پروندۀ گیاهان آپارتمانی: همه چیز دربارۀ گل بامبو

گل بامبو و همه چیز دربارۀ آن

گل بامبو یک گیاه آپارتمانی زیباست که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. گیاهی لوکس که به اعتقاد برخی از مردم برای صاحبش شانس می‌آورد. با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری از این گیاه آپارتمانی در اختیار شما قرار دهیم.

تا امروز در مورد چندین گل و روش‌های صحیح نگهداری از این گل‌ها و گیاهان صحبت کردیم؛ گل‌های گلداری مثل سینره، آزالیا، سنبل، ژربرا یا گل‌های تصفیه‌کنندۀ هوا مثل دیفن‌باخیا، پوتوس، آنتوریوم، سانسوریا، کالانکوآ و… . امروز قصد داریم گل بامبو را به شما معرفی کنیم. با روزچین همراه باشید.

گل بامبو

ساقه‌های بامبو
گل بامبو با پیچش‌های زیبای خود

گل بامبو با نام انگلیسی  Lucky Bamboo و نام علمی  Dracaena Saderiana به بامبوی خوش‌شانسی معروف است.از خانوادۀ Dracaena sanderiana به شمار می‌رود و خوشبختی را برای ساکنان محیطی که در آن رشد می‌کند، به ارمغان می‌آورد. بامبو عمر طولانی دارد. این گل تنهایی را دوست ندارد و حتی نمی‌خواهد آن را تجربه کند. همچنین نیازی به خاک ندارد و شما می‌توانید آن را داخل آب نگهداری کنید. اما گاهی آب گلدان را عوض کنید. بامبو توانایی تحمل گرمای اتاق را دارد و سایه دوست است.

سرعت رشد گل بامبو آرام است و باید صبور باشید. هرماه یا هر دو ماه ۲ تا ۲٫۵ سانتی‌متر قد می‌کشد. در استفاده از کود و مواد مغذی به آب بامبو دقت کنید. هر کودی برای این گیاه مناسب نیست. مردم شرق آسیای دور اعتقاد دارند که این گل شانس می‌آورد. به همین دلیل یکی از گل‌هایی‌ست که از روی عادت کادو داده می‌شود. نگهداری از گل بامبو راحت و بدون زحمت است. این گیاه نسبت به خورشید و سرما مقاوم است و می‌تواند خود را در برابر عوامل خارجی محافظت کند.

زبان گل شانس

گل بامبو شانسی
بامبو گل شانس و ثروت

گل‌های بامبو وقتی در کنار هم قرار دارند، نام‌های مختلفی پیدا می‌کنند:

۲ شاخه: عشق
۳ یا ۶ شاخه: خوشبختی
۵ یا ۷ شاخه: سلامتی
۸ شاخه: ثروت
۹ شاخه: آینده روشن
۲۱ شاخه: فراوانی و نعمت

گیاه بی‌دردسر

گیاهان آب دوست
عمر طولانی و زحمت کم

نه آب زیادی می‌خواهد.
نه به نور خورشید نیاز دارد.
نه «از مکانم خوش نیامد» می‌گوید.
یعنی یک گل مناسب برای افرادی که مشغلۀ زیادی دارند یا تجربه نگهداری گل در خانه را ندارند.
بامبو را در هر محیطی که قرار دهید، شکایتی ندارد. اگر با او حرف بزنید خوشحال می‌شود، اما اگر حرفی هم نزنید با شما قهر نمی‌کند؛ کاراکتر سالمی دارد.

در حقیقت، به دور از همه این اعتقادات یا خرافات ما شما را با گلی زیبا آشنا کردیم؛ اگرچه می‌دانیم بسیاری از ما این گل را به امید آوردنِ شانس یا خوشبختی یا ثروت می‌خریم و خیال‌پردازی‌ها کرده‌ایم.

گل بامبو چگونه زیاد می‌شود؟

گلدان بامبو
خلاقیتی زیبا برای گلدان بامبو

هرس گیاه بسیار اهمیت دارد. این گیاه سریع سنگین می‌شود. اما مواظب باشید ساقۀ اصلی را قطع نکنید. فقط قسمت‌های تازه جوانه‌زده را با یک قیچی استریل از ساقه اصلی جدا کنید. قسمت‌های بریده شده را داخل آب قرار دهید تا به گیاهی تازه تبدیل شوند. شاخۀ بریده‌شده خیلی زود بعد از قرار‌گرفتن در آب، شروع به ریشه‌دادن می‌کند. به اعتقاد مردم چین، بریدن برگ بامبو باعث از بین رفتن خیر و برکت می‌شود. آن‌ها توصیه می‌کنند که برگ‌های زرد و بیمار را از ساقه جدا کنید.

از گلدان شیشه‌ای استفاده کنید

گلدان مناسب گل بامبو باید شیشه‌ای باشد تا هم کاهش آب آن قابل مشاهده باشد و هم رنگ آب دیده شود. آب این گل باید کمی سبزرنگ باشد. بامبو خوش‌شانس را در یک گلدان شیشه‌ای بلند یا ظرف سرامیکی قرار دهید. لازم است بدانیدکا  گل بامبو در ارتفاع بایستی ثابت شود. پس ظرف شما باید حداقل ۳۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد. هر ۱۵ روز یک بار می‌توانید آب گلدان را به‌طور کامل عوض کنید. همچنین برای تقویت و طولانی‌شدن عمر گل‌ها، می‌توانید ویتامین‌های مخصوص این گیاه را داخل آب گلدانش بریزید. برای سرپا نگه‌داشتن گل از سنگ‌های مناسب استفاده کنید.

از دست ندهید:  پروندۀ گیاهان آپارتمانی: گل کالانکوآ و روش نگهداری آن

اگر از خاک برای پرورش گل استفاده می‌کنید:

بامبو در آب
استفاده از آب یا خاک و سنگریزه برای نگهداری گل بامبو

اگر می‌خواهید آن را در خاک رشد دهید، بهتر است خاک گلدان غنی باشد. لازم است مرطوب بماند اما جلوی نور مستقیم خورشید نگذارید. در صورت نیاز از کود آلی استفاده کنید. نمک‌ها و غلظت بالای فسفر در کودهای مصنوعی می‌توانند باعث خسارت شوند. بهتر است پروسه باروری را به‌صورت دوره‌ای (یک بار در هر ماه) انجام دهید. نیازی به آبیاری زیاد ندارد و آبیاری هفته‌ای یک بار برای این گیاه کافی‌ست. شما باید مراقب باشید که خاک گلدان خیلی خشک یا مرطوب نباشد. تصمیم بگیرید که می‌خواهید بامبو را به صورت هیدروپونیک رشد دهید یا داخل خاک!

محیط‌های گرم را دوست دارد

این گیاه گرمادوست است و بهتر است که محیط نگهداری آن گرم باشد. حتی توصیه می‌شود که داخل گلدان از آب ولرم استفاده کنید. محل ایده‌آل برای نگهداری گل بامبو، مناطق روشن است که به‌طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندارند. دمای مناسب محیط باید بین ۱۸ تا ۳۰ درجه نگه داشته شود.

آهنِ گل بامبو را تأمین کنید

اگر میزان عنصر آهن در گیاه کم شود یا به‌مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، گل بامبوی شما زرد خواهد شد. کاهش رطوبت محیط هم باعث زردشدن گیاه می‌شود. این گیاه به مواد شیمیایی مانند فلوراید و کلر بسیار حساس است. بهتر است از آب بطری استفاده کنید.

آبیاری گل بامبو

یکی از نکات مهم در مورد آبیاری مناسب گیاه، استفاده از آب متناسب با دمای اتاق برای آبیاری‌ست. سطح آب گلدان باید بالاتر از ریشه‌ها قرار بگیرد. از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنی و دو هفته یک بار کل آب گلدان را عوض کنید تا از فاسدشدن گیاه جلوگیری شود. یادتان باشد که برگ‌ها را مرطوب نگه‌ دارید.

زردی برگ‌های بامبو نشانۀ تابش مستقیم نور خورشید است

بیماری‌های گیاهان
مشکلات گل بامبو

نور مستقیم خورشید برگ را می‌سوزاند. اگر برگ گل بامبو زرد یا خشک شده است، می‌تواند به‌دلیل کمبود آب‌پاشی، فراوانی کود یا مواد مغذی در خاک و یا تابش مستقیم نور خورشید باشد. اگر می‌خواهید گیاه سالمی داشته باشید، برگ‌های مرده یا زرد را به‌آرامی جدا کنید. اگر رنگ برگ‌ها قهوه‌ای شده‌است، با آب آن قسمت را مرطوب نگه دارید.

اگر نوک برگ‌ها در حال خشک‌شدن است، به دلیل مواد شیمیایی موجود در آب آبیاری است. پس بهترین کار استفاده از آب معدنی است.

هنگام خریدن بامبو این نکات را در نظر بگیرید

نکات هنگام خرید گیاهان
هنگام خرید به سرحال بودن گل دقت کنید
  • گل بامبو سبز و پُر و سرزنده باشد.
  • روی گیاه هیچ لکه و کبودی و زردی نباشد.
  • انتهای برگ‌ها نباید خشک و زرد باشد.
  • هنگامی که گل را می‌بویید، نباید بوی خرابی دهد.
  • بوی لجن نشان می‌دهد که گیاه ناسالم است.
  • رطوبت خاک را بررسی کنید؛ خاک نباید بیش از حد خشک یا خیس باشد.

اگر می‌خواهید گل بامبویِ شما سریع رشد کند

انواع گل بامبو
گونه‌های قلبی شکل

گل بامبو را زیر جعبه مقوایی قرار دهید. سوراخی را که به‌اندازه‌کافی برای عبور بامبو مناسب باشد، باز کنید. حالا گل بامبو به‌سمت نور شروع به چرخش می‌کند.

بیماری‌های بامبو

اگر رنگ برگ یا ساقۀ گیاه زرد یا قهوه‌ای باشد، این بدان معناست که گیاه شما بیمار است.

ما نمی‌توانیم قول بدهیم که چه نوع شانسی (صلح یا پول یا…) با این گل زیبا به خانه شما می‌آید، اما مطمئناً شما را خوشحال می‌کند و هوایِ خانۀ‌ شما را تغییر می‌دهد.

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه