حفاظت از پوست در برابر اگزما (بخش دوم)

حفاظت از پوست

اگزما انواع مختلفی دارد که با علائم خاص هر نوع مانند قرمزی، خارش و التهاب می‌توان آن را از دیگری تفکیک کرد. اگزما در حقیقت نوعی بیماری‌‌ست که در آن پوست نمی‌تواند خود را در برابر محیط محافظت کند و درنتیجه دچار التهاب می‌شود. در این بیماری لایۀ خارجی پوست دچار ترک‌های میکروسکوپی شده و هیدراتاسیون خود را از دست می‌دهد که این امر منجر به بروز اختلالات پوستی می‌شود. به‌طورکلی پزشک متخصص شما می‌تواند بر اساس نوع اگزمای شما و علائم خاصی که دارید، راهنمایی دقیقی برای شما داشته باشد، اما یک قاعدۀ کلی برای حفاظت از پوست در برابر اگزما، حفظ رطوبت و کاهش التهاب است. در قسمت قبل این مقاله چند راهکار برای مقابله با اگزما ارائه شد که همگی در منزل قابل اجرا هستند. اما امروز می‌توانید ادامۀ این راهکارها را در روزچین و همین مقاله مطالعه کنید.

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

آیا با 15 ماده غذایی قاتل چربی خون آشنا هستید؟ 
اگر به دنبال راهی بی‌دردسر برای کم کردن کلسترول خون هستید این کتاب الکترونیکی برای شماست
کافی است نشانی ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا یک نسخه از این کتاب ارزشمند را رایگان برای شما بفرستیم​

انتخاب مواد شویندۀ مناسب

محافظت از پوست

بعضی از شامپوها، صابون‌ها و مواد شویندۀ دیگر دارای عناصر سخت و خشنی هستند که می‌تواند جدارۀ پوست را از هم گسیخته و باعث ایجاد ترک پوستی شود. دکتر زینکر، متخصص پوست در بیمارستان کالیفرنیا، توصیه ‌می‌کند از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که دارای عناصر ملایمی هستند و به پوست آسیب نمی‌رسانند. او مواد شویندۀ کلوئیدی جودوسر را پیشنهاد می‌کند. به‌عنوان یک قاعدۀ کلی بهتر است افراد مبتلا به اگزمای برای حفاظت از پوست بهتر است از مصرف شویند‌ه‌های عطری، شوینده‌های حاوی اسید‌گلیکولیک، اسید‌سالیسیلیک و رتینول‌هایی که می‌توانند پوست را خشک و شکننده کنند، خودداری نمایند.

از دست ندهید:  محافظت از پوست در برابر اگزما (بخش اول)

حفظ رطوبت

محافظت از پوست

افراد مبتلا به اگزما نیاز دارند که روی یک مرطوب‌کنندۀ خوب سرمایه‌گذاری کنند. این امر در فصل زمستان ضرورت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا محیط‌های خشک می‌توانند باعث تشدید اگزما شوند. دکتر زینکر می‌گوید یک دستگاه بخور سرد می‌تواند در اتاق‌خواب شما بهترین گزینه باشد، زیرا از این طریق پوست شما مجبور نیست برای حفظ رطوبت تلاش کند. اما چرا بخور سرد؟ برای افراد مبتلا به اگزما بخور سرد به‌مراتب بهتر از بخور گرم است، زیرا بخار گرم در افراد مبتلا به اگزما ممکن است باعث از‌بین‌رفتن رطوبت پوست یا حتی سوختگی شود.

مراجعه به متخصص پوست

محافظت از پوست

اگر با وجود همۀ مراقبت‌ها و نکته‌هایی که در خصوص حفاظت از پوست در برابر اگزما گفته شد، بازهم علائم اگزما در شما شدت دارد و زندگی روزمره‌تان را تحت تأثیر قرار داده، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا با‌توجه‌به علائم دقیق، بتواند به‌درستی شما را درمان کند. دکتر زینکر اشاره می‌کند که داروهای بسیاری اعم از پمادها و لوسیون‌های مختلف وجود دارند که برای درمان اگزما گزینۀ مناسبی هستند.

امیدواریم که با استفاده از تکنیک‌های گفته‌شده در این بخش بتوانید علائم اگزما را کاهش دهید. راستی اگر اهل روزه‌گرفتن در این ماه مبارک هستید، حفاظت از پوست در ماه مبارک رمضان را فراموش نکنید، به‌خصوص اگر اگزما دارید، زیرا پوست شما در مقایسه با گروه‌های دیگر بسیار حساس‌تر است.

منبع: Health

این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر دهید
Share

افزودن دیدگاه