌آسا برای حل‌کردن مشکلات روانی پی‌ می‌برند. در همین زمینه، تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده است ثابت کرده که سیلوسیبین می‌تواند مدارهای مغزی که نقش مهمی در افسردگی دارند را به حالت اولیه خود بازگرداند. از طرف دیگر مشخص شده است که این ماده پاسخ‌دهی احساسی مغز را تقویت می‌کند. بااین‌حساب، سیلوسیبین می‌تواند به‌عنوان دارویی برای درمان افسردگی به کار گرفته شود.

آزمایش‌ها نشان داده است این ماده در افرادی که به سرطان‌های وخیم مبتلا هستند نیز آرامش ایجاد‌ می‌کند. در تحقیقات دیگری که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت، مشخص شد میزان تنظیم‌شده‌ای از سیلوسیبین به بیماران سرطانی کمک می‌کند تا در طول فرآیند درمان، افسردگی کمتری را تجربه کنند. از طرف دیگر، این ماده تأثیرات درازمدتی در ایجاد نگاه مثبت‌اندیش در افراد دارد. تأثیر کوتاه‌مدت هر دوز سیلوسیبین، فقط حدود چهار تا نهایتاً شش ساعت است. اما شش ماه پس از مصرف یک دوز از این ماده، حدود هشتاد درصد از شرکت‌کننده‌هایی که این ماده را مصرف کرده‌ بودند، همچنان شاهد کاهش افسردگی و استرس بودند و هشتاد‌و‌سه درصد از این افراد نیز رضایت بیشتری از زندگی داشتند. جالب اینجاست که دوسوم از این شرکت‌کننده‌ها، دوره مصرف سیلوسیبین را به‌عنوان یکی از پنج تجربۀ بامعنای زندگی خود قلمداد می‌کردند.

در مجموع می‌توان گفت همان‌گونه که از اسمش پیداست، قارچ‌های جادویی تأثیرات مثال‌زدنی و شگرفی دارند. با‌این‌حساب انتظار می‌رود که در آینده، با پیشرفت علم پزشکی پرده‌های بیشتری از رازهای قارچ جادویی برداشته شود.

منبع

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه