جشنواره کن ۲۰۱۸ و بهترین فیلم‌ از منظر منتقدان «ایندی‌وایر»

یک بار دیگر با شما مخاطبان اخبار سینمایی هستیم تا با هم این هفته بررسی کنیم منتقدان سایت ایندی‌وایر چه فیلم‌هایی را از جشنواره کن ۲۰۱۸ به‌عنوان بهترین آثار انتخاب کرده‌اند. جشنوارۀ کن ۲۰۱۸ از هشتم تا نوزدهم ماه مه برگزار شد و درنهایت فیلم دزدان فروشگاه به کارگردانی هیروکازو کورئیدا از ژاپن، نخل طلا را به خانه برد. باهم به بهترین فیلم‌های کن نگاهی خواهیم داشت.

فیلم سوختن، بهترین فیلم جشنواره کن ۲۰۱۸ از دیدگاه مجلۀ «ایندی وایر»
پلانی از فیلم سوختن

۲۰ منتقد از سراسر جهان در نظرسنجی امسال ایندی‌وایر فیلمی را شایستۀ عنوان بهترین فیلم دانستند که در کمال تعجب از مراسم کن دست خالی به خانه رفت. جشنواره فیلم کن هفتاد‌و‌یکمین نخل طلای خود را به فیلم دزدان فروشگاه از کارگردانی ژاپنی به نام هیروکازو کورئیدا اهدا کرد.

فیلم‌های نژادپرست سیاه به کارگردانی اسپایک لی ( برندۀ جایزۀ بزرگ که از نظر اهمیت بعد از نخل طلا قرار دارد) و جنگ سرد به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی (برندۀ جایزۀ بهترین کارگردانی) از رقیبان نخل طلای هیئت داوران به ریاست کیت بلانشت بودند. همۀ این فیلم‌ها در رسانه‌هایی که جشنواره را پوشش می‌دادند به‌خوبی مورد توجه قرار گرفتند، ولی فیلم اصلی این رقابت‌ها که در نظرسنجی منتقدان سایت ایندی‌وایر بالاترین رتبه را کسب کرد، با دستی خالی به خانه بازگشت.

فیلم سوختن به کارگردانی لی چانگ-دونگ که اولین فیلم هشت سال اخیر اوست، در نظرسنجی سالانۀ ایندی‌وایر عنوان بهترین فیلم را کسب کرد. این فیلم درام که اقتباسی از داستان کوتاه سوزاندن انبار هاروکی ماروکامی است به سرگذشت مرموز مردی از طبقۀ کارگر (با بازی آه این-یو) پرداخته که شیفتۀ زنی دلفریب (جئون جونگ سو) است و از حضور مردی که دوست و محرم راز زن است (استیون ین) آشفته‌حال می‌شود.

پیش‌از‌این، لی چانگ-دونگ با فیلم شاعری در جشنوارۀ کن ۲۰۱۰ حضور یافت و برندۀ بهترین فیلم‌نامه‌ از هیئت‌ داوران آن سال به ریاست تیم برتون شد. با وجود اینکه سوختن نظر منتقدان جشنواره کن ۲۰۱۸ را بسیار جلب کرد، ولی در جلب نظر هیئت داوران مثل گذشته خوش‌شانس نبود. این فیلم بیشترین امتیاز در تاریخ امتیازات کن و همچنین در پایان جشنواره جایزۀ فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (FIPRESCI) را از آن خود کرد. هرچند در پایان جشنوارۀ امسال موفق به امضای قراردادی برای انتشار فیلمش در آمریکا نشد.

از دست ندهید:  اخبار روز سینما؛ فیلم جدید تارانتینو با بازی برد پیت و دی‌کاپریو

از میان ۲۰ منتقدی که از سراسر جهان در نظرسنجی ایندی‌وایر شرکت کردند، ۳۵درصد سوختن را به‌عنوان بهترین فیلم جشنواره ، ۲۰درصد جنگ سرد و ۱۰درصد فیلم جنایی درام کلمبیایی پرندگان مهاجر را برگزیدند. فیلم‌های دیگر این جشنواره در رقابت برای کسب عنوان بهترین فیلم از منتقدان ایندی‌وایر، آرای کمی را به خود اختصاص دادند و طیفی وسیعی از احساسات را در رسانه‌ها برانگیختند.

سوختن در رقابت برای کسب عنوان بهترین کارگردانی توانست رأی ۳۰درصد از منتقدان را از آن خود کند و جنگ سرد به کارگردانی پاولیکوفسکی (۲۵درصد) و دزدان فروشگاه به کارگردانی کورئیدا (۱۵درصد) به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. در رقابت برای کسب عنوان بهترین فیلم‌نامه، دزدان فروشگاه با ۲۵درصد رأی در جایگاه نخست قرار گرفت؛ در‌حالی‌که سوختن فقط نظر ۱۰درصد از منتقدان را به خود جلب کرد و به‌همراه فیلم کفرناحوم از کارگردان لبنانی نادین لبکی (برنده‌ی جایزه‌ی هیئت داوران) و فیلم درام سه‌‌ساعتۀ درخت گلابی وحشی از کارگردان ترکیه‌ای نوری بیلگه جیلان مقام دوم را کسب کردند.

فیلم دختر - فیلم برگزیده جشنواره کن ۲۰۱۸
نمایی از فیلم دختر

در مراسم کن بهترین فیلم برگزیده توسط هیئت داوران جایزۀ دوربین طلایی انتخاب شد. داوران جشنوارۀ کن و منتقدان ایندی‌وایر هر دو همنظر بودند: دختر اولین فیلم از کارگردان بلژیکی لوکاس هونت با بازی درخشان ویکتور پولستر در نقش دختر نوجوان تراجنسیتی. این فیلم زود به دل داوران دوربین طلایی نشست و در ادامه رتبۀ نخست را در بخش نوعی نگاه کسب کرد و در آخر با نتفلیکس برای انتشار فیلمش قرارداد بست. همچنین موفق با کسب ۶۰درصد از آرای منتقدان ایندی‌وایر به‌عنوان بهترین فیلمِ برگزیده انتخاب شد.

ایندی‌وایر از گروهی از منتقدان منتخب برای شرکت در نظرسنجی جشنواره کن ۲۰۱۸ دعوت به عمل آورد. منتقدان از کشورهای آمریکای شمالی، کانادا، آمریکای جنوبی و اروپا هستند.

منبع

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه