آشنایی با سردردهای میگرنی (۲)

علائم میگرن

تشخیص سردرد میگرنی کار پزشک معالج است و در بعضی موارد نیاز به انجام آزمایش‌هایی دارد، اما با‌‌این‌حال باز هم به کمک برخی علائم می‌توان تا حد زیادی آن را تشخیص داد. در بخش قبلی این مقاله شما را با برخی از علائم سردردهای میگرنی آشنا کردیم. اگر مایل هستید که بقیه علائم این نوع سردردها را بشناسید، در ادامۀ این مطلب روزچین را همراهی کنید.

دردهای ضربانی در یک یا دو طرفِ سر

سردردهای میگرنی

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

دردهای ضربانی از شایع‌ترین علائم سردردهای میگرنی هستند. دردهای ضربانی معمولاً یک‌طرفه و در یک نیمکره فعال هستند. در مطالعۀ آنلاینی که توسط بنیاد ملی سردرد روی بیماران مبتلا به میگرن انجام شد، مشخص شد که ۵۰ درصد از افراد میگرنی به‌صورت دائم و ۳۴ درصد به‌صورت دوره‌ای سردردهای ضربانی را در یک طرف سرشان تجربه می‌کنند.

چشم‌درد

سردردهای میگرنی

سردردهای میگرنی اغلب ناحیۀ پشت چشم و پلک‌ها را درگیر می‌کنند. بسیاری از مردم گمان می‌کنند که این درد نوعی چشم‌درد است و اغلب برای رفع این مشکل به چشم‌پزشک مراجعه می‌کنند.

هوس‌کردن

سردردهای میگرنی

هوس‌کردن یکی دیگر از علائم سردردهای میگرنی‌ست. این نوع هوس‌ها معمولاً قبل از حملات میگرنی شدت می‌گیرند. فرد مبتلا به میگرن معمولاً قبل از شروع حملۀ میگرنی هوس شکلات و مواد قندی می‌کند.

گردن‌درد

سردردهای میگرنی

بیشتر افراد مبتلا به میگرن از سفت‌شدن گردن و دردِ پشتِ سر هنگام حملات میگرنی شکایت دارند. این نوع دردها می‌توانند علائم اولیه برای شروع سردردهای میگرنی باشند. در نظرسنجی آنلاین بنیاد ملی سردرد مشخص شد که ۳۸ درصد از بیماران مبتلا به میگرن به‌صورت همیشگی و ۳۱ درصد از آن‌ها اغلب اوقات، حملات میگرنی توأم با گردن‌درد را تجربه می‌کنند.

تکرر ادرار

سردردهای میگرنی

تکرر ادرار می‌تواند نشانۀ شروع یک حملۀ میگرنی باشد. این مورد، یکی از شایع‌ترین نشانه‌های حملۀ میگرنی‌ست. تکرر ادرار می‌تواند بین یک ساعت تا دو روز قبل از شروع میگرن ظاهر شود.

بی‌حسی یا احساس سوزش

سردردهای میگرنی

بعضی از افراد قبل از میگرن دچار نوعی اورای حسی می‌شوند که می‌تواند شامل بی‌حسی یا احساس سوزن‌سوزن‌شدن باشد. این حالت‌ها معمولاً گذرا هستند و یک طرف بدن را درگیر می‌کنند. اگر مبتلا به میگرن باشید، ممکن است قبل از شروع حملۀ میگرنی بی‌حسی یا سوزشی گذرا را در ناحیۀ کمرتان احساس کنید.

از دست ندهید:  تمام آنچه باید در مورد میگرنی‌ها بدانید (۱)

تهوع یا استفراغ

سردردهای میگرنی

حالت تهوع و استفراغ شایع‌ترین علامت سردردهای میگرنی‌ست. طبق مطالعه‌ای که توسط آکادمی میگرن آمریکا انجام گرفت، مشخص شد که ۷۳ درصد از افراد مبتلا به میگرن، هنگام حملات میگرنی حالت تهوع را تجربه می‌کنند و ۲۹ درصد از آن‌ها در انتهای سردرد استفراغ می‌کنند. در این مطالعه همچنین مشخص شد افرادی که حملات میگرنی همراه با حالت‌ تهوع یا استفراغ را تجربه می‌کنند، نسبت به سایرین درد بیشتری را متحمل می‌شوند و قطعاً روش درمانی آن‌ها نیز با افراد دیگر متفاوت است.

حساسیت به نور، صدا و بو

سردردهای میگرنی

هنگام بروز حملات میگرنی، بیمار نیاز دارد تا در مکانی ساکت و تاریک آرام بگیرد. به‌عبارتی صدای بلند و چراغ‌های روشن می‌توانند باعث تشدید سردرد او شوند. همین امر در مورد بوهای خاص (مانند بوی عطر یا سیگار) نیز صدق می‌کند. البته ممکن است تمام این حساسیت‌ها در یک فرد دیده نشود و هر فرد مبتلا به میگرن به یک مورد خاص حساسیت داشته باشد. اگر تمام این موارد در شما دیده می‌شود می‌توان گفت که شما یک میگرنی بدشانس هستید.

مشکلات گفتاری

سردردهای میگرنی

مشکلات گفتاری نیز می‌تواند یکی دیگر از نشانه‌های بروز حملات میگرنی باشد. البته این مورد به‌اندازۀ حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا شایع نیست، اما به‌هرحال در بعضی از افراد دیده می‌شود. در افراد میگرنی لکنت زبان دور از ذهن نیست و می‌تواند نشانۀ بروز حملۀ میگرنی باشد، اما درصورت بروز این مشکل بهتر است با پزشک معالجتان مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این لکنت‌ها مربوط به بیماری‌های قلبی نیستند.

احساس منگی

سردردهای میگرنی

بعد از گذشت یک حملۀ میگرنی، ممکن است فرد احساس منگی و خستگی شدید داشته باشد، به‌طوری‌که انگار بدن او را کوبیده‌اند. در مطالعۀ آنلاین انجام‌شده روی افراد مبتلا به میگرن مشخص شد که بیشتر این افراد پس از حملات میگرنی علائمی مانند خستگی، عدم تمرکز و منگی، ضعف و سرگیجه را تجربه می‌کنند.

امیدواریم که با شناخت علائم سردردهای میگرنی بتوانید راحت‌تر این نوع سردردهای آزاردهنده را کنترل کنید. اگر به میگرن مبتلا هستید یا افرادی را در نزدیکی خود می‌شناسید که با این سردرد دست‌وپنجه نرم می‌کنند، حتماً بخش‌های بعدی پروندۀ میگرن را دنبال کنید.

منبع: Health

 

 

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه