لحظات فراموش‌نشدنی جام‌های جهانی؛ ضربۀ سر زین‌الدین زیدان (بخش پایانی)

به بخش پایانی مقاله ضربه سر زیدان به ماتراتزی رسیدیم. در بخش اول و دوم و سوم مقدمات بحث را بیان کردیم. زمانش رسیده که پروندۀ زیدان را در این متن برویم و به‌سراغ بازیکن بعدی برویم، مثل گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار یا دست خدای مارادونا. با روزچین همراه باشید.

ضربۀ سر زین‌الدین زیدان

دومنک می‌گوید: «پس از پایان بازی فضای عجیبی در رختکن حکم‌فرما بود. بعضی از بازیکنان تیم واقعاً از زیدان متنفر بودند». البته، این احساس فقط مختص بازیکنان نبود. روزنامۀ فیگارو این کار زیدان را «تنفر‌برانگیز» توصیف کرد و روزنامۀ اکیپ هم در صفحه‌ی اولش نوشت: «به کودکان‌مان که تو را الگوی خود می‌دانند چه باید بگوییم؟ آدمی مثل تو چطور چنین کاری کرد؟»

فرانک لبوف، هم‌تیمی سابق زیدان در تیم ملی فرانسه هم گفت: «از این کار زیدان احساس شرم می‌کنم».

وقتی دیوید بکام با آن حرکت بچه‌گانه در بازی انگلستان و آرژانتین در جام‌جهانی ۱۹۹۸ اخراج شد و مقدمات حذف کشور را فراهم کرد، تقریباً دنیا برایش به آخر رسید. وقتی او از فرانسه به کشورش بازگشت، نیروهای پلیس برای محافظت از بکام در برابر فوتبال‌دوستان خشمگین انگلیسی مجبور به اسکورت او شدند. آیا چنین سرنوشتی هم در انتظار زیدان بود؟ وقتی او به فرودگاه دلا کونکوردیای پاریس رسید، فرودگاه مملو از مردمانی بود که با تکان‌دادن پرچم کشورشان یکصدا فریاد می‌زدند: «زیزو! زیزو!»

ژاک شیراک رئیس‌جمهور فرانسه هم خطاب به زیدان گفت: «بازی دیشب تو تبلور استعداد و حرفه‌ای‌گری بود. می‌دانم که غمگین و ناامیدی، ولی به تو می‌گویم که تمام کشور به تو افتخار می‌کند. تو با کیفیت‌های استثنایی‌ و روح جنگجویت، که نقطۀ قوت تو در سختی‌هاست، باعث افتخار مردمت شدی».

حرف‌های شیراک شاید کمی زیادی متملقانه بود، ولی این‌ها همان حرف‌هایی بود که مردم می‌خواستند بشنوند. در نظرسنجی که بعد از بازی انجام شد ۶۱ درصد فرانسویان گفتند زیدان را می‌بخشند و ۵۲ درصدشان هم گفتند او را درک می‌کنند.

زیدان در این مسابقات آن زیدان افسانه‌ای نبود، ولی باز‌هم توانست تیمش را تا بازی نهایی پیش ببرد. بازی‌های او پس از دور گروهی به‌قدری خوب بود که روزنامۀ اوکلر آنها را در ردیف بهترین بازی‌های زیدان با پیراهن تیم ملی فرانسه قرار داد.

پیش از شروع مسابقات کسی انتظار نداشت فرانسه تا این مرحله پیش بیاید، ولی زیدان آن‌ها را تا فینال پیش برد. روزنامۀ لیبراسیون نوشت: «فرانسه یک ماه با زیدان رؤیا‌پردازی کرد، تا اینکه دهان ماتراتزی باز شد و زیدان به سمت او بازگشت. مردم فرانسه افتخارات، شادی‌ها و غروری را که زیدان در طول دوران بازی‌اش به آن‌ها داده است، باید یک حرکت اشتباه فراموش نخواهند کرد». همان زمان روزنامه‌نگاری فرانسوی نوشت: «خوب شد که دیدیم قهرمان ملی‌مان شکست‌ناپذیر نیست».

از دست ندهید:  گل‌به‌خودی مرگبار اسکوبار (۱)

ایتالیا با عملکردی بدون نقص در ضیافت پنالتی‌ها قهرمان جهان شد و با ارزش‌ترین جام دنیای فوتبال را باز هم از آن خود کرد. آن‌ها بدون تردید در بازی فینال عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند و حالا چهارمین جام را به خانه می‌بردند.

کارت قرمزی که آن شب از جیب هوراسو الیزوندو بیرون آمد باعث شد دوران بازنشستگی زیدان ۱۹ دقیقه جلوتر بیفتد. زیدان با سر به سینۀ زنندۀ گل ایتالیا در آن بازی ضربه زد. قطعاً ماتراتزی او را تحریک کرده بود. آن شب شایعه شده بود که ماتراتزی او را تروریست خطاب کرده است؛ هرچه بود واکنش زیدان به آن احمقانه بود.

این جام‌جهانی برای زیدان نفرین‌شده بود، او در ۶ مسابقه ۳ کارت زرد گرفته بود و در بازی آخر هم اخراج شده بود. درست پنج دقیقه قبل از اخراج شدنش می‌توانست با ضربۀ سر دیدنی گل دوم خودش و فرانسه را به ثمر برساند، ولی همه‌چیز به بدترین شکل ممکن پیش رفت. آن توپ گل نشد، او اخراج شد و تیمش باخت.

در ضربات پنالتی گاهی دروازه‌بان هیچ‌کاره است و اتفاقات را کس دیگری رقم می‌زند. درست مثل پنالتی اول که بوفون فقط نظاره‌گر بود و ترزگه توپ را تیر دروازه زد و درست مثل پنالتی آخر که بارتز هم فقط نظاره‌گر بود و گروسو توپ را به تور دروازه چسباند.

توجه به جزئیات و اتفاقاتی که می‌توانست سرنوشت بازی را تغییر دهد یکی از موضوعاتی که پس از چنین مسابقاتی همیشه مطرح است. ریموند دومنک یک دقیقه پس از اخراج زیدان، تیری آنری را هم تعویض می‌کند. آنری در آن دقایق بسیار خسته بود، ولی این تعویض یعنی اینکه بوفون در ضربات پنالتی مجبور به روبه‌رو‌شدن با زیدان و تیری آنری، دو تن از بهترین پنالتی‌زنان فرانسه، نیست.

ایتالیایی‌ها از ضربات پنالتی متنفر بودند. آن‌ها هیچگاه در فینال‌های جام‌جهانی در ضربات پنالتی برنده نشده بودند. حتی در جام‌جهانی ۱۹۹۸ هم در مرحلۀ یک‌چهارم نهایی در ضربات پنالتی مغلوب همین فرانسه شده بودند. اما برای دراماتیک‌تر‌شدن بازی خداحافظی زیدان، ایتالیایی‌ها هم این سنت همیشگی را از یاد می‌برند…

منبع

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه